20.11.2017 08:25 Lauri Markkanen äityi hurjaan vireeseen NBA:ssa tehtailemalla uuden piste-ennätyksensä. ”The Finnisher” latoi taululle 26 pistettä ja repi 13 levypalloa, mutta Chicago Bulls hävisi Phoenix Sunsille 105-113.

Lauri Markkanen teki NBA-ennätyksensä sekä pisteissä että levypalloissa. Kuva: Ville Vuorinen.
Markkanen syttyi ilmiliekkeihin upottaen vaikeitakin heittoja sekä läheltä että kaukaa. Markkanen ajoi ahnaasti kohti koria ilmaviin viimeistelyihin, säkitti häirittyjä kääntöhyppyheittoja ja kolmannella neljänneksellä Suns rikkoi häntä kolmosessa, joka meni virheestä huolimatta sisään.
Pelitilanneheittonsa Markkanen osui 10/19, kun kymmenestä kolmosesta häneltä upposi neljä. 26 pisteen ja 13 levypallon lisäksi Markkanen jakoi kaksi syöttöä. Sekä pisteissä että levypalloissa hän teki NBA-ennätyksensä.
Bulls nousi johtoon vielä kolmannen neljänneksen loppuvaiheilla, mutta Suns vei päätösneljänneksen 21-28 ja vei voiton mukanaan. Markkasta pistetehtailussa auttoivat Robin Lopez (16/10) ja Kris Dunn (17/6/6 syöttöä), kun taas Sunsin ykköstykki oli TJ Warren (27/7).
Bulls pelaa seuraavan kerran tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Los Angeles Lakersia vastaan.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.
Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.