10.3.2005 Viime syksynä Yhdysvaltoihin ja Holy Crossin lukiojoukkueeseen siirtynyt nuorten maajoukkuepeluri Mikko Koivisto on saavuttanut ensimmäisen merkkipaaluun urallaan rapakon takana. Koivisto siivitti Holy Crossin Virginian osavaltion itsenäisten koulujen mestaruuteen.
Koivisto oli Holy Crossin paras korintekijä mestaruusturnauksen niin puolivälierässä, välierässä kuin finaalissakin. Pussihukkien 192-senttinen kasvatti käänsi finaalin Carlislea vastaan joukkueensa eduksi henkilökohtaisella panoksellaan. Koivisto nakkasi ensin 37 sekuntia ennen loppua kolmosen pohjaan nostaen Holy Crossin 51-50-johtoon. Hetkeä myöhemmin hän viimeisteli loppulukemat (53-50) kahdella vapaaheitollaan. Kaikkiaan Koivisto nakutti finaalissa 17 pistettä.
Välierissä Holy Cross kaatoi Shenandoan Valleyn 65-53 Koiviston viimeistellessä 19 pistettä. Puolivälierässä suomalaisen saldot olivat 21 pistettä ja neljä koriinjohtanutta syöttöä, joiden avulla Blessed Sacrament-Huguenot kaatui lukemin 78-54.
Mikko Koivisto, 17, on pelannut urallaan 46 nuorten maaottelua Suomi-paidassa. Ennen siirtymistään Yhdysvaltoihin Koivisto pelasi mm. miesten I divisioonaan 11,8 pisteen keskiarvolla Rekolan Urheilijoissa kaudella 2003-04. Viime kesänä hän sai kutsun NBA:n ja kansainvälisen koripalloliiton FIBA Euroopan yhteiselle Basketball Without Borders –leirille. Koivisto oli leirillä yksi 50 onnekkaasta eurooppalaisesta 16-19-vuotiaasta lupauksesta, jotka pääsivät harjoittelemaan Italian Trevisossa eri NBA-joukkueiden valmentajien johdolla ja eurooppalaisten NBA-pelaajien toimiessa leirillä tähtivieraina.
Awak Kuier oli johdattamassa Galatasarayta kiinni Euroliigan välieräpaikkaan. Iloisia uutisia kuultiin myös Saksasta, kun Elina Koskimies teki paluun kentille.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n suomalaisonnistujiin viimeisen viikon aikana lukeutuvat Elsa Lemmilä ja Albina Syla, jotka molemmat keräsivät tupla-tuplat. Sylan edustama Rhode Island hävisi ensimmäisen konferenssiottelunsa ja täten joukkueen huikea 17 ottelun mittainen voittoputki katkesi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.
Sasu Salinin sihti oli kohdillaan, kun hän upotti viikonloppuna peräti 8 kolmen pisteen heittoa sukkaan. Olivier Nkamhoua ja Ilari Seppälä rikkoivat myös viime viikolla 20 pisteen rajan.
Helmi Tulosen Slavia Banska Bystrica eteni Slovakian cupin finaaliin, mutta joutui tyytymään hopeaan. Veera Pirttisen Manchester puolestaan eteni Iso-Britannian cupin finaaliin. Muutenkin Susiladiesin pelaajat onnistuivat laajalla rintamalla.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssiottelut ovat lähellä loppusuoraa ja March Madness lähestymässä. Viimeisen viikon aikana Viljami Vartiainen säkitti Weber Statelle 13 ja 15 pistettä.
NBA:ssa Utah Jazz voitti kotikentällään Sacramento Kingsin 121-93. Lauri Markkanen tilastoi 19 pistettä ja 7 levypalloa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.