Miesten I divisioona A pyörähtää käyntiin

4.10.2018 12:44 Miesten I divisioona A starttaa tänään torstaina mielenkiintoisella paikalliskamppailulla, jossa kohtaavat viime kauden finalisti HBA-Märsky sekä villillä kortilla sarjaan noussut Helsingin NMKY. Kaikki 12 joukkuetta pääsevät tositoimiin jo viikonlopun aikana. Divarikoripallon seuraaminen on alkavalla kaudella entistä helpompaa, sillä kaikki runkosarjan ottelut ovat nähtävissä Elisa Viihteen kanavilla.

Vesa Mäkäläinen palaa Korisliigauransa jälkeen vahvistamaan Lahti Basketballin rosteria. Kuva: Ville Vuorinen

Susijengin matkassa arvokasta kokemusta kerännyt Mikael Jantunen oli viime kaudella HBA-Märskyn tehokkain pistemies 14,8 pisteen keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen

Ura Basketin mestaruusjoukkueen kantava voima Brian Moultrie liittyy alkavalla kaudella Oulun NMKY:n vahvuuteen. Kuva: Ville Vuorinen

Miesten I divisioona A:n mestaruudesta ja noususta Korisliigaan kamppailee viime kauden tapaan 12 joukkuetta. Viime kauden mestarin Kaarinan Ura Basketin noustua Korisliigaan paikkansa uusina joukkueina ottivat Loimaan LoKoKo Bisons, joka nousi sarjaporrasta ylemmäs B-divisioonan finaalivoiton myötä sekä Helsingin NMKY, joka nousi sarjaan villi kortti-systeemin avulla.  

Yksi sarjan kiinnostavimmista joukkueista on menneellä kaudella neljänneksi sijoittunut Lahti Basketball, joka lähtee jahtaamaan sarjan mestaruutta uuden valmentajan sekä kahden liigakonkarin voimin. Korisliiga-uransa viime kauteen Joensuun Katajassa päättänyt Vesa Mäkäläinen tekee paluun kotikaupunkiinsa ja tämä kaksinkertainen SM-kultamitalisti sekä nelinkertainen Korisliigan vuoden puolustuspelaaja tuo joukkueelle runsaasti kokemusta ja taitoa. Lahden joukkueessa nähdään myös toinen Korisliiga-konkari, kun takamies Ilkka Vuori tekee paluun kentille kolmen vuoden tauon jälkeen. Joukkueen amerikkalaisvahvistuksina toimivat jo viime kaudella Lahden paidassa nähty Henry Pwono sekä Saksan Recklingshausenista Lahteen saapunut 201-senttinen Jarred Jones. Päävalmentajan pestiä hoitaa aiemmin Helsinki Seagullsin apuvalmentajana toiminut Petri Velling.

Antti Koskelaisen ja Hanno Möttölän valmennuksessa toimivalta HBA-Märskyltä on tälläkin kaudella lupa odottaa paljon. Viime kaudella sarjassa toiseksi sijoittunut tulevaisuuden huipuista koostuva joukkue tarjoaa divarisarjalle poikkeuksellista herkkua, kun kentillä nähdään kaksi Susijengin paidassa esiintynyttä suurlupausta. MM-karsintaotteluissa läpimurtonsa tehnyt Mikael Jantunen pelasi itsensä suuremman yleisön tietoisuuteen ja jatkaa HBA-Märskyn paidassa entistä kokeneempana. Kesällä maajoukkuedebyyttinsä Latviaa vastaan tehnyt laituri Ville Tahvanainen jatkaa joukkueen heittotaiturina. Lisäksi HBA:n riveissä nähdään nuorten maajoukkueissa ja SM-sarjoissa menestystä niittäneet 17-vuotiaat Mustapha Amzil ja Erik Sajantila sekä viime kaudella Tapiolan Hongan paidassa 16-vuotiaiden poikien SM-kultaa voittanut Sebastian Lindberg.

Forssan Koripojat lähtee kauteen pitkälti viime kaudesta tutulla miehistöllä. Joukkueessa jatkavat seuran oma kasvatit Johan Kotavuo, Konsta Mastomäki ja Antti Heinonen sekä yli 20 pisteen keskiarvolla kuluneen kauden pistetilastoja dominoineet amerikkalaisvahvistukset Juwan Howard Jr. ja John Merchant III. Jatkosopimuksen on tehnyt myös aiemmin Lahtea ja Porvoota edustanut sentteri Aku Haikonen. Junioreista joukkuetta täydentävät Sauli Näppinen, Onni Kankkunen sekä 16-vuotiaiden maajoukkueeseen valittu Niilo Tammi.

Muutosten tuulia

Torpan Pojat sijoittui menneellä kaudella jo toistamiseen runkosarjan kolmanneksi. Kesän aikana ToPon valmennustiimi on kokenut muutoksia ja alkavalla kaudella valmennuksesta vastaavat kokeneet Eero Nikkarinen ja Jukka Matinen. Joukkueessa jatkavat luottopelaajat Juuso Kauppinen, joka vakuutti viime kaudella yli 15 pisteen keskiarvolla sekä korinaluspelillään loistanut Baboucarr Ceesay.  Paluun Topoon tekee konkarisentteri HL Coleman ja uutena joukkueen vahvuuteen liittyy Oulusta etelään siirtynyt pistenikkari Oskari Virolainen. Joukkue on yhteistyössä Nikkarisen alaisuudessa pelaavan Helsinki Rocks-juniorijoukkueen kanssa, joten myös uusia lupauksia nähdään divarikentillä.

Viime kaudella vahvoin ottein välieriin asti yltänyt Kristika Turku on hankkinut riveihinsä paljon uutta verta. Uusia nimiä ovat JBA:sta Turkuun siirtynyt Jere Luoma, KTP Basketia viimeiset kolme kautta edustanut Mikael Aalto sekä viime kaudella Porvoon Tarmon tehokkaimpana pelaajana loistanut Joona Tuomala. Lisäksi joukkueeseen ovat liittyneet 20-vuotias Korihaiden kasvatti Eero Lehtonen sekä pelikentille palaava, liigatasolla Korihaita edustanut 26-vuotias Niko Malinen. Kristikassa jatkavat luottotakamies Tomi Lommi sekä kokemusta ja johtajuutta edustava Jan-Axel Alanko.

Oulun NMKY:n uusia suomalaishankintoja ovat Jussi Hämäläinen ja Jesse Räkköläinen sekä Juho Kauro, joka palaa Oulun NMKY:n paitaan parin vuoden tauon jälkeen. Joukkueen takamiesosastoa vahvistaa viime kauden tapaan Semi Laine ja laiturina jatkaa seuran oma kasvatti Vili Hautala.. Oulun ulkomaalaisvahvistuksia ovat 178-senttinen pelintekijä Dedrick Basile ja 198-senttinen laituri Shon Briggs, jotka ovat pelanneet yhdessä Cal State Bakersfield yliopistossa. Kolmas amerikkalaiskiinnitys on Ouluun paluun tekevä Brian Moultrie, joka oli viime kaudella huimilla tehoillaan nostamassa Ura Basketia Korisliigaan. Joukkueen päävalmentajana jatkaa Jussi Eskola

Katseet kiinnittyvät nousijoihin

Takavuosina menestystä niittänyt LoKoKo Bisons pääsi keväällä juhlimaan B-divisioonan mestaruutta ja sen myötä nousua A-divisioonaan. Suomalaisnimistä Bisonsin riveissä jatkavat luottopelaajat Petteri Ruutiainen, Juho-Matti Henttonen, Esko Salonen ja Rasmus Marttinen. Loimaan riveissä nähdään myös amerikkalaisosaamista, kun joukkueen vahvuuteen liittyivät 23-vuotias sentteri Alex Foster sekä 22-vuotias pistetykki Marcus White. Bisonsin päävalmentajana toimii Arttu Mannelin.

Helsingin NMKY sijoittui viime kaudella toiseksi miesten I divisioona B:ssä ja nousi villillä kortilla historiallisesti ensimmäistä kertaa A-divisioonaan. HNMKY:n pelaajakaarti koostuu pitkälti nuorista pelaajista ja omista kasvateista, joita on tarkoitus auttaa ponnistamaan uralla eteenpäin. Kokemusta joukkueeseen tuo aiemmin paikallisvastustaja Torpan Poikien riveissä pelannut 200-senttinen Sakari Salminen. Vahvistuksena divarikentillä nähdään pääsarjatasolla Helsinki Seagullsissa pelaavat Eric Waxlax, Ricky Waxlax, Sakari Laakso, Jyri Eboreime sekä Jesper Granlund. Päävalmentaja Timo Saukkolan apuna valmennuksessa häärivät Jarkko Lohikoski sekä Kimmo Muurinen.

Luottoa nuoriin lupauksiin

Viime kaudella puolivälieriin tiensä taistellut Jyväskylä Basketball Academy luottaa viime kauden runkoon ja omiin nuoriin. Mikko Tupamäen luotsaaman JBA:n kokoonpanossa nähdään muun muassa Henry Boyd, Niilo Kärkkäinen, Kalle Peltonen, Karo Puittinen, Ville Lehtonen ja Chrysostom Chukwuma. Yhteistyön myötä JBA:n paidassa nähdään kauden mittaan myös HoNsUn A-junioreita. Porvoon Tarmo lähtee uuteen kauteen nuorekkaalla suomalaismiehistöllä. Joukkueen riveissä nähdään alkavalla kaudella paljon uusia nimiä, kun Tarmon paitaan pukeutuvat Mirko Laitinen, Tuomas Heikkilä, Roope Ristsoo, Otso Laakkonen, Alen Kuran, Nikolas Gianny Moiseev sekä Arttu-Kalle Örmälä.

Tampereen Pyrinnön divisioonajoukkueen uudistunut nimi Pyrintö Akatemia kuvaa joukkueen merkitystä ponnahduslautana nuorille lupauksille ja omille kasvateille. Joukkue koostuu tälläkin kaudella pääosin Pyrinnön kasvateista ja valmennuksesta vastaa viime kauden tapaan Juri Heinämäki. Korikouvojen riveissä nähdään nuorten lupausten lisäksi myös Korisliigasta tuttuja nimiä, kun Kouvojen edustusjoukkueen Arttu Saarijärvi, Vili Nyman, Severi Kaukiainen, Henri Permanto, Ilmari Toikkanen ja Teemu Knihtinen vahvistavat Kouvolan divarijoukkuetta. Joukkuetta luotsaa Kari Kurronen.

Kaikki ensimmäisen kierroksen ottelut ovat nähtävissä Elisa Viihde Sport-kanavilla.

to 04.10.2018 20:00              HBA-Märsky - Helsingin NMKY             

pe 05.10.2018 18:30             Kristika Turku - Pyrintö Akatemia             

la 06.10.2018 18:00              Torpan Pojat  - Lahti Basketball                

su 07.10.2018 16:00             JBA - LoKoKo Bisons           

su 07.10.2018 17:00             Korikouvot - Porvoon Tarmo                   

su 07.10.2018 17:00             Oulun NMKY - Forssan Koripojat

 
22.3.2023 09:10 Miesten I divisioona A

Taistelu I divisioona A:n mestaruudesta alkaa – voittajalle luvassa paikka Korisliigaan

Miesten I divisioona A:n pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona. Runkosarjan voittanutta Bisons Loimaata lähtee haastamaan vahva edustus Keski- ja Etelä-Suomesta.

14.11.2022 08:56 NCAA

Viljami Vartiainen on sitoutunut Weber Staten yliopistoon

HBA-Märskyssä pelaava Viljami Vartiainen, 18, siirtyy syksyksi 2023 Yhdysvaltojen yliopistokentille, kun Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut Weber Staten yliopistoon.

22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

22.3.2022 07:46 Miesten I divisioona A

Torpan Pojat ja Tapiolan Honka voittoputkissa Divisioona A:n pudotuspeleihin

Miesten I divisioona A:n pudotuspelit käynnistyvät tällä viikolla. Ennakkosuosikkeina Divisioona A:n pudotuspeleihin lähtevät Torpan Pojat ja Tapiolan Honka, jotka ovat molemmat keränneet alleen mittavat voittoputket.

19.11.2021 11:00 Koripalloliitto tiedottaa

Toimintaohjeet Koripalloliiton ottelutapahtumiin yleisörajoitusten aikana - suositus koronapassin käyttöön rajoitusten alaisissa tapahtumissa

Aluehallintovirastot ovat tehneet tai ovat tekemässä päätöksiä koskien yleisötilaisuuksien ja yleisten kokousten järjestämistä koronapandemian aikana. Tilaisuuden järjestäjä voi ottaa käyttöön koronapassin, jolloin aluehallintoviraston määräämiä rajoituksia ei tarvitse noudattaa.

7.10.2021 10:49 Miesten I divisioona A

Miesten Divisioona A:n kausi on oven takana – ToPolla sekoitus kokemusta ja nuoruutta

Miesten I divisioona A pelataan tällä kaudella 12 joukkueen sarjana, joka käynnistyy yhdellä ottelulla torstaina, mutta kaikki joukkueet saavat tulikasteensa viikonlopun aikana. Sarjaennakossa pureudutaan Divisioona A:n ennakkoasetelmiin Torpan Poikien päävalmentaja Jussi Syrjäsen avulla.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

23.4.2021 22:05 Miesten I divisioona A

LoKoKo Bisons juhli Divisioona A:n mestaruutta ja nousua Korisliigaan

LoKoKo Bisons voitti kolmannessa finaaliottelussa Torpan Pojat 80-64 (45-36) ja pääsi täten juhlimaan miesten Divisioona A:n mestaruutta. Bisons nousee voiton myötä Korisliigaan viiden vuoden tauon jälkeen.

24.3.2021 09:46 Miesten I divisioona A

Divisioona A:n pudotuspelit käynnistyvät torstaina, Bisons selkeä ennakkosuosikki

Miesten Divisioona A:n pudotuspelit saavat käynnistyvät kolmen ottelun voimin torstaina 25.3. ja viimeinenkin puolivälieräsarja saadaan käyntiin perjantaina 26.3. Pudotuspeliennakossa kotietuvalmentajat kertovat tosipelien lähtöasetelmista ja puolivälierävastuksistaan.

15.1.2021 17:00 Korisliiga

Sarjamääräyksiin muutoksia: Koripallon pääsarjoista ei putoa yksikään joukkue kauden 2020–21 päätteeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus on hyväksynyt aikuisten pääsarjaryhmän esitykset naisten Korisliigan, miesten I divisioona A ja B:n sekä naisten I divisioonan seurakokousten muutosehdotukset liittyen sarjasta putoamiseen.

7.12.2020 15:00 Naisten Korisliiga

Pääsarjojen tulevien viikkojen otteluohjelma on varmistunut

Naisten Korisliigassa ja miesten sekä naisten divisioonissa pelataan otteluita kyseisenä ajanjaksona mutta ilman yleisöä.

20.11.2020 19:45 Korisliiga

Pääkaupunkiseudun koronakoordinaatioryhmän päätösten vaikutukset aikuisten pääsarjoihin sekä eteläisen alueen sarjatoimintaan

Koronakoordinaatioryhmä linjasi kokouksessaan 19.11.2020, että pääkaupunkiseutu on siirtynyt koronaepidemian leviämisvaiheeseen. Korisliiga ja muut pääsarjat jatkuvat pienin muutoksin, Eteläisellä alueella aikuisten harrastetoiminnassa, senioreiden SM-sarjoissa ja Unified-sarjoissa sarjatoiminta keskeytetään loppuvuodeksi.

14.10.2020 16:12 Miesten I divisioona A

”Näyttää todella laadukkaalta” – Divisioona A vilisee Korisliiga-konkareita

Miesten Divisioona A:n ensimmäiset ottelut pelataan jo torstaina ja todenteolla sarja pyörähtää käyntiin tulevana viikonloppuna. Sarjaennakossa käydään lävitse tulevaa kautta Jyväskylä Basketball Academyn näkökulmasta asiantuntijanaan päävalmentaja Mikko Tupamäki.

14.10.2020 14:15 Koripalloliitto tiedottaa

Pääsarjat pyörähtäneet käyntiin – tehdään ottelutapahtumasta yhdessä turvallinen

Suomen Koripalloliitto on yhdessä pääsarjaseurojen sekä asiantuntijoiden kanssa valmistellut yhteisen toimintaohjeen, jonka avulla halutaan tehdä ottelutapahtumasta mahdollisimman turvallinen niin pelissä mukana oleville kuin katsojillekin.

13.10.2020 11:30 Korisliiga

Korisliigassa ja muissa koripallon pääsarjoissa katsojilta edellytetään jatkossa kasvomaskin käyttöä

Suomen Koripalloliitto on päättänyt tarkentaa ohjeistusta kasvomaskin käytöstä ottelutapahtumissa koronapandemian aikana.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

27.7.2020 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisioonien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2020-21

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2020-21 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10. Sekä naisten että miesten divisioonat starttaavat lokakuun puolessa välissä.

16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

21.4.2020 09:30 Miesten I divisioona A

Teemu Suokas on valinnut yliopistokseen Ball Staten

HBA-Märskyn Teemu Suokas, 19, on valinnut menevänsä tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistosarjaan, jossa hänen uusi osoitteensa on Ball State.

Näytä lisää vastaavia