2.9.2022 13:23 Uudenkaupungin Korihait on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen 27-vuotiaan sentteri Mikael Aallon kanssa. Aalto on viime vuodet pelannut Kristika Turussa ja hän on ollut yksi parhaimmista pelaajista divisioona A:ssa.
Edellisen kerran Aalto nähtiin Korisliigassa kaudella 2017-18, kun hän edusti kotkalaisseuraa. Kuva: Ville Vuorinen
208-senttinen Aalto on pelannut Korisliigassa kolmen kauden ajan ja viimeksi kaudella 2017–18.Liigassa KTP-Basketia edustanut Aalto on kirjauttanut 77 ottelussa keskimäärin 2,9 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden.
Edelliset neljä kautta sipoolaisen Hukkabasketin kasvatti on pelannut divisioona A:ta murskaavilla tehoilla. Kristika Turun ritaripaidassa on syntynyt 98 ottelussa keskimäärin hurjat 22,7 pistettä ja 11,6 levypalloa.
Viime kaudella divarin välieriin Kristikan johdattanut Aalto tilastoi keskiarvoikseen 22,5 pistettä ja 11,9 levypalloa tehoindeksin ollessa 27,4.
– Upeilla fiiliksillä palaan takaisin Korisliigaan. Olo on vähän kuin Korisliiga-tulokkaalla, vaikka hiukan kokemusta löytyykin liigasta. Korihailla oli aitoa kiinnostusta minun pelitaitoihin ja se tekee heti olon arvostetuksi, kun joukkue oikeasti haluaa minut. Uskon, että meillä tulee olemaan hyvä kausi, Aalto kommentoi seuran tiedotteessa.
– Kesäkuusta lähtien olemme keskustelleet ”Miksun” kanssa, ja seuran taustat ovat tehneet valtavan hyvää työtä tämän asian eteen. Miksu on urheilullinen ja vahva kaveri, joka tulee sopimaan meidän pelitapaan loistavasti. Hänen monipuolisuutensa mahdollistaa meille hyvän 4/5-pelipaikkojen rotaation, päävalmentaja Tero Vasell kommentoi Aallon sopimusta.
Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.
Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.
Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.
26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.