Mestaruusnälkäiset KTP ja Kataja kantoina toistensa kaskessa Korisliigan välierissä

24.4.2013 11:30 Perinteikäs kotkalainen KTP nosteli edellisen kerran Pantteri-patsasta keväällä 1994, jolloin joukkuetta tähdittivät vielä Larry Pounds ja Pertti Marttila. Joensuun Kataja on puolestaan hakenut viimeisen 11 vuoden aikana viisi hopea- ja kolme pronssimitalia, muttei ole yltänyt kertaakaan kultaan. Perinteikkäät joukkueet ovat nyt kantoja toistensa kaskessa tiellä kohti Korisliigan finaaleja.

Johnell Smithin Kataja hakee ensimmäistä mestaruuttaan. KTP nosteli viimeksi Pantteri-patsasta Joonas Lehtorannan (oikealla) syntymävuonna 1994.

Antwine Williamsin KTP vannoo terävän palloscreenipuolustuksen ja levypallopelin nimeen.

Sami Lehtorannan Kataja sai tärkeitä lepopäiviä hurjan ottelurumban jälkeen.

Bojan Sarcevicin KTP:n peli parani joka pelissä puolivälierissä Kouvoja vastaan. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Kai Kilappa.

Korisliigan runkosarjan kakkossijalle ja EuroChallenge-liigan kahdeksan parhaan joukkoon yltänyt Joensuun Kataja on jättänyt taakseen ennen kokemattomat ruuhkaviikot.

 

Kataja ehti pelata hurjat 14 ottelua 29 päivän sisään runkosarjan lopun ja puolivälierien otteluruuhkassa. Kaadettuaan Lappeenrannan NMKY:n puolivälierissä on Kataja saanut viimein hieman kaipaamaansa lepoa alle.

 

– Palauduimme otteluruuhkasta pari päivää ottamalla vähän rauhallisemmin. Emme ole pystyneet harjoittelemaan ihan toivomallamme tavalla, sillä joukkueessa on kiertänyt flunssapöpö, mutta onneksi emme ole ensimmäistä kertaa pappia kyydissä; kokemus kertoo, että tässä vaiheessa kautta pitää aina olla B- ja jopa C-suunnitelma plakkarissa, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala kertoo.

 

LrNMKY-puolivälieräsarja oli Toijalan mukaan joukkueelta kaksijakoinen esitys. Juuri kukaan ei odottanut LrNMKY:n pystyvän pistämään kapuloita joensuulaisrattaisiin, mutta Lassi Tuovin suojatit varastivat Katajalta yhden voiton ja piinasivat ennakkosuosikkia pitkään myös neljännessä osaottelussa Lappeenrannassa.

 

– Ensimmäinen osaottelu oli niin läpihuutojuttu, ettei siinä oikeastaan noussut syke ollenkaan. Toisessa pelissä emme taas päässeet omassa tekemisen tasossa missään vaiheessa riittävän korkealle. Se oli tosin meille varmasti tarpeellinen herätys, Toijala miettii.

 

– Kolmannessa pelissä pelasimme sillä tasolla, millä pelasimme helmi-maaliskuussa EuroChallengessa, eli lähellä kauden parastamme. Ja vaikka neljäs ottelu oli meiltä toista ottelua parempi, ei tekemisemme ollut sitä tasoa, mitä olisin toivonut. Tunnustus kuitenkin Namikan suuntaan ja onneksi kävi niin, että jouduimme vielä tässä vaiheessa kautta tarkistamaan omaa tekemistämme.

 

Katajan haastaa välieräkamppailuun KTP, jota vastaan joensuulaiset ovat voittaneet joulun jälkeen neljästä pelaamastaan ottelusta kolme. Toijala ei kiikaroi turhan kauaa runkosarjan kohtaamisten suuntaan, vaan hakee osviittaa tuleviin peleihin joukkueiden maksimitasosta.

 

– KTP oli yhdessä vaiheessa talvea liigan kuumin joukkue ja osoitti silloin tason, jolla he pystyvät voittamaan mestaruuden. He yrittävät välierissä takaisin korkeimmalle tasolleen aivan kuin mekin. Välierät pelataan niin tiiviisti, että finaaliin etenee se joukkue, joka pystyy suorittamaan kaikkein tasaisimmin lähimpänä maksimitasoaan.

 

KTP:n katse palloscreenipuolustuksessa ja levypalloissa

 

KTP:lla on takanaan hieman Joensuun Katajaa pidempi huili, sillä kotkalaiset laittoivat puolivälierävastustajansa Kouvot pakettiin suoraan kolmessa ottelussa.

 

KTP:n päävalmentaja Sami Toivianen antaa joukkueelleen päättyneistä puolivälieristä hyvän arvosanan ja uskoo, että joistain puolivälierien leipäpeleistä on kotkalaisille apua myös välierävaiheessa Katajaa vastaan.

 

– Meidän hyökkäyspelistämme löytyi puolivälieräsarjan jokaiseen otteluun uusia elementtejä ja liikutimme palloa tavalla, johon Kouvot ei pystynyt vastaamaan. Levypallopelaaminen oli niin hyvää, että olen sitä katsellut vielä jälkikäteen ottelutallenteilta ja painottanut joukkueelle, että näin meidän on pidettävä huoli irtopalloista Katajaakin vastaan, Toivianen valaisee.

 

Toiviainen kuitenkin muistuttaa, että Kataja on kokemukseltaan ja tulivoimaltaan astetta kovempi vastustaja kuin Kouvot.

 

– Tietyt palloscreenipuolustukset, jotka toimivat meillä Kouvoja vastaan, varmasti pätevät myös välierissä. Katajalla on kuitenkin ratkaisijoita paljon Kouvoja enemmän, eli jos jätämme screenin puolustuksen puolitiehen, heiltä löytyy vapaita heittäjiä varmaan joka kolkalta. Meidän on pystyttävä reagoimaan sen mukaan ja muokkaamaan siten peliämme, valmentaja pyörittelee.

 

Kataja pyöritteli KTP:ta joukkueiden kahdessa ensimmäisessä kohtaamisessa, mutta KTP vei kolmannen joukkueiden keskinäisistä otteluista – pitkälti mukautumiskykynsä ansiosta.

 

– Kolmannessa keskinäisessä ottelussamme onnistuimme monessa asiassa hyvin. Kahden tappion jälkeen teimme muutamia muutoksia puolustuspeliimme, ja tekemämme muutokset koituivat hyödyksemme. Ne olivat kahden laatujoukkueen hyviä pelejä, mutta en näe, että niillä olisi tässä vaiheessa kautta iso merkitys, Toiviainen miettii.

 

KTP matkustaa Joensuuhun keskiviikkona.

 

Avainpelaajat pudotuspeleissä

 

Kataja

 

  • Jonte Flowers (196/28): Pisteet 15,5 Levypallot 5,0 Syötöt 3,5 Riistot 1,3
  • Antti Kanervo (192/24): Pisteet 15,0 Levypallot 2,5 Syötöt 1,8 Riistot 1,0
  • Johnell Smith (185/32): Pisteet 12,3 Levypallot 4,0 Syötöt 4,0 Riistot 1,8
  • Petri Virtanen (183/32): Pisteet 12,3 Syötöt 3,8 Levypallot 1,0
  • Vesa Mäkäläinen (200/26): Pisteet 6,5 Levypallot 6,5 Syötöt 1,8 Riistot 1,0

 

KTP

 

  • Sefton Barrett (196/29): Pisteet 19,0 Levypallot 8,0 Syötöt 2,3 Riistot 1,0
  • Timo Heinonen (198/31): Pisteet 18,7 Levypallot 7,3
  • Devonne Giles (203/29): Pisteet 14,7 Levypallot 12,7 Syötöt 1,7 Blokit 1,3
  • Bojan Sarcevic (190/25): Pisteet 12,7 Levypallot 5,7 Syötöt 2,7 Riistot 2,0
  • Antwine Williams (192/37): Pisteet 11,0 Levypallot 4,3 Syötöt 3,3 Riistot 1,7

 

Otteluaikataulu

 

  • To 25.4. klo 18:30 Joensuun Kataja – KTP-Basket (URHOtv)
  • La 27.4. klo 17:00 KTP-Basket – Joensuun Kataja
  • Ma 29.4. klo 18:30 Joensuun Kataja – KTP-Basket

 

Tarvittaessa:

 

  • To 2.5. klo 18:30 KTP-Basket – Joensuun Kataja (URHOtv)
  • La 4.5. klo 17:00 Joensuun Kataja – KTP-Basket

 

 
16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

16.1.2026 14:27 Korisliiga

De’Vion Harmonin kulttuurishokki Joensuussa kääntyi voitoksi – ”Ensimmäisen viikon aikana perheessämme itkettiin paljon, mutta nyt otamme jo ilon irti pulkkamäessä”

Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.

15.1.2026 21:10 Korisliiga

Pisteet pk-seudun derbystä Hongan nimiin – Bisons otti vierasvoiton Tampereella

Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.

14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

Näytä lisää vastaavia