11.8.2023 10:22 BC Nokian Korisliiga-joukkue ja Mekhi Lairy, 23, ovat tehneet ensi kautta koskevan pelaajasopimuksen. 173-senttinen Lairy saapuu Nokialle suoraan ohiolaisesta Miamin yliopistosta.

Lairy pelasi Miamin yliopistossa viisi kautta, joista viimeisellä hän tilastoi keskimäärin 17,3 pistettä, 3,3 levypalloa ja 3,9 syöttöä ottelua kohden. Hänet valittiin kauden päätteeksi Mid-American Conferencen (MAC) kolmosjoukkueeseen (Third-Team All-Mac).
- Pieni, mutta erittäin dynaaminen. Hän pystyy todellakin heittämään palloa. Hyvä koripalloälykkyys. Mekhiä rikottiin paljon yliopistossa, kuusi kertaa per peli, ja hän heitti 92 prosenttisesti vapaaheittoviivalta, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
Lairyn koko yliopistouran vapaaheittotarkkuus oli 87 prosenttia, mikä oikeutti Miamin yliopiston kaikkien aikojen ykkössijan. Pisteissä hän sijoittui koulun historiassa neljänneksi ja syötöissä toiseksi.
BC Nokialla on pelaajasopimukset ensi kaudesta Niko Mattilan, Elias Sauramon, Antti Ahosen, Hugo Bomanin, Tomas Murphyn, Kalle Peltosen, Tucker Richardsonin, Patrick Tapén ja Mekhi Lairyn kanssa. Joukkuetta valmentavat Greg Gibson ja Aleksi Koskinen.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.