6.6.2019 14:33 31-vuotias Sten oli päättyneellä kaudella tärkeä palanen Suomen mestaruuden voittaneessa joukkueessa. Stenin jatkosopimus on vuoden mittainen.
Uransa aikana kaksi Suomen mestaruutta voittanut Sten on pelannut myös 76 aikuisten maaottelua. Stenin merkitys Peli-Karhuille puolustussuuntaan oli merkittävä mestaruuden kannalta. 38 ottelussa Stenin keskiarvot olivat 4,8 pistettä ja 4,3 levypalloa.
- Minnan jatkosopimus on meille erittäin tärkeä. Nyt voimme katsoa amerikkalaisvahvistuksia muille paikoille kuin 5-paikalle. Minnan merkitys joukkueelle on erittäin iso. Hän puolustaa hyvin vastustajien isoja pelaajia. Hyökkäyksessä hän on monipuolinen. Minna heittää hyvin kaukaa sekä omaa hyvät sentterin liikkeet korin alla. Minna on myös erittäin positiivinen persoona ja hieno esimerkki nuorille pelaajillemme, kommentoi päävalmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.
- Päätös jäädä PeKaan ei ollut vaikea. Viime kausi oli ajoittaisista vaikeista jaksoista huolimatta todella hauska ja ikimuistoinen. On mukava tehdä hommia, kun on mukava porukka ympärillä. En malta odottaa, että päästään jatkamaan siitä mihin jäätiin keväällä, Sten kommentoi.
Peli-Karhut on tehnyt aiemmin jatkosopimukset Ellen Järvisen ja Noora Järvikankaan kanssa sekä päävalmentaja Roope Mäkelän kanssa.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa
Peppi Lohko, 20, on palannut Sienan yliopistosta takaisin Suomeen ja liittyy Tapiolan Hongan naisten korisliigajoukkueeseen kaudelle 2025-26. SB-Girlsin lahtelaiskasvatti on pelannut viimeisen kahden kauden aikana liigatasolla Espoo Basket Teamissa ja HBA-Märskyssä. Lohko on myös tuttu kasvo nuorten maajoukkueista menneiltä kausilta, joissa hän edusti Suomea 42 nuorten maaottelussa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.
ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.
Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.