Mestari-Kataja putsasi pöydän Korisliigan palkintogaalassa

Ensimmäisen Suomen mestaruutensa voittaneen Kataja Basketin miehistö rohmusi palkintoja koripallokauden vuotuisessa päätösgaalassa, kun joensuulaisjoukkueelta palkittiin Teemu Rannikko, Robert Arnold, Pekka Salminen, Petri Virtanen ja Marius van Andringa.

Teemu Rannikko ja Kataja voittivat paitsi ensimmäisen Suomen mestaruutensa myös putsasivat palkintopöydän Korisliiga-kauden päätösgaalassa.

Korisliigan päävalmentajat ja kapteenit äänestivät Katajan kapellimestarin Teemu Rannikon sekä vuoden pelaajaksi että SM-finaalien arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP). Merkittävän kansainvälisen uran Euroopassa tahkonneelle Rannikolle vuoden pelaajan palkinto oli hänen kolmantensa.

Ennen ulkomaille siirtymistään Rannikko voitti nuorena pelaajana kahdesti peräkkäin vuoden pelaajan palkinnon kausina 1998-99 ja 1999-00. Katajan ja Rannikon ensimmäisiin mestaruuksiin päättyneellä kaudella 2014-15 189-senttinen takamies tyylitteli keskiarvoikseen 14,9 pistettä, 3,1 levypalloa ja 8,4 syöttöä. Syöttökeskiarvo on kaikkien aikojen toiseksi kovin.

Loppuotteluissa 34-vuotias Rannikko nakutti keskimäärin 16,0 pistettä, haki 1,8 levypalloa jakoi 7,2 syöttöä ja onnistui mainiosti heittopelissään: kakkoset 50,0 %, kolmoset 41,2 % ja vapaaheitot 87,5 %. Heittoihin lukeutui ratkaisukorit Korisliigan viidennessä finaalissa.

– Viimeisessä finaalissa, kun summeri soi, oli tunteet aika pinnassa, eikä siinä paljon pystynyt ajattelemaan. Oikeastaan vasta nyt on alkanut tajuta, mitä kauden aikana tehtiin niin joukkueena kuin seuranakin. Kun Bilbaon MM-kisoista tultiin, niin kotona odotti aikalailla uusi joukkue ja joukossa oli kavereita, jotka olin vain nähnyt aiemmin. Yhteisellä duunilla peli alkoi pikkuhiljaa kulkemaan, alettiin uskoa, että pitkälle voidaan mennä ja tässä sitä nyt ollaan, summasi Teemu Rannikko Katajan upeaa kautta.

– Kai jotain tuli itsekin tehtyä oikein, kun vastustajien valmentajat ja kapteenit kirjoittivat nimeä lappuun. Jossain voi sanoa onnistuneensa myös vuosien varrella, sillä en nyt välttämättä vuonna 2000 kuvitellut pokkaavani saman tittelin 15 vuotta myöhemmin uudelleen, Rannikko naureskeli.

Arnold vuoden vahvistus, Salminen vuoden valmentaja

Korisliigan kausi 2014-15 oli täynnä erinomaisia ulkomaalaisvahvistuksia, mutta selkeä ykkönen oli Katajan Robert Arnold, joka palkittiin vuoden ulkomaalaisvahvistuksen palkinnon.

26-vuotias Arnold voitti Korisliigan pistekuninkuuden 22,3 pisteen keskiarvolla, mutta häikäisi katsojia loistavan heittopelinsä (2p 55,1 %, 3p 36,8 %, 1p 73,0 %) lisäksi myös monipuolisuudellaan: pisteiden lisäksi 198-senttinen laituri noukki 5,8 levypalloa ja jakoi 2,8 syöttöä.

Mestari-Katajan päävalmentaja Pekka Salminen taas palkittiin Korisliigan vuoden valmentajana. Kaksi Ruotsin mestaruutta Solna Vikingsissa voittanut Salminen, 51, johdatti Katajan seurahistoriansa ensimmäiseen mestaruuteensa. Suomen mestaruus oli myös Salmiselle uran ensimmäinen.

– Harvoin menen hiljaiseksi, mutta kyllä mestaruus veti hiljaiseksi ja pisti melkein itkettämään. Päällimmäisenä niissä tunteissa on tietenkin joukkue ja kaikki raavaat miehet Katajan taustoilla. Fanien ja kaikkien joensuulaisten kanssa kun juttelee, niin entistä paremmalta vain tuntuu, eikä tästä ole helppoa puhua vieläkään, Salminen sanoi.

Virtanen paras penkiltä, van Andringa vuoden debytantti

Katajan mestaruusjoukkueen aseet eivät kuitenkaan jääneet pelkästään tähtiin, vaan penkiltä heittovoimaa tuova konkari Petri Virtanen, 34, palkittiin vuoden parhaana kuudentena pelaajana.

Penkiltä keskimäärin 8,7 pistettä, 2,0 levypalloa ja 2,2 syöttöä kirjauttanut ”Pistooli-Pete” nousi tuttuun tapaan esille erityisesti tiukoissa paikoissa kylmäpäisillä kolmosillaan.

– Kauan ollaan Peten kanssa tunnettu, mutta ihan samanlainen veijari se edelleen on. Nopeudesta voi olla vähän lähtenyt, mutta pääkoppa toimii entistäkin paremmin, kuvaili Rannikko pelikaveriaan.

Vuoden tulokkaaksi arvostettiin Virtasen manttelinperijä Marius van Andringa, 21, jonka nopeasti kuumeneva ranne heitti Katajalle keskimäärin 5,2 pistettä ottelua kohden. MaSu-kasvatti tulitti mm. ratkaisevassa välieräpelissä Kauhajoen Karhua vastaan 17 pistettä erinomaisin prosentein.

– Olihan se Karhu-matsi kauden paras. Mutta niin se meillä menee – pallon kun kerran saa, niin heti pitää heittää, nauratti van Andringa yleisöä.

– Tulokkaalle Katajassa tuli kyllä oppia. Teemun (Rannikko) suu käy treeneissä ja Pete (Virtanen) kouluttaa muuten vaan.

Mäkäläiselle kolmas puolustuspalkinto, Lehtoranta vuoden kehittynein

Kotikaupunkiinsa Lahteen ja Namikaan palannut Vesa Mäkäläinen, 28, taas palkittiin kolmannen kerran urallaan Korisliigan vuoden puolustuspelaajana. Namikan ”duunarikoriksen” ilmentymä pimensi illasta toiseen vastustajien isoja pelaajia.

21-vuotias KTP-Basketin takamies Joonas Lehtoranta taas pelasi nuoren uransa parasta koripalloa: keskimäärin vähän alle 26 minuuttia pelannut 194-senttinen Lehtoranta heitti pronssimitalisteille 8,1 pistettä, haki 2,0 levypalloa ja jakoi 1,9 syöttöä per ottelu.

Korisliigan vuoden erotuomariksi joukkueiden edustajat arvostivat kolmatta kertaa peräkkäin Petri Mäntylän.

Koriskauden parhaat 2014-15

Korisliiga  
Vuoden pelaajaTeemu RannikkoKataja-Basket
Vuoden valmentajaPekka SalminenKataja-Basket
SM-finaalien MVPTeemu RannikkoKataja-Basket
Vuoden ulkomaalaisvahvistusRobert ArnoldKataja-Basket
Vuoden puolustuspelaajaVesa MäkäläinenNamika Lahti
Vuoden kehittynein pelaajaJoonas LehtorantaKTP-Basket
Vuoden kuudes pelaajaPetri VirtanenKataja-Basket
Vuoden tulokasMarius van AndringaKataja-Basket
Vuoden erotuomariPetri Mäntylä 
VapaaheittopalkintoIlari SeppäläKouvot
Fair Play -palkinto (Framin pytty) Kouvot
   
Naisten Korisliiga  
Vuoden pelaajaHeta KorpivaaraToPo Helsinki
Vuoden valmentajaMika HaakanaCatz Lappeenranta
SM-finaalien MVPChandrea JonesCatz Lappeenranta
Vuoden ulkomaalaisvahvistusMichaela HouserÄänekosken Huima
Vuoden puolustuspelaajaLotta RichterPeli-Karhut
Vuoden kehittynein pelaajaCamilla GrönbergÄänekosken Huima
Vuoden kuudes pelaajaRoosa LehtorantaPeli-Karhut
Vuoden tulokasSara RokkanenTapiola Honka
Vuoden erotuomariJoonas Hannukainen 
VapaaheittopalkintoLotta RichterPeli-Karhut
Fair Play -palkinto (Karénin kannu) Äänekosken Huima
   
Muut  
Miesten I A divisioonan paras pelaajaMikko JalonenKorihait
Miesten I B divisioonan paras pelaajaLauri MarkkanenHBA-Märsky
Naisten I divisioonan paras pelaajaLotta AaltonenPuHu Juniorit
Vuoden pyörätuolikoripalloilijaAnwar FadhalTampereen NMKY
A-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaAapeli AlanenNamika Lahti Juniorit
A-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaMarianne KalinCatz Lappeenranta
B-poikien SM-sarjan vuoden pelaajaMiika HeinonenMunkkiniemen Kisapojat
B-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaajaEllen JärvinenTapiolan Honka
Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjäMiika HeinonenMunkkiniemen Kisapojat
Vuoden naiskoripallosenioriRisto KalaPantterit
Vuoden mieskoripallosenioriMia VenholaToPo
Vuoden koripallojohtajaHelsinki Seagullsin johto 
Paras toimitsijapöytäKTP-Basket 
Unified-koripallo, vuoden urheilijaAleksi HienonenPuHu Juniorit
Unified-koripallo, vuoden partneriOtto KonolaTapiolan Honka