27.10.2017 Mäkelänrinteen lukion Vuoden Märskyksi 2017 on valittu koripalloilija, kansalaisaktivisti ja yhteiskuntatieteiden maisteri Michaela Moua. Valinta julkistettiin tänään perjantaina Mäkelänrinteen lukiossa Helsingissä pidetyssä tilaisuudessa.

Michaela Moua pelasi naisten maajoukkueessa vuoteen 2010 asti.
Vuoden Märskyn valintaperusteina ovat menestyminen opinnoissa, työelämässä tai urheilussa sekä henkilökohtaiset ominaisuudet. Valinnasta päättää raati, jossa on Mäkelänrinteen lukion alumnien ja opettajakunnan edustajia. Mäkeläntinteen lukion tiedotteen mukaan Moua edustaa hyvin Märskyn tavoitteita ja arvoja. Hän on toteuttanut kaksoisuran mallia ja toimii nyt urheilu-uran jälkeen aktiivisesti suvaitsevaisuuden ja monikulttuurillisuuden puolesta rasismia ja vihapuhetta vastaan.
Moua opiskeli Mäkelänrinteen lukiosta urheilulinjalla vuosina 1992–1996. Lukion jälkeen hän jatkoi opiskelujaan Ohio Staten yliopistossa pääaineena kansainväliset suhteet ja pelasi yliopiston joukkueessa. Ylemmän korkeakoulututkinnon Moua suoritti Roskilden yliopistossa.
Mouan koripalloura jatkui yliopiston jälkeen 10 vuotta ammattilaisena esimerkiksi Ranskassa, Italiassa ja Sveitsissä. Maaotteluita hän pelasi 124, joista 93 naisten maajoukkueessa. Naisten maajoukkueessa hänen uransa kesti yli 16 vuotta.
Urheilun jälkeisen työuransa Moua on tehnyt pääosin erilaisissa kansalaisjärjestöissä kuten Walter ry:ssä, Rasmus ry:ssä ja 09 Helsinki Human Rights säätiössä. Tällä hetkellä hän vastaa Vantaan kaupungilla ”Sporttia kaikille – hankkeesta, jonka tavoitteena on esimerkiksi tukea ja edistää monikulttuurista liikunnan harrastamista.
Perinteinen Vuoden Märsky valittiin nyt 18. kerran. Ensimmäiseksi Vuoden Märskyksi lokakuussa 2000 nimettiin Hanno Möttölä. Muita valittuja ovat muun muassa uinnin maailmanmestari Hanna-Maria Seppälä, Sanoma Osakeyhtiön toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, jääkiekkoilija Ville Peltonen, olympiamitalisti Tuuli Petäjä-Sirén, suunnistuksen maailmanmestari Mårten Boström, johtava lääkäri Jan Lassus, EU:n kriisikeskuksen johtaja Juha Auvinen ja triathlonisti Kaisa Lehtonen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.
Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.