3.5.2021 08:21 Kolmannen peräkkäisen naisten Suomen mestaruuden voittaneen kotkalaisjoukkueen päävalmentajana aloittaa Mika Hartonen. Sopimus on kestoltaan yksivuotinen.

Mika Hartonen nousee apuvalmentajan paikalta PeKa:n päävalmentajaksi. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Hartonen toimi päättyneellä kaudella Peli-Karhujen apuvalmentajana. Tätä ennen Hartonen oli Kouvottarien päävalmentaja neljän kauden ajan ja hän oli nostamassa kouvolalaisjoukkuetta sarjan kärkikahinoihin.
Peli-Karhut kertoo tiedotteessaan, ettei seura olisi voinut löytää parempaa vaihtoehtoa KTP-Basketiin siirtyneen päävalmentaja Roope Mäkelän seuraajaksi. Seurajohto ja pelaajat ovat olleet erittäin tyytyväisiä Hartosen toimintaan. Seurassa Hartosen päävalmentajanimitys nähdään hienona jatkumona.
Päävalmentajaksi nouseva Hartonen kertoo olevansa valmis uuteen haasteeseen.
- Minulla ei ollut pakottavaa tarvetta päävalmentajaksi – se ei ollut syy miksi tätä teen. Olin tyytyväinen aiempaakin rooliin, mutta kun kysyttiin, niin olin ilman muuta valmis, Hartonen sanoo seuran tiedotteessa.
- Toivottavasti löydämme kakkosvalmentajan, jolla on annettavaa hyökkäyspeliin. Minä vastaisin sitten puolustuksesta ja kokonaisuudesta.
Peli-Karhut tiedottaa pelaajasopimuksistaan lähiaikoina.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan finaalisarja Peli-Karhujen ja HBA-Märskyn välillä käynnistyy perjantaina. Finaaliryhmään kuuluu seitsemän erotuomarin joukko.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.