Malik Bowman Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

27.6.2023 09:44 Kouvot on solminut 1+1-mallisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen 19-vuotiaan Malik Bowmanin kanssa. Seuralla on optio sopimuksen jälkimmäisestä vuodesta.

203-senttinen Malik Bowman on pelannut kaksi viimeistä kautta Overtime Elite -liigaa. OTE on ammattilaisliiga 16-20-vuotiaille pelaajille jotka tavoittelevat paikkaa NBA:n varaustilaisuudesta ilman yliopistokoripalloa. Overtime Elite -liigaa on pelattu kaksi vuotta. Tämän kesän NBA-draftissa kaksi OTE -liigan pelaajaa draftattiin taalaliigaan ensimmäisen kierroksen alkupäästä.

Marylandin osavaltiossa syntynyt Malik Bowman on pelannut OTE-liigassa sen perustamisesta saakka. Ensimmäisellä kaudella Malikin tehot olivat 11,6 pistettä, 6,9 levypalloa ja 1,5 torjuntaa. Viime kaudella tilastot olivat 7,1 pistettä, 4,2 levypalloa ja 1,1 torjuntaa. OTE:ssa Kouvojen tuleva laituri edusti City Reapes ja Cold Hearts joukkueita.

- Kauden jälkeen haluan olla valmis pelaamaan NBA:ssa. Olen harjoitellut 11-vuotiaasta lähtien niin kovaa kuin vain kykenen. Vaikka matkallani on ollut esteitä, olen onnistunut voittamaan haasteet vahvalla henkisellä sitkeydellä ja korkealla työmoraalilla. Olen valmis tuomaan saman mentaalipuolen kovuuden ja työmoraalin Kouvoille tulevalla kaudella. Joukkueen faneille haluan sanoa, että olen jo nyt valmis käärimään hihat ja aloittamaan tekemään kovaa työtä joukkueelle, Bowman kommentoi seuran tiedotteessa.

- Malik on kova prospekti. Kova urheilija, korintekijä ja erinomainen levypallopelaaja. Malikin urheilijapolku on hieman normaalista poikkeava. Mennessään Overtime Eliteen, hän menetti mahdollisuuden jatkaa pelaajakehitystään yliopistotasolla. Ympäriltä draftattiin pelaajia NBA:han ja sama osoite on Malikin ykköstavoite tulevaisuudessa. Vuosi tai kaksi Euroopassa ja sitten kesäliigan kautta eteenpäin, toivottavasti, päävalmentaja Jyri Lehtonen kommentoi.

Kouvojen pelaajasopimukset kaudelle 2023-24: Malik Bowman, Joel Mäntynen, Aapeli Alanen, Aarni Korkiatupa, Henry Boyd, Veeti Helakorpi, Teemu Kristeri, Eemeli Salmi ja Topias Jokela.

Asiat

 
18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

Näytä lisää vastaavia