Mikael Laihonen vahvistamaan BC Nokiaa

31.5.2022 10:09 BC Nokian Korisliiga-joukkue on solminut uuden pelaajasopimuksen, kun 202-senttinen Mikael Laihonen, 28, liittyy ensi kaudeksi nokialaisjoukkueeseen. Laihosen ja BC Nokian sopimus on mallia 1+1, jossa toinen vuosi on joukkueen optio.

Raisiolaislähtöinen Laihonen pelasi päättyneellä kaudella Kataja Basketissa, jossa hän tilastoi keskimäärin 4,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 0,6 torjuntaa ottelua kohden vähän alle 17 minuutissa per ottelu. Ennen Joensuuta Laihonen pelasi kolme kautta Kauhajoen Karhu Basketin riveissä, mistä hänelle tarttui mukaan SM-kulta kaudelta 2018–19.

– Mikaelilla on ollut huonoa onnea loukkaantumisten kanssa lähivuosina. Uskon, että hänen paras koripallonsa on vielä edessäpäin. Hän on monipuolinen iso pelaaja, joka on urheilullinen ja osaa heittää. Olen myös kuullut, että hän tekee kovaa töitä koripallon eteen. Se on asia, mitä arvostan, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.

– Olen kuullut paljon hyvää Gregistä Nikon kautta (Mattila) ja olen muutenkin tykännyt Gregin pelitavasta ja hänen luomastaan kulttuurista. Greg teki jo alussa selväksi, että olen hänen ykkösoptionsa, mikä nosti kiinnostusta. Siitä tulee tietynlainen arvostus, että on helppo tulla joukkueeseen, kun valmentaja haluaa nimenomaan sinut, Laihonen aloittaa.

– Muutenkin (Antero) Lehto on aina Lehto. Häntä vastaan oli aina ärsyttävää pelata, niin kiva pelata vaihteluksi samassa joukkueessa. Nikon kanssa tulin hyvin toimeen jo Joensuussa, niin on mukavaa jatkaa hänen kanssaan myös Nokialla. Lisäksi Nokialla on aina ollut hyvä tunnelma vieraspaidassa, niin kiva päästä kuuntelemaan Alakulman mökää keltamustissa.

Ennen Korisliigaa Laihonen pelasi kolme kautta Turun NMKY:ssa (kaudesta 2016-17 lähtien Kristika Turku), joista kaksi ensimmäistä I divisioona B:ssa ja yhden I divisioona A:ssa. Valtakunnalliselle tasolle hän nousi kasvattajaseuransa läntisen alueen II divisioonan joukkueesta.

Laihosen lisäksi BC Nokian sopimuspelaajiin kuuluvat Antero Lehto, Niko Mattila, Antti Ahonen ja Hugo Boman. Joukkuetta valmentaa Greg Gibson.

Henkilöt

Asiat

 
18.6.2026 13:45 Korisliiga

Jordan Mason Pyrintöön

Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.

17.6.2026 12:45 Korisliiga

Karl Chavis Vilppaan paitaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.

15.6.2026 10:00 Korisliiga

Monipuolinen korinaluspelaaja Garry Clark Korihaihin

Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.

15.6.2026 09:54 Korisliiga

Fiifi Aidoo Bisons Loimaan takakentälle

Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.

12.6.2026 12:00 Korisliiga

Salon Vilpas koripallon Mestarien liigan karsintoihin

Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.

12.6.2026 09:59 Korisliiga

Aatu Kivimäki kolmivuotisella sopimuksella Karhu Basketiin

Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.

11.6.2026 13:40 Korisliiga

Eino Pällijeff ja Kouvot sopimukseen

Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.

10.6.2026 20:35 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2026–2027 myönnetty: Keski-Suomi palaa liigakartalle – ennätysmäärä joukkueita pääsarjoissa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.

8.6.2026 15:05 Korisliiga

Vilpas hurjana siirtomarkkinoilla: Mikael Aalto Saloon

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.

4.6.2026 09:26 Korisliiga

Tyeree Bryan Kauhajoelle, Cedric Latimer joukkueen valmennukseen

Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.

Näytä lisää vastaavia