2.8.2005 Namika Lahtea reilut kaksi kautta edustanut amerikkalaiskoripalloilija Monte Cummings siirtyy Espoon Hongan riveihin. Florida Staten yliopistosta valmistunut Cummings pelasi isossa roolissa Lahdessa, jossa hän oli joka kaudella joukkueensa paras pistemies.
Mestaruuden tavoitteekseen asettanut Honka on tehnyt varmat valinnat amerikkalaispelaajien osalta, sillä jo keväällä espoolaisjoukkueen kanssa sopimuksen solminut Tim Kisner oli viime kaudella Sparliigan paras pelaaja.
Yleispelaajana terävästi liikkuva 193-senttinen ja 84-kiloinen Cummings oli viime kaudella pudotuspelien kolmanneksi ja runkosarjan kahdeksanneksi tehokkain pistemies keskiarvoilla 20,0 ja 20,8. Salon Vilppaassa pelanneen Kisnerin kova keskiarvo 28,3 oli selkeästi runkosarjan paras.
Monte Cummingsilla oli kysyntää myös Keski-Euroopan kentillä, mutta hän päätti valita Suomen ja vielä yhden kauden Mihailo Pavicevicin valmennuksessa pelaavan Hongan.
- Honka on seurana Suomen ykkönen ja Tapiolassa on maan paras koripalloareena. Tärkeintä on tietenkin menestys. Haluan voittaa mestaruuden Hongassa, vahvistaa Cummings, joka muodostaa ensi kaudella varmasti vaarallisen tutkaparin Kisnerin kanssa.
- En tunne henkilökohtaisesti Kisneriä enkä muitakaan tulevia joukkuekavereitani, mutta olen nähnyt heidät kaikki jo läheltä kentällä. Tiedän, että he ovat taitavia pelaajia. Odotan innolla liittymistäni Hongan kokonaisuuteen, Cummings jatkaa.
Pavicevic on tyytyväinen saadessaan Cummingsin joukkueeseensa.
- Tunnemme hänet pelaajana ja ihmisenä, joten valintamme oli riskitön. Cummings sopii mainiosti siihen nopeaan ja aggressiiviseen pelityyliin, jota Honka pelaa ensi kaudella, painottaa Pavicevic.
Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg ja valmentaja Pavicevic harkitsivat pitkään ja tarkoin toisen amerikkalaisvahvistuksen valintaa. Puntarissa oli viisi vaihtoehtoa, joista yksi oli Hongassa jo ennenkin pelannut Kendrick Warren. Vaakakuppi kallistui loppujen lopuksi Cummingsin puolelle.
- Tiedämme, mitä saamme, kun valitsimme Cummingsin, sanoo Sohlberg, jonka mukaan Hongan pelaajapakka on nyt kasassa.
- Meiltä löytyy myös valmius vahvistaa joukkuetta tarvittaessa kauden aikana, mikäli siihen ilmenee tarvetta esimerkiksi loukkaantumisten takia. Täydennystä löytyy myös Eero Saarisen valmentamasta Hongan Akatemian lahjakkaasta joukkueesta. Osa Akatemian pelaajista harjoittelee tulevalla kaudella osan aikaa edustusjoukkueen kanssa, kertoo Mika Sohlberg.
Nimi |
Pituus |
Paino |
Pelipaikka |
Kasvattajaseura | |||
Tim Kisner (USA) |
182 |
86 |
1 |
Central Michigan, USA | |||
Viljami Vanjoki |
194 |
94 |
1/2 |
Honka | |||
Markus Hemdahl |
202 |
108 |
5 |
Honka | |||
Petteri Koponen |
183 |
73 |
1 |
MaSu | |||
Tuomas Iisalo |
195 |
89 |
2/3 |
Hokki | |||
Jukka Hemdahl |
195 |
96 |
2/3 |
Honka | |||
Olli Nikitin |
187 |
88 |
1/2 |
Honka | |||
Heikki Zitting |
200 |
100 |
4/5 |
Honka | |||
Kimmo Muurinen |
202 |
98 |
3/4 |
NKL Pantterit | |||
Monte Cummings (USA) |
193 |
84 |
2/3 |
Florida State, USA |
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).