Mikko Koivisto ja Vilpas jatkosopimukseen

28.2.2025 12:47 Salon Vilpas on solminut jatkosopimuksia ensi kaudelle. Joukkueen kapteeni Mikko Koivisto (37) jatkaa Vilppaan paidassa vuoden mittaisella sopimuksella ja seura teki samalla kahden vuoden jatkosopimuksen oman kasvattinsa Tino Yli-Junnilan (20) kanssa.

Kuva: Ville Vuorinen

194-senttinen Koivisto ei esittelyjä kaipaa, sillä tarkkakätinen laituri aloittaa Vilppaassa jo kymmenennen kautensa. Pussihukkien kasvatti aloitti pääsarjauransa kasvattajaseurassaan ja on pelannut liigakausia myös ToPossa (1), Loimaan Bisonsissa (4) ja Kauhajoella (1). Ulkomaiden sarjat tulivat tutuiksi neljällä yliopistokaudella USA:ssa (UNC Greensboro) sekä Turkin Gaziantepissä (EuroChallenge pronssi 2014) ja Bundesliigan Frankfurt Skylinersissa.

Susijengissä Koivisto pelasi komeat 148 maaottelua ja Korisliigassa hänet valittiin vuoden kuudenneksi pelaajaksi keväällä 2018. Palkintokaapista löytyy kolme Suomen mestaruutta vuosilta 2012, 2013 ja 2021 sekä kolme SM-hopeaa ja yksi SM-pronssi.

Koivistosta tulee perjantaina Joensuussa Vilppaan kaikkien aikojen eniten liigaotteluita pelannut pelaaja, kun hän ohittaa tilastossa Juho Nenosen (326 ottelua). Pisteitä hän on singonnut Vilppaalle kunnioitettavat 2971 ja tällä kaudella Koivisto on pelannut pudotuspelipaikkansa jo varmistaneessa Vilppaassa 23 ottelua 23 minuutin ja 6,6 pisteen keskiarvoilla.

– Kymmenes kausi Vilppaassa, aikamoista! Salossa on perheemme koti ja Vilpas on meidän perheen seura. On vaikea nähdä itseäni pelaamassa missään muualla. Tunnen, että minulla on vielä paljon annettavaa joukkueelle ja seuralle niin kentällä kuin kentän ulkopuolellakin. Olen tyytyväinen, että saimme sovittua asiat jo tässä vaiheessa kautta. Nyt voi kevään keskittyä vain pelaamiseen tietäen, että pelit jatkuvat Salossa ainakin vuoden verran, toteaa Koivisto seuran tiedotteessa.

Päävalmentaja Jussi Savolainen on tehnyt yhteistyötä Koiviston kanssa jo pitkään ja headcoach on luonnollisesti tyytyväinen työn jatkumiseen.

– Mikko on ollut Vilppaalle erittäin tärkeä pelaaja jo vuosia – niin kentällä kuin kentän ulkopuolella. Olen erittäin tyytyväinen, että hän tulee olemaan sitä myös ensi kaudella. Mikon kyky kiinnittää vastustajan huomio hyökkäyksessä ja sitä kautta luoda tilaa muille on jotain, mihin ei kovin moni pelaaja tässä sarjassa pysty. Mikon kyky puolustaa heittäjiä on ollut jo kauan tiedossa, mutta olen tyytyväinen, miten hän on ottanut vastuuta myös pallollisten tilanteiden puolustajana tällä kaudella. Kapteenin näkemykset ja opastukset ovat jatkossakin äärimmäisen arvokkaita nuoremmille pelaajille ja valmennukselle, kehaisee Savolainen kapteeniaan.

Vilppaassa koripallouransa aloittanut Tino Yli-Junnila teki seuran kanssa kahden vuoden jatkosopimuksen. Laitahyökkääjä palasi viime kesänä Saloon perheen kahdeksan vuoden USA:n komennukselta ja vaikka minuutit Korisliigassa ovat jääneet pieniksi, pelillistä vastuuta on tullut yllin kyllin I divisioona B:stä. PeU Basketin riveissä Yli-Junnila on pussittanut yli 20 pinnan keskiarvolla ja ikänsä puolesta pelit voivat jatkua rinnakkaislisenssillä Perniössä myös ensi kaudella.

Vilppaalla on lisäksi voimassa olevat sopimukset Eero Innamaan, Samu Adlerin ja Daniel Rantapajun kanssa. Seura julkaisi kaksi viikkoa sitten sopimukset myös valmennuspuolelle, kun Jussi Savolainen jatkaa päävalmentajana kahden vuoden sopimuksella ja Teemu Rannikko vuoden pahvilla.

Asiat

 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia