Marius Van Andringa siirtyy isien maille Ranskaan

12.5.2020 16:44 Kolme edellistä kautta Korisliigassa yli 10 pisteen keskiarvolla pelannut Marius Van Andringa siirtyy ensi kaudeksi Ranskan NM1-sarjassa pelaavaan CEP Lorient´iin.

Marius Van Andringan ura jatkuu Ranskassa. Kuva: Ville Vuorinen

Van Andringalle pelaaminen toisella kotimaassaan on ollut unelmana jo pitkään. Ranskan ja Suomen kansalaisuuden omaava Van Andringa on silminnähden iloinen tuoreesta sopimuksesta.

- Todella hyvät fiilikset sopimuksesta. Olen ollut joukkueen valmentajan kanssa jo vuodenvaihteesta asti yhteydessä ja hän olisi halunnut minut sinne loppukaudeksi. Aiemminkin on ollut jotain mahdollisuuksia lähteä ulkomaille, mutta nyt ensimmäistä kertaa koin, että minut oikeasti haluttiin sinne. Paketti vaikuttaa kaikin puolin todella mielenkiintoiselta, Van Andringa pohjustaa sopimuksen taustoja.

Lorient sijaitsee Atlantin valtameren rannalla Ranskan länsirannikolla. Kaupungin joukkue CEP Lorient pelaa NM1-sarjaa, joka on Pro A:n ja B:n jälkeen Ranskan kolmanneksi korkein sarjataso. Kesken jääneellä kaudella Lorient sijoittui a-lohkossa 13. Tulevaksi kaudeksi tähtäin on asetettu korkealle.

- Lorient on korishullukaupunki, vaikka joukkueen pääsarjavuodet ovat muisto kannattajissa. Silti viime kaudella joukkueen kotihalli on muutamia kertoja loppuunmyyty (3,300 katsojaa). Joukkueella on nyt selkeä projekti, joka tähtää nousuun ja joukkueen budjettia on kasvatettu tulevaksi kaudeksi, Van Andringa kertoo.

Päättyneellä kaudella Van Andringa edusti Korisliigassa kaarinalaista Ura Basketia. Tarkkakätinen heittäjä upotti 12,8 pistettä ottelua kohden. Uransa aikana Kataja Basketissa Suomen mestaruutta juhlinut Van Andringa valittiin mestaruuskaudella 2014-15 Korisliigan vuoden tulokkaaksi. 

Uran ja Katajan lisäksi Van Andringa on pelannut Korihaissa sekä Lapuan Kobrissa. Kaikkiaan Van Andringa on esiintynyt Korisliigassa 231 ottelussa 8,8 pinnan keskiarvolla. Van Angrinda on pelannut sekä 20-vuotiaiden että haastajamaajoukkueen paidassa yhteensä 24 maaottelua 5,2 pisteen keskiarvolla.

Van Andringan ja ranskalaisseuran sopimus on mallia 1+1.

- Optio nousee voimaan, jos onnistumme nousemaan kauden päätteeksi Pro B:hen. Henkilökohtaisesti saan paljon uutta virikettä uudesta sarjasta ja on hienoa päästä pelaamaan uusia pelaajia ja joukkueita vastaan, Van Andringa taustoittaa.

Koko aikuisuransa Suomessa pelanneella Van Andringalla on sekä Suomen että Ranskan kansalaisuudet. 26-vuotiaan pelaajan isä on ranskalainen, äiti suomalainen. 

- Asuin nuorena muutaman vuoden Ranskassa sekä olen viettänyt täysi-ikäiseksi asti kaikki kesät siellä. Isäni suku on kotoisin Etelä-Ranskasta, läheltä Pyreneiden vuoristoa. Kielimuuria ei ole, tosin aksentti on hieman erilaista, toisena äidinkielenään ranskaa puhuva Van Andringa naurahtaa.

 
20.6.2026 11:20 Suomalaiset ulkomailla

Mikko Larkas Unkarin suurseura Szolnoki Olaj’n päävalmentajaksi

Viime kaudella Trefl Sopotin Puolan cup-mestaruuteen valmentanut Mikko Larkas, 44, vaihtaa seuraa. Susijenginkin valmennusjohtoon pitkään kuulunut Larkas siirtyy päävalmentajaksi Unkarin suurseuraan ja kestomenestyjään Szolnoki Olaj’hin.

19.6.2026 22:48 Susijengi

Mikael Jantunen päätti kautensa Turkin mestaruusjuhliin

Susijengin kulmakiviin lukeutuva Mikael Jantunen päätti pitkän kautensa Turkin mestaruusjuhliin juhannusaattoiltana, kun hänen edustamansa suurseura Fenerbahce kaatoi Besiktasin neljännessä finaaliottelussa 75–77 (45–40). Täydellistä työtä kahden pisteen heitoissaan tehnyt Jantunen viimeisteli finaalissa 12 pistettä.

16.6.2026 09:37 WNBA

Kuier ensimmäistä kertaa aloituksessa tällä kaudella – Wings päihitti Acesin 30 pisteellä

WNBA:ssa Awak Kuier nähtiin ensimmäistä kertaa aloitusviisikossa tällä kaudella, kun Dallas Wings voitti hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 66-96 (37-56). Kuier pelasi 27 minuuttia ja tilastoi 7 pistettä, neljä levypalloa, kaksi riistoa ja kaksi torjuntaa.

15.6.2026 22:24 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavsonin Oostendelle hopeaa Belgiassa

Andre Gustavsonin kausi Belgiassa päättyi pettymykseen, kun Oostende joutui taipumaan Belgian liigan finaaleissa otteluvoitoin 2-3.

11.6.2026 08:47 Suomalaiset ulkomailla

Erik Sajantila juhlii Hollannin mestaruutta

Hollannin liigaan saatiin keskiviikkoiltana suomalaismestari. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Erik Sajantilan edustama Landstede Hammers päihitti finaalisarjan neljännessä osaottelussa ennakkosuosikki ZZ Leidenin lukemin 90-74 (46-47) ja otti siten mestaruuteen tarvittavan kolmannen finaalivoittonsa.

10.6.2026 09:51 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala jatkaa Yokohaman valmennusjohdossa

Viimeisen kahden kauden ajan Lassi Tuovin oikeana kätenä Yokohama B-Corsairsin valmennusjohdossa toiminut Jukka Toijala, 54, on allekirjoittanut tulevaa kautta koskevan jatkosopimuksen. Tuovi ja Toijala jatkavat japanilaisseuran valmentajina myös kaudella 2026–2027.

9.6.2026 10:09 Susiladies

Henna Sandvikin uusi osoite on Belgian pääsarjan Phantoms Boom

Tapiolan Hongan kasvatti Henna Sandvik, 23, pelaa ensi kaudella Belgian pääsarjan Phantoms Boomissa. Sandvik pelasi neljä edellistä kautta Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa, jossa hän edusti ensimmäiset kolme kautta Indianaa ja viimeisen Wyomingia.

8.6.2026 22:41 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salinin Estudiantesille kirvelevä finaalitappio

Sasu Salinin kausi Espanjassa sai harmittavan päätöksen, kun Estudiantes hävisi Primera FEB:n nousukarsintafinaalissa. Finaalit ovat käynnissä myös Belgiassa, Alankomaissa ja Mikael Jantusen Fenerbahce eteni finaaleihin Turkissa.

3.6.2026 08:51 Susiladies

Lotta-Maj Lahtinen jatkaa Espanjan pääsarjan Araskissa

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen on solminut jatkosopimuksen tulevasta kaudesta. Lahtinen pelaa näin toisen kautensa Pohjois-Espanjassa Vitoria-Gasteizissa sijaitsevan seuran riveissä.

2.6.2026 19:00 Suomalaiset ulkomailla

Danny Jansson Romaniaan CSO Voluntarin päävalmentajaksi

Jo kaksitoista kautta Saksassa valmentanut, kahdesti Saksan Pro A:n vuoden valmentajaksi valittu ja Heidelbergin Saksan Bundesliigan välieriin asti komentanut Danny Jansson, 46, siirtyy Romanian liigassa pelaavan CSO Voluntarin päävalmentajaksi 1+1-vuotisella sopimuksella.

Näytä lisää vastaavia