Markku Salmikivi Koripalloliiton uudeksi toiminnanjohtajaksi

Suomen Koripalloliiton hallitus on tiistaina Helsingissä pitämässään kokouksessa valinnut jatkajan kevään aikana eläkkeelle siirtyvälle toiminnanjohtaja Pekka Litmaselle. Toimeen on valittu yksimielisesti 1.4.2005 alkaen Markku Salmikivi, 50.

Hakijoita Koripalloliiton toiminnanjohtajan paikalle oli kaikkiaan 22.

– Toiminnanjohtajan hakuprosessi osoitti, että Koripalloliittoa arvostetaan yhtenä eturivin lajiliittona. Hakijoiden laatu oli korkea ja hakijat edustivat laajalti näkemystä urheiluelämään, toki koripallotausta oli painottunut. Useampi hakija olisi täyttänyt toiminnanjohtajalle asetetut vaatimukset, mutta vain yksi voitiin valita, ja paras valittiin, kommentoi Koripalloliiton puheenjohtaja Rauno Segersvärd.

Valintaprosessissaan liittohallitus painotti hakijan työelämän johtamis- ja esimieskokemusta sekä koripallotaustaa. Lisäksi valintakriteerinä oli urheiluseuran ja/tai –liiton tehtävissä toimiminen.

Espoolainen Markku Salmikivi on työskennellyt vuodesta 1990 TietoEnatorin palveluksessa mm. projektipäällikönä ja tiiminvetäjänä. Koripalloliiton toiminnanjohtajan toimeen Salmikivi astuu TietoEnatorin kauppa- ja logistiikkayksiköstä osatulosyksikön johtajan pallilta.

Kolmen lapsen isänä eri urheilulajit ovat tulleet Salmikivelle tutuiksi, mutta koripallon hän on ennättänyt kokea henkilökohtaisesti useassa roolissa. Juniorivuosiin painottuneen pelaajauransa jälkeen Salmikivi siirtyi erotuomari- ja valmennustehtäviin. Huipputasolla Salmikivi on nähty mm. Helsingin NMKY:n miesten päävalmentajana sekä apuvalmentajana Tapiolan Hongan edustusjoukkueessa ja nuorten maajoukkueissa.

Hongassa Salmikivi aloitti juniorivalmentajana vuonna 1973, jonka lisäksi hän on kuulunut seuran hallitukseen yli kymmenen vuoden ajan. Lisäksi Salmikivi toimi Hongan, Suomen suurimman koripallloseuran, juniorivaliokunnan vetäjänä vuodet 2000-04.

Koripalloliiton toiminnoista Salmikivi on viime vuosikymmeniltä niinikään tuttu nimi. Erilaisten valmennustehtävien lisäksi hän on ollut liittovaltuuston tai poikajaoksen jäsenenä kolmella eri vuosikymmenellä ja on toiminut liittohallituksessa sekä liiton koulutus- ja nuorisoyksikössä vuodesta 2004.

Markku Salmikivestä tulee vuonna 1939 perustetun Koripalloliiton historian 17. toiminnanjohtaja, mutta vasta toinen sitten vuoden 1982. Eläkkeelle siirtyvä Pekka Litmanen on kantanut vetovastuuta liitossa viimeisen 23 vuoden ajan.

– Koripallo on pitkälti vapaaehtoisuuteen pohjautuvaa kansalaistoimintaa, jota mielestäni toteutetaan parhaiten sekä johtamisessa että valmennustyössä ammattimaisesti toimivien seurojen kautta. Koripalloliiton päätehtävänä on tukea seuroja tässä työssä, kertoi tuleva toiminnanjohtaja Markku Salmikivi mietteitään.

– Koripalloliiton vakaan talouden pohjalta on nyt hyvä lähteä normaalin liittokokousaikataulun mukaisesti käynnistämään seuraavan kauden strategiatyötä, Salmikivi lisäsi.

Lisätietoja: /koripalloliitto/