25.4.2015 Isokokoinen Turkki oli ensimmäisen jakson verran Suomea vahvempi poikien alle 18-vuotiaiden koululaisten MM-kilpailujen finaalissa ja voitti loppulukemin 81-69. Tyttöjen lopullinen sija oli 10:s, kun Tanska kukisti Limogesissa Suomen tytöt sijoitusottelussa 60-53.

Erinomaisen turnauksen pelannut Maxhuni valittiin All-Star-viisikkoon.

Märsky pääsi juhlimaan lopulta hopeaa. Kuvat: Tytti Nuoramo, Mäkelänrinteen urheilulukio.
- Ensimmäisen neljänneksen Turkin 12 hyökkäyslevypalloa käytännössä ratkaisivat ottelun. Sen jälkeen pelasimme 30 minuuttia tasaisesti ja hävisimme ne vain kaksi pistettä. Hienosti taistelimme emmekä päästäneet taitavaa ja isokokoista Turkkia helpolla alun jälkeen, joukkueen päävalmentaja Juha Dahlström kehui joukkuettaan.
Suomen pelaajista finaalissa parhaiten onnistui erinomaisen turnauksen pelanneet Edon Maxhuni (27 pistettä), joka valittiin turnauksen All-Star-viisikkoon, Matias Suvanto (19 p) sekä Remu Raitanen (12 p).
Mäkelänrinteen saavuttama hopea oli kautta aikain paras suomalaissaavutus poikien turnauksessa. "Märskyn" poikien joukkue oli vuonna 1999 pronssilla. Tuolloin joukkueessa pelasi muun muassa nuori Kimmo Muurinen, joka sittemmin pelasi 156 maaottelua Susijengissä.
Tyttöjen turnauksessa Mäkelänrinteen tyttöjen joukkue voitti vuonna 1991 koululaisten MM-kultaa.
Tämän vuoden poikien turnauksessa oli mukana 32 maata.
Poikien tapaan tyttöjen ensimmäinen jakso oli tahmea, josta Tanska pääsi rokottamaan puoliaikajohdoksi 14 pistettä.
- Kolmas jaksokaan ei tuonut meitä rinnalle, vaan Tanska juoksi enemmän eroa taululle. Viimeisellä neljänneksellä saimme hyvän runin ja se kirjattiin meille 22-6, mutta hieman liian myöhään, tyttöjen päävalmentaja Jussi Laakso pohti.
Suomelta pirteimmin esiintyivät Sofia Rajala, Ella Väätänen ja Selina Dockery. Kuumeilun vuoksi sivussa olivat Sandra Karsten sekä Maria Hiekkamäki.
Ville Leikas
Jesse Haapanen
Jyri Eboreime
Edon Maxhuni
Akseli Rikka
Jonathan Guzman Monet
Anton Vialen
Lassi Nikkarinen
Matias Suvanto
Remu Raitanen
Valmentajat:
Juha Dahlström
Hanno Möttölä
Mikko Pehkonen (fysioterapia)
Nenna Lindström
Johanna Peltonen
Nina Augustin
Ella Väätänen
Sandra Karsten
Selina Dockery
Sini Mäkelä
Iina Salmenkivi
Venla Varis
Sofia Rajala
Elina Oravakangas
Maria Hiekkamäki
Valmentajat:
Jussi Laakso
Mirka Dettmann
Jukka Aho (fysioterapia)
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Susiladiesin pitkäaikainen sentteri Sofia Pelander päätti mittavan pelaajauransa kauteen 2024–25. Uusi arki lääkärinä Ruotsissa tuo tilalle uudenlaisia haasteita ja tasapainoa.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Panttereille on tällä hetkellä vaikea löytää pysäyttäjää miesten I divisioona B:ssa. Pyrintö Akatemia ja Espoo Basket Team II jatkavat tappiottomina naisten I divisioonassa. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket palasi voittojen tielle ja Lappeenrannan NMKY otti tärkeän voiton.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.