Mestari-Bisons ja nälkäinen Kataja mittailevat toisiaan välierissä

1.5.2014 Kahden viime kauden mestari, Eurocup-menestyjä ja ennakkosuosikkina liigakauteen lähtenyt loimaalainen Nilan Bisons saa Korisliigan välierissä haastajakseen ensimmäistä mestaruuttaan edelleen jahtaavan joensuulaisen Kataja Basketin, joka näytti myrskyn merkkejä puolivälieräsarjassaan Tapiolan Honkaa vastaan.

Antto Nikkarisen palloscreenipelaaminen on tärkeässä asemassa Bisons-Kataja-sarjassa.

Teemu Rannikolla on takanaan erinomainen puolivälieräsarja.

Jared Newson on petrannut kevään edetessä.

Tuukka Kotti sai kolhuja Kouvot-sarjassa, ja päävalmentaja Gibson toivoo luottosentterinsä olevan iskussa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

 Korisliigan viimeisen kahden kuukauden aikana heti runkosarjavoittaja Pyrinnön jälkeen eniten voittoja kahmi nimiinsä Kouvolan Kouvot, joka lähti itsevarmuutta uhkuen biisoninkaatoon puolivälierävaiheessa.

 

Vaikka Kouvot pakotti Bisonsin ahtaalle jokaisessa osaottelussa, loimaalaiset etenivät neljän parhaan joukkoon lopulta otteluvoitoin 3-1 vakuuttavien suoritusten jälkeen.

 

– Teimme ihan hyvää työtä. Meillä oli omat hetkemme, jolloin näytimme todella hyvältä, Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson nyökkii.

 

– Silloin kuin keskityimme siihen, mitä teemme, olimme hyvin tasapainossa. Kouvot-sarjasta on varmasti suuri apu meille, mitä pidemmälle pudotuspelit jatkuvat.

 

Gibsonin mielestä välierissä vastaan saapuva Kataja Basket on pykälän kovempi joukkue kuin kesälomille suunnannut Kouvot. Erityisesti päästyään pelaamaan täydellä kokoonpanolla Kataja on tehnyt tuhojaan.

 

– Kataja on pelannut viime aikoina hyvin, mutta me matchaamme hyvin heitä vastaan. Tärkeintä on, että pysymme keskittyneinä ja terveinä. Aubrey Coleman ja Tuukka Kotti saivat iskuja Kouvot-sarjassa, ja toivon, että pääsemme lähtemään täydellä porukalla Katajan kaatoon.

 

Kataja levänneenä haastamaan Loimaata

 

Jo yli vuosikymmenen ajan Korisliigan kärkikahinoihin kevät toisensa jälkeen kuulunut Kataja Basket metsästää edelleen seurahistoriansa ensimmäistä mestaruutta.

 

Liigakevään lämmetessä on Joensuun koripallokansassa virinnyt varovaisen optimistinen mieliala sen suhteen, olisiko 2014 viimeinkin Katajan vuosi. Joukkue pääsi terveenä ja täysilukuisena puolivälieriin ja kaatoi vahvan Tapiolan Hongan lopulta suoraan otteluvoitoin 3-0.

 

– Kahdessa ensimmäisessä pelissä meillä oli ongelmia, mutta kolmas oli loistoesitys. Pudotuspeleissä ongelmia tulee, ja niihin on löydettävä ratkaisut. Osoitimme olevamme niin kypsä joukkue, että pystyimme kahdesti kääntämään pelin hyväksemme neljännellä jaksolla, kertailee päävalmentaja Jukka Toijala puolivälieräsarjaa.

 

Runkosarjassa Nilan Bisons ja Kataja Basket olivat häkellyttävän tasaväkiset ja onnistuivat syömään toisiltaan elintilaa korkean tason ”koripalloshakilla”, jonka Toijala arvioi jatkuvan myös tosipelivaiheessa.

 

– Rakenteeltaan vastakkain on kaksi hyvin saman tyyppistä, leveää ja taitavaa joukkuetta. Oikein tasainen parivaljakko, Toijala teroittaa.

 

– Meidän on kyettävä ottamaan Biisoneiden transition-hyökkäys kokonaan pois ja pakotettava heidät pelaamaan viidellä viittä vastaan, jonka lisäksi Antto Nikkarisen palloscreenin puolustus on arvossa arvaamattomassa. Hyökkäyksessä emme saa jäädä pomputtamaan, vaan pallo on saatava liikkeelle, ettei Bisons pääse hyökkäämään puolustuksellaan.

 

Korisliigan välierät käynnistyvät perjantaina 2. toukokuuta Tampereella ja Loimaalla.

 

 
10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

19.5.2026 20:47 Korisliiga

Korisliiga-finaalit ratkesivat: Vilpas karkasi toisella puoliajalla seurahistorian toiseen mestaruuteen!

Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.

16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

Näytä lisää vastaavia