Mestarivalmentaja Sami Toiviainen Lahdesta Kotkaan

4.5.2011 Miesten Korisliigan Namika Lahtea viimeiset neljä pelikautta luotsannut Sami Toiviainen, 37, on solminut 2+1 vuotta pitkän sopimuksen kotkalaisen KTP-Basketin kanssa. Namika Lahden keväällä 2009 miesten Suomen mestaruuteen piiskannut Toiviainen ottaa vastuulleen KTP:n A-junioreiden edustusjoukkueen sekä seuran kehityspelaajien valmennuksen.

Neljä kautta Namika Lahden peräsimessä viihtynyt Sami Toiviainen siirtyy KTP:n A-poikien ja kehityspelaajien valmentajaksi.

KTP.n edustusjoukkuetta valmentaa Lars Ekström, jonka apuvalmentajana Toiviainen toimi mm. kaudella 2006-07. Kuvat: Francois Perthuis ja Tomi Kaminen.

Neljän kauden verran päävalmentajan tehtävissä työskennellyt Toiviainen "palaa juurilleen", sillä ennen kautta 2007/08 hän työskenteli vastaavassa tehtävässä Lahden NMKY:n organisaatiossa. Toiviainen kertoo lähtevänsä hyvillä mielin uuteen ympäristöön tutun tehtävän pariin.

- Tämä on ensimmäinen kerta, kun siirryn koripallon perässä uuteen työympäristöön. Edessä on mielenkiintoinen projekti, ja nyt solmittu kaksivuotinen sopimus antaa riittävän työrauhan pelaajien kehityksen kannalta. Parin vuoden tauon jälkeen on todella virkistävää palata junioripuolelle.

Toiviaisen aisapari tehtävässä on tuttu, sillä KTP:n edustusjoukkuetta ensi kaudella valmentava Lars Ekström, 47, valmensi Namika Lahtea vuosina 2003-07 Toiviaisen kuuluessa edustusjoukkueen valmentajarinkiin.

- Mukava nähdä, mitä muutoksia ja mitä samaa "Lassen" valmennusfilosofiassa on muutaman vuoden takaiseen verrattuna. Vastaavasti itselläni on päävalmentajakokemuksesta johtuen ihan eri tavalla pohjaa tehdä valmennuksellisia havaintoja, joten odotan siinäkin mielessä ilolla yhteistyötä.

KTP:n edustusjoukkueen ringissä pelasi kauden 2010/11 aikana kolme A-juniori-ikäistä pelaajaa: Joona Karppinen, Joel Juusti sekä Joonas Lehtoranta. Toiviainen ei ole vielä kertomansa mukaan ehtinyt tutustua tarkemmin KTP:n junioritoimintaan, mutta pitää näkemänsä perusteella kotkalaista juniorityötä ensiluokkaisena.

- Viime kaudella seurasin työni puolesta A-poikien SM-sarjaa ja näkemäni mukaan KTP:lla on monta potentiaalista junioripelaajaa tulossa aikuisten sarjoihin. KTP:n junioritoiminta on vahvaa myös nuoremmissa ikäluokissa, mikä helpottaa omaa työtäni huomattavasti, Toiviainen päättää.

Toiviainen valmensi Namika Lahden edustusjoukkuetta vuosina 2007-11 yhteensä 176 ottelun verran, joista 85 päättyi Namikan voittoon. Toiviaisen päävalmentajauran kirkkain saavutus on keväältä 2009, jolloin Lahti kaatoi Joensuun Katajan SM-finaaleissa otteluvoitoin 3-0.

 
7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

Näytä lisää vastaavia