19.7.2022 11:03 Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkue on solminut pelaajasopimuksen kanadalaisen Malcolm Duvivierin, 27, kanssa. Takakentällä viihtyvälle Duvivierille tuleva kausi on hänen ensimmäisensä Euroopassa.

Yliopistourallaan Duvivier pelasi Oregon Staten ja Akronin yliopistoissa, minkä jälkeen hän on pelannut kanadalaisessa CEBL:ssä (Canadian Elite Basketball League). Fraser Valley Banditsin paidassa 186-senttinen Duvivier työskenteli 2021-22 kesäkaudella 10,9 pisteen, 4,0 levypallon ja 2,4 syötön keskiarvolla.
– Halusimme löytää kakkospaikalle fyysisen pelaajan, joka pystyy tarvittaessa myös johtamaan peliä Valtterin huilatessa. Malcolm täyttää nämä vaatimukset erinomaisesti. Hänellä on mielenkiintoinen tausta. Yliopistossa vierellä on pelannut useampi tuleva NBA-pelaaja ja Kanadassa niin joukkuekaverina kuin vastustajina on ollut Korisliigassa erinomaista jälkeä tehneitä pelureita, Hongan päävalmentaja Aapo Heinonen kommentoi seuran tiedotteessa.
Korisliigaan nousseella Tapiolan Hongalla on voimassa sopimukset kaudesta 2022-23 Duvivierin lisäksi Carl Lindbomin, Tuukka Kotin, Valtteri Mervolan, Aamos Laavaisen, Matias Rissasen, Saku Korhosen, Riku Korhosen, Daniel Kallströmin, Roope Tuovilan, Joni Sipilän, Eren Caglarin ja Topias Jokelan kanssa. Joukkuetta valmentaa Aapo Heinonen.
Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.
Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.