23.5.2022 13:35 Lahti Basketball on tehnyt sopimuksen kakkospaikalla viihtyvän, Michael Ertelin, 23, kanssa. Ertel siirtyy Lahteen University of Alabama at Birminghamin riveistä.
Ertel on 188-senttinen takamies, joka viimeisenä viimeisellä kaudellaan yliopistossa upotti keskimäärin 10,4 pistettä. Yliopistouransa parhaat luvut hän nakutti toisella kaudella Monroen yliopistossa. Silloin hän viimeisteli 16 pistettä ottelua kohden.
- Uudistamme pelaamistamme ja se näkyy myös rekrytoinnissa. Menemme perinteiseen suuntaan pelipaikoissa. Halusimme takakentälle dynaaminen ja nopean shooting guardin, joka pystyy heittämään tarkasti haastavistakin tilanteista. Lisäksi hyökkäyksen vaatimuksina oli taito palloscreenin käyttöön ja hyvä palloton pelaaminen. Vaatimuslistaa täydensi aktiivinen ja älykäs puolustus, päävalmentaja Pieti Poikola sanoo seuran tiedotteessa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Michael Ertel on Lahti Basketballin ensimmäinen jenkkikiinnitys.
— Lahti Basketball (@lahtibasketball) May 20, 2022
Lue koko uutinen kotisivuiltamme - https://t.co/B3VgUQ4r5w
Welcome to Lahti Michael Ertel @ertelmh
Video @sellekhanks pic.twitter.com/89sJpST6XC
- Aika lyhyellä katsomisella oli selvä, että Michael Ertel täyttää pelilliset vaatimuksemme, joten päätimme käynnistää hänen kanssaan tarkemmat keskustelut. Niiden perusteella hänen ajattelunsa sopii yhteen joukkueemme kasvun asenteeseen. Hän on nöyrä, mutta rohkea ja erittäin motivoitunut pääsemään urallaan eteenpäin.
Ertel pelasi kaksi viimeistä UAB:ssa. Sen intensiivinen pelitapa auttaa sopeutumista joukkueeseemme. Uskon, että saamme Ertelistä erinomaisen joukkuepelaajan, joka ei pelkää toteuttaa heittäjän rooliaan.
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.