5.7.2008 KTP:n riveissä SM-sarjaa jo 13 vuottaa uurastanut Markus Myllylä, 31, jatkaa Korisliigassa myös ensi kaudella. 201-senttisen Myllylän sopimus KTP:n kanssa on yksivuotinen.
Viime pelikauden päätteeksi ranneoperaatiossa käynyt Myllylä sai kuluvalla viikolla lääkäriltä peliluvan jälkitarkastuksen jälkeen. Pidettyään välivuoden SM-tason koripallosta Myllylä palasi KTP-paitaan pelikaudeksi 2007/2008 ja rekisteröi keskiarvoikseen 3,8 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden. Uransa aikana 394 SM-sarjaottelua pelanneen Myllylän yhden ottelun korkein piste-ennätys SM-tasolla on 27.
-”Upin” jatkaminen oli ilouutinen. Saimme kokeneen, varman ja luotettavan sisäpelaajan rotaatioon, eikä meidän tarvinnut lähteä merta edemmäs kalaan, kiitteli syksyllä ensimmäisen kautensa KTP:n peräsimessä aloittava Miikka Sopanen.
Myllylän sopimuksen jälkeen KTP:lla on koossa kahdeksan pelaajasopimusta. Miikka Sopasen valmentamassa ryhmässä pelaa ensi kaudella Myllylän lisäksi Toni Ilmonen, Pasi Heinonen, Nanayaw Awuah Addae, Juho Lehtoranta, Milos Dobras, Sami Ikävalko sekä amerikkalaisvahvistus Steve Smith.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.