28.8.2009 Runsaan kuukauden päästä käynnistyvään Korisliigaan valmistautuva Namika Lahti sai viimeisen kaivatun palasen joukkueeseensa, kun amerikkalaispelaaja Ra'Sean Dickey allekirjoitti sopimuksen seuran kanssa. 24-vuotias Dickey on 208-senttinen korinaluspelaaja.
Ra'Sean Dickey on pelannut Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ta Georgia Techin joukkueessa. Mies teki kolmena yliopistovuonnaan keskimäärin 8,7 pistettä ja otti 5,1 levypalloa ottelua kohden. Viime kaudella Dickey vieraili Ukrainan Superliigassa, jossa matka katkesi loukkaantumiseen.
- Nyt saimme hyvästä koulusta hyvillä tilastoilla pelanneen ison miehen. Tämä on aika harvinaista, koska normaalisti euromme eivät todellakaan ole riittäneet tämän tasoisiin miehiin. Seanin värväämisessä auttoivat tuttu agentti, surkea kokemus Ukrainassa ja varmasti myös yleinen taloustilanne maailmalla, Namikan päävalmentaja Sami Toiviainen kertoo.
Ra'Sean Dickeyllä oli koko vuoden kattava sopimus Budivelnik Kyivin kanssa. Dickey loukkasi polvensa kauteen valmistavalla jaksolla. Vamma ei ollut kovinkaan vakava ja kuntoutus olisi vienyt aikaa viisi viikkoa. Palkanmaksu Ukrainassa tyssäsi kuitenkin lyhyeen ja Dickey sai tarpeeksen.
- Loukkaantumisen jälkeen seura maksoi Seanille viikon palkkaa. Tämän jälkeen mitään ei kuulunut ja mies palasi kotimaahansa. Sean on nyt kuntouttanut jalkansa ja pelannut kesällä ProAm-pelejä. Viime aikoina mies on harjoitellut entisen yliopistonsa fysiikkavalmentajien kanssa. Olen saanut hyvät suositukset pelaajasta Georgia Techin päävalmentaja Paul Hewittiltä, Toiviainen sanoo.
Dickey liittyy joukkueeseen heti Jyväskylän harjoitusturnauksen (5.-6.9.) jälkeen. Namika Lahden kaksi muuta amerikkalaispelaajaa Tyrone Riley ja Chris Woods saapuvat Lahteen ensi keskiviikkona, joten miehet pukevat Namika Lahden univormun ensi kertaa ylleen Jyväskylän turnauksessa.
Dickeyn, Rileyn ja Woodsin lisäksi Namika Lahtea edustavat kaudella 2009/10 Juha Korhonen, Jimi Koskinen, Ville Pekkola, Teemu Sirvo, Pasi Pekkola, Jari Vanttaja, Ilkka Vuori, Ville Vesala, Olli Kaunomäki, Erno Johansson, Ville Streng sekä Roope Suonio.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.