6.2.2021 13:53 Tampereen Pyrintö ja päävalmentaja Miikka Sopanen ovat tehneet ensi kautta koskevan jatkosopimuksen.
Miikka Sopanen jatkaa Pyrinnössä ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Korisliigan toista sijaa pitävä Tampereen Pyrintö on kiinnittänyt päävalmentajansa Miikka Sopasen myös ensi kaudeksi. Sopasen näytöt kuluvan kauden aikana ovat ymmärrettävästi miellyttäneet Pyrinnössä, sillä joukkueen voittotilasto runkosarjassa on parhaillaan 13–2 ja seuraa odottaa ensi viikolla Suomen cupin finaali sarjakärki Helsinki Seagullsia vastaan.
Sopanen on sekä pelannut että aloittanut valmennusuransa Pyrinnön organisaatiossa. Hän on toiminut ennen tätä kautta miesten päävalmentajana Pyrbasketissa ja KTP:ssä sekä Naisten Korisliigan puolella Pyrinnössä, Catzissa ja Hyvinkäällä. Lisäksi hän on toiminut apuvalmentajana, valmennuspäällikkönä, juniorimaajoukkueiden valmentajana ja muissa seuratehtävissä jo useamman vuosikymmenen ajan.
Tampereen Pyrinnön ja Miikka Sopasen sopimus kattaa kauden 2021–2022.
Miesten Korisliigassa voittoja hakivat Tampereen Pyrintö, Kauhajoki ja Lahti Basketball. Playoff-viivan ylä- ja alapuoliset joukkueet pysyivät ennallaan.
Kaikkien aikojen eniten otteluita miesten Korisliigassa pelannut Timo Heinonen jatkaa Helsinki Seagullsissa vielä ensi kaudella.
Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö kiskoivat vuoden 2021 Suomen cupin finaalissa kolmen pisteen heittoja kahteen pekkaan paitsi enemmän kuin yhdessäkään ottelussa aiemmin, myös erinomaisin tarkkuuksin. Lopussa Seagullsin kylmähermoisuus ratkaisi periksiantamattoman Pyrinnön rynnistyksessä ja cup-pokaali pysyi Helsingissä pistein 97–95 (51–46).
Edellisessä ottelussaan Lahti Basketballille kapsahtanut Lapuan Kobrat haki viidennen voittonsa kuuteen matsiin luutimalla loppuhetkillä BC Nokian tieltään pistein 105-96 (49–48). Samaan aikaan Salohallissa Vilpas vankisti asemiaan pudotuspelien kotietuasetelmissa höykyttämällä liigajumbo Korihaita 119–66 (55–28).
KTP-Basket isännöi Kouvoja ja otti hankalan kamppailun jälkeen tiukan 101–95-voiton.
Lauantaina 13. helmikuuta klo 17:15 Töölön Kisahallissa pelataan Suomen Cupin finaaliottelu, jossa kohtaavat Helsinki Seagulls ja Tampereen Pyrintö. Ottelun televisioi suorana lähetyksenä Yle TV2, selostajanaan Antti-Jussi Sipilä.
Miesten Korisliigassa Ura Basket ja Korihait ottivat molemmat vihdoin kauden toisen voittonsa. Kakkossijasta käy kiihkeä taisto, kun Kauhajoki ja Salon Vilpas vahvistivat omaa asemaansa.
Miesten Korisliigassa illan otteluvoitot menivät Lahti Basketballille ja Helsinki Seagullsille.
Naisten Korisliigassa PeKaa valmentava Roope Mäkelä on tehnyt KTP:n Korisliiga-joukkueen kanssa 1+1-vuotisen päävalmentajasopimuksen.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi. Nikkarisen mukaan Kobrien sijoitus sarjataulukossa antaa virheellisen kuvan joukkueen potentiaalista.
Korisliigan kärkikolmikko tiivistyy, kun kauden loppusuora lähenee. Seagulls pitää visusti kiinni ykköspaikastaan, mutta Pyrinnön ja Kauhajoen välillä nousee jo jännitys.
Kouvojen ja Kobrien kohtaaminen miesten Korisliigassa päättyi isäntien 85–95-tappioon.
Salon Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen tuuletti kahta merkkipaalua tammikuussa, kun hän saavutti 600 Korisliiga-ottelun sekä 300 runkosarjavoiton rajapyykit päävalmentajana - molemmat vasta historian neljäntenä valmentajana.
Korisliigan huippuottelu on nähtävissä vapaalla kanavalla tulevana lauantaina, kun sarjan kaksi parasta joukkuetta kohtaavat toisensa. Ennakkostudio käynnistyy klo 16.00 ja ottelu puoli tuntia myöhemmin.
Voitonjuhlia miesten Korisliigassa viettivät tänään Kouvot, Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki.
Korihait hankki riveihinsä uuden yhdysvaltalaispelaajan Vantaalta.
Aiemmin tällä kaudella Forssan Koripojissa I divisioona B:tä pelannut yhdysvaltainen Gokul Natesan vahvistaa loppukauden BC Nokiaa. 194-senttinen Natesan oli sarjan pistetilaston kärkinimi.
Kobrat otti neljännen perättäisen voittonsa miesten Korisliigassa kaatamalla kotikentällään Salon Vilppaan 98–74.
Lupaavaan nousukiitoon päässeen Kobrien pelinjohtaja Antto Nikkarinen valittiin miesten Korisliigassa tammikuun Valopilkuksi.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kataja Basketin Korisliiga-joukkueen päävalmentajalle Petri Virtaselle varoituksen.