29.12.2020 14:20 Naisten Korisliigan marraskuun Valopilkuksi valitun Linda-Lotta Lehtorannan mukaan Peli-Karhut pyrkii olemaan parhaimmillaan keväällä, kun pelataan tärkeimpiä pelejä.

Linda-Lotta Lehtoranta on pelannut tälläkin kaudella isossa roolissa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
PeKa oli jo viime kaudella sarjan kärjessä, kun kausi päätettiin keskeyttää. Joukkueen runko pysyi pitkälti samana ja se on näkynyt tappiottomana alkukautena. Lehtorannan mukaan joukkueesta löytyy paljon ratkaisijoita ja kokeneita pelaajia. Kotkalaiset ovatkin monella tapaa vielä parempi joukkue, kuin viime kaudella.
- Meillä oli viime kaudella todella hyökkäysvoimainen joukkue, mutta tällä kaudella tuntuu että olemme vielä hyökkäysvoimaisempia, varsinkin nyt kun saimme vielä Anissan mukaan. Ratkaisijoita löytyy vielä laajemmalta rintamalta, paljon laadukkaita suomalaispelaajia ja vain yksi amerikkalainen. Lisäksi olemme parempia puolustuspäässä, siitä kiitos Mika Hartoselle, joka on tuonut uusia juttuja meidän puolustamiseen.
Alkukaudesta erityisesti hyökkäyspeli on ollut loistavalla tasolla. Se on näkynyt myös joukkuehengessä.
- Teemme pelistä toiseen aika paljon pisteitä. Tunnemme toistemme vahvuudet hyvin ja meillä on hauskaa kentällä ja kentän ulkopuolella, Lehtoranta pohtii.
Sarjan kärkipaikasta huolimatta Peli-Karhujen peli ei ole täysin valmista. Kehityskohteet ovat erityisesti puolustuspäässä.
- Puolustuksessa voi aina parantaa ja se on myös meidän kehityskohteemme, vaikka olemme siinä hyvin onnistuneetkin, mutta tietyissä asioissa on parantamisen varaa, Lehtoranta sanoo.
29-vuotias pelaaja on tällä hetkellä Naisten Korisliigan syöttötilaston kärjessä 10,2 syötön keskiarvolla. Se ei ole kuitenkaan asia, johon hän olisi erityisesti keskittynyt.
- En erityisesti ole siihen keskittynyt, mutta koska meillä ei ole ulkomaalaista pelinrakentajaa niin minulla on paljon vastuuta pelinrakentamisessa ja tilanteiden luomisessa. Jos näen vapaan pelaajan, lähes aina syöttö sinne myös lähtee. Se on parempi ratkaisu, kuin haastetun heiton ottaminen. Se on lähes automaatio takaraivossa. Tykkään koriksesta, jossa liikutetaan palloa ja mieluusti myös annan sen vapauttavan syötön. Ja koska meillä on niin paljon ratkaisijoita, minun ei itse tarvitse ottaa niitä niin paljon. Autan joukkuetta enemmän johtamalla peliä ja luomalla paikkoja muille, se rooli sopii minulle.
Lehtoranta on tyytyväinen omaan pelinjohtamiseensa, sillä joukkueella ei ole vielä yhtään tappiota. Hän kuitenkin tiedostaa omat kehityskohteensa.
- Eniten parannettavaa on fysiikkapuolella ja siihen pyrin keskittymään.
Kotkalaiskasvatti pelaa Peli-Karhuissa jo yhdeksättä kauttaan. Väliin on mahtunut myös pelejä ulkomailla. Ulkomailla pelaaminen kiinnostaa edelleen, mutta Lehtoranta on viihtynyt kotikaupungissaan hyvin.
- On mukava pelata kotikaupungissa ja kotiyleisön edessä. Naiskoripallo sekä koripallo ylipäätään on täällä arvostettua ja tyttökoris on nosteessa. Se on hieno asia. Seura on aina hoitanut asiat mallikkaasti ja pelaajista pidetään hyvää huolta. ’’Vapaa’’ pelityylimme sopii minulle loistavasti ja meillä on käytössä maailman paras huoltaja Antti Silvonen.
Peli-Karhujen takapelaaja oli maajoukkueen mukana pelaamassa EM-karsintapelejä. Hänelle maajoukkueessa pelaaminen on kunnia asia.
- Maajoukkuepelit tuovat hieman vaihtelua kauteen. On kiva päästä pelaamaan kansainvälisiä pelejä kesken kauden. Lisäksi on aina hienoa edustaa Suomea ja vaihtaa kuulumisia muiden maajoukkuepelaajien kanssa, Lehtoranta päättää.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Illan voittajia olivat BC Nokia, Pyrintö, ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.