19.5.2010 Korisliigan Salon Vilpas on solminut vuoden mittaisen pelaajasopimuksen 20-vuotiaan ja kaksimetrisen Matti Nuutisen kanssa.
Tässä Jarno Nissisen (vasen) puolustama Matti Nuutinen (oikea) siirtyy Kouvolan Kouvoista Salon Vilppaaseen. Kuva: Kai Kilappa.
Nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo Nuutinen on Kaarinan Uran kasvatti, mutta viimeiset kolme vuotta ovat kuluneet liigaympyröissä Kouvolan Kouvojen riveissä.
Nuutinen tuo uudelaisen lisän Vilpas-luotsi Kimmo Vyyryläisen taktiikkataululle. Taitavana pallonkäsittelijänä Nuutinen pystyy pelaamaan laiturin tontilla tai kokonsa (200 cm) puolesta myös lähempänä koria.
- Matti on minulle tuttu pelaaja Aurajoen Urheilulukion ajoilta. Loistava valmennettava, joka ei ole päässyt lähimainkaan näyttämään niitä kykyjä, joita kropasta löytyy. Salossa Matille on tarjolla Kouvolan vuosia selkeästi suurempi rooli, iloitsee Vyyryläinen uutta hankintaa.
Kolme kautta Kymenlaaksossa viettänyt Nuutinen palaa hyvillä mielin Varsinais-Suomeen.
- Totta kai kotiseudulle on mukava palata. Perhe ja sukulaiset löytyvät Turun läheltä ja valmentajana häärää tuttu mies. Eikä se tilaisuutta heikennä, että hyvät ystävät Roope Ahonen, Jukka Kataja ja Samu Kaaresvirta ovat uusia joukkukavereita, toteaa Nuutinen.
Etenkin tulo Roope Ahosen joukkuekaveriksi on Nuutiselle mieleen.
- Olen tuntenut Roopen jo vuosia eri maajoukkueympyröistä, ja olemme viettäneet myös vapaa-aikaa yhdessä. Lisäbonuksena tulee helpotus kulkemiseen. On aina mukavampi reissata Lahden Urheilukouluun kaksistaan, Nuutinen jatkaa.
Nuutinen on pelannut uransa aikana 70 nuorten maaottelua. Alkaneena kesänä Nuutinen kuuluu Roope Ahosen tavoin miesten alle 20-vuotiaiden maajoukkueeseen, joka pelaa B-divisioonan EM-kisoja Itävallassa 14.-24. heinäkuuta.
Nuutinen on jo Vilppaan toinen vahvistus Kouvolasta, sillä Jukka Kataja teki sopimuksen viime viikolla.
- Kaarinasta tuli aikoinaan 17-vuotiaana lähdettyä Samu Kaaresvirran ja Ville Kauniston jalanjälkiä Kouvolaan. Kolme vuotta Kouvoissa oli hyvää aikaa, mutta nyt Salo vaikutti parhaalta vaihtoehdolta. Hyvä seuraorganisaatio, ja Kimmo Vyyryläistä arvostan erittäin korkealle valmentajana, kertoo Nuutinen kuvioitaan.
Viime kaudella Nuutinen pelasi ainoastaan 22 ottelua Korisliigassa. Loukkaantumisten sävyttämän kauden peliminuutit jäivät pieniksi (11/ottelu), samoin tehot (2,4 pistettä / 1,2 levypalloa).
- Syynä oli selkäongelmat, tarkemmin sanottuna välilevyn pullistuma. Nyt selkä on kunnossa, vakuuttaa Nuutinen.
Liigapelien lisäksi Nuutinen pelasi viisi ottelua I divisioonaa Lahden NMKY:n riveissä.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.