27.10.2017 Mäkelänrinteen lukion Vuoden Märskyksi 2017 on valittu koripalloilija, kansalaisaktivisti ja yhteiskuntatieteiden maisteri Michaela Moua. Valinta julkistettiin tänään perjantaina Mäkelänrinteen lukiossa Helsingissä pidetyssä tilaisuudessa.

Michaela Moua pelasi naisten maajoukkueessa vuoteen 2010 asti.
Vuoden Märskyn valintaperusteina ovat menestyminen opinnoissa, työelämässä tai urheilussa sekä henkilökohtaiset ominaisuudet. Valinnasta päättää raati, jossa on Mäkelänrinteen lukion alumnien ja opettajakunnan edustajia. Mäkeläntinteen lukion tiedotteen mukaan Moua edustaa hyvin Märskyn tavoitteita ja arvoja. Hän on toteuttanut kaksoisuran mallia ja toimii nyt urheilu-uran jälkeen aktiivisesti suvaitsevaisuuden ja monikulttuurillisuuden puolesta rasismia ja vihapuhetta vastaan.
Moua opiskeli Mäkelänrinteen lukiosta urheilulinjalla vuosina 1992–1996. Lukion jälkeen hän jatkoi opiskelujaan Ohio Staten yliopistossa pääaineena kansainväliset suhteet ja pelasi yliopiston joukkueessa. Ylemmän korkeakoulututkinnon Moua suoritti Roskilden yliopistossa.
Mouan koripalloura jatkui yliopiston jälkeen 10 vuotta ammattilaisena esimerkiksi Ranskassa, Italiassa ja Sveitsissä. Maaotteluita hän pelasi 124, joista 93 naisten maajoukkueessa. Naisten maajoukkueessa hänen uransa kesti yli 16 vuotta.
Urheilun jälkeisen työuransa Moua on tehnyt pääosin erilaisissa kansalaisjärjestöissä kuten Walter ry:ssä, Rasmus ry:ssä ja 09 Helsinki Human Rights säätiössä. Tällä hetkellä hän vastaa Vantaan kaupungilla ”Sporttia kaikille – hankkeesta, jonka tavoitteena on esimerkiksi tukea ja edistää monikulttuurista liikunnan harrastamista.
Perinteinen Vuoden Märsky valittiin nyt 18. kerran. Ensimmäiseksi Vuoden Märskyksi lokakuussa 2000 nimettiin Hanno Möttölä. Muita valittuja ovat muun muassa uinnin maailmanmestari Hanna-Maria Seppälä, Sanoma Osakeyhtiön toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, jääkiekkoilija Ville Peltonen, olympiamitalisti Tuuli Petäjä-Sirén, suunnistuksen maailmanmestari Mårten Boström, johtava lääkäri Jan Lassus, EU:n kriisikeskuksen johtaja Juha Auvinen ja triathlonisti Kaisa Lehtonen.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.
Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Seura voivat ehdottaa hallituksen jäseniä liittohallitukseen ehdollepanotoimikunnalle 26. huhtikuuta asti. Valinnat tehdään toukokuussa kevätliittokokouksessa, johon osallistuminen on seuroille paras tapa vaikuttaa liiton toimintaan.
Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.
Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket selvitti tiensä finaaleihin ja odottaa vastustajaa parista Kipinä Basket - Karkkila. Miesten I divisioona B:n finaalit alkavat maanantaina. Naisten I divisioonassa puolestaan käynnistyy välierävaihe.
Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.