15.11.2022 10:49 BC Nokia on kiinnittänyt pelaajistoonsa Malik Benlevin ja Ryan Batten. Tevauan Kokko palaa joukkueeseen Latviasta. Xavier Fordin sopimus on purettu.

BC Nokia kertoo tiedotteessaan, että Korisliiga-joukkue on tehnyt kaksi uutta pelaajasopimusta. Yhdysvaltalaiset Malik Benlevi, 25, ja Ryan Batte, 23, liittyvät joukkueeseen, kun taas Xavier Fordin, 29, pelaajasopimus on saman tiedotteen mukaan purettu.
198-senttinen Malik Benlevi pelasi yliopistouransa Georgia Staten yliopistossa, jossa hänet valittiin seniorikautensa päätteeksi Sun Belt -konferenssin lopputurnauksen arvokkaimmaksi pelaajaksi vuonna 2019. Benlevi keräsi viimeisellä yliopistokaudellaan tilastosarakkeeseensa keskimäärin 11,8 pistettä, 5,8 levypalloa, 1,2 riistoa ja 1,0 torjuntaa ottelua kohden. Sittemmin Benlevi on pelannut Meksikossa, NBA:n G-liigassa ja Kanadan CEBL:ssä.
Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi tiedotteessa:
– Koetimme saada Malikin jo aikaisin kesällä, mutta hän halusi vielä koittaa G-liigassa. Hän osuu meidän pelityyliimme hyvin, koska hän pystyy tekemään monia asioita kentällä ja pelaamaan montaa eri pelipaikkaa.
Nokian toinen uusi sopimuspelaaja on 198-senttinen Ryan Batte, joka ehti jo pelata yhden ottelun viime torstaina miesten I divisioona B:ssä pelaavassa BC Nokia Akatemiassa. Sopimus on Batten ensimmäinen ammattilaisdiili. Hän valmistui keväällä Thomas Moren yliopistosta, joka pelaa pienten yliopistojen sarjaa NAIA:ta.
Batte tilastoi joukkueelleen seniorikaudellaan 21,5 pistettä, 7,4 levypalloa ja 2,9 syöttöä ottelua kohden. Hänet valittiin kauden päätteeksi konferenssinsa vuoden pelaajaksi ja NAIA:n valtakunnalliseen ykkösviisikkoon.
– Hän tulee erittäin pienestä koulusta, jossa hän oli yksi sarjan parhaita pelaajia. Hän on monipuolinen pelaaja, joka voi auttaa seuran Korisliiga- ja Akatemia-joukkueita, Gibson kommentoi.
Lisäksi viime kaudella BC Nokiassa pelannut Tevaun Kokko, 27, on palannut Nokialle ja liittynyt seuran harjoitusvahvuuteen. Kokko aloitti kauden latvialaisessa BK Ogressa, jossa hän pelasi neljä ottelua.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.