15.7.2020 16:00 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on solminut sopimuksen nuoren laiturin Mirko Laitisen kanssa. Sopimus kattaa kauden 2020-21. Laitinen pelasi viime kaudella I divisioona A:ta Helsingin NMKY:n paidassa.

192-senttinen ja 20-vuotias Laitinen on helsinkiläisen Wartti Basketin kasvatti, jolla on nuoresta iästään huolimatta jo neljän kauden ajalta kokemusta miesten valtakunnallisista sarjoista. Vuodet 2016-18 Laitinen pelasi I divisioona B:ssä Hyvinkään Pontevan riveissä. Sarjaporrasta korkeammalla, I-divisioona A:ssa, Laitinen pelasi ensin kaudella 2018-19 Porvoon Tarmossa ja viime kaudella Helsingin NMKY:ssä.
HNMKY:n riveissä Laitinen pelasi loukkaantumisesta johtuen kymmenen ottelua, joissa hän viimeisteli keskimäärin 6,3 pistettä ja 1,5 levypalloa ottelua kohden.
- Olen kentällä kova yrittämään ja tsemppaamaan joukkuekavereitani sekä teen asiat täysillä. Lisäksi kolkki on aika hyvässä kunnossa, toteaa Laitinen Korihaiden tiedotteessa.
- Haluan viedä oman osaamiseni seuraavalle tasolle ja päästä kovien pelaajien seuraan Korisliigaan. Olen innoissani mahdollisuudesta päästä Uuteenkaupunkiin pelaamaan.
Korihaiden päävalmentajan Jarno Nikula on iloinen tuoreesta sopimuksesta.
- Laitinen on lupaava nuori pelaaja, joka omaa hyvät perustaidot. Hyvän harjoittelun kautta hänellä on mahdollisuus näyttää osaamisensa liigatasolla, pohtii Nikula.
Korihailla on Laitisen ohella voimassa olevat sopimukset Miikka Marttisen, Samuli Ojan, Tommi Lehtosen ja Aamos Nikulan kanssa. Joukkuetta valmentaa Jarno Nikula.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.