24.5.2023 08:46 Kauhajoen riveissä Suomen mestaruuden ja SM-hopeaa voittanut Miikka Marttinen kaksivuotisella sopimuksella KTP-Basketiin.
Miikka Marttinen vaihtaa oranssin vihreään tulevalla kaudella. Kuva: Ville Vuorinen
Tampereen Pyrintöä, Korihaita ja Kauhajokea edustanut 195-senttinen Marttinen on pelannut Korisliigassa 175 ottelua 5,9 pisteen keskiarvolla.
- KTP on legendaarinen organisaatio. Kotkassa on ollut kiva, mutta myös vaikea pelata. Odotan innolla, että pääsen Steveco Areenalle kotijoukkueen pelaajana, Marttinen sanoo seuran nettisivuilla.
- Miikka on suhteellisen isokokoinen, mainio kaukoheittäjä ja hyvä puolustaja. Hänen myötään meillä on koossa kotimainen kuusikko, joka on kokenut porukka ja sopivan erilaisia. Hän on tottunut Karhubasketissa kovaan työntekoon ja on taisteleva pelaaja, joukkueen päävalmentaja Roope Mäkelä taustoittaa.
Marttinen on pelannut 21 nuorten maaottelua sekä viime kaudella 15 ottelua Kauhajoen riveissä FIBA Europe Cupia.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.