Moore ja Laitinen vahvistavat Honkaa

Miesten I divisioonan kärkijoukkueisiin kuuluva ja liiganousua tavoitteleva Tapiolan Honka on tehnyt muutoksia kokoonpanoonsa joulutauon aikana. Uusina pelaajina espoolaisjoukkueeseen ovat liittyneet amerikkalaistakamies Malik Moore sekä viime kaudelta Hongan riveistä tuttu sentteri Tero Laitinen. Amerikkalaislaituri Eric Brennania ei puolestaan enää nähdä Hongassa.

Kesken kauden Lahteen saapunut Malik Moore uusi syöttökuninkuutensa voitettuaan sen viime vuonna LrNMKY:n riveissä.

192-senttinen, 35-vuotias Malik Moore on kokenut ammattilainen, joka on urallaan pelannut kaksi kautta myös Suomen Korisliigassa. Moore edusti kaudella 2010/11 Lappeenrannan NMKY:a ja kaudella 2011/12 Namika Lahtea ja pokkasi molemmilla kausilla Korisliigan syöttökuninkuuden.

– Uskomatonta, että Malik oli vielä vapaana. Kokenut, nopea ja ulottuva pointti, joka on todella kova 1-vs-1-pelaaja. Mies lukee erinomaisesti apuja ja osaa todella syöttää. Kaikki hänen kanssaan pelanneet ja häntä valmentaneet ovat kehuneet Malikia sekä kentällä että sen ulkopuolella, iloitsee Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy myös 201-senttinen, 25-vuotias Tero Laitinen, joka edusti Honkaa viimeksi viime kaudella. Laitinen kirjautti Hongalle 12,8 pistettä ja 7,3 levypalloa ottelua kohden. Erinomaisena puolustuspään pelaajana tunnettu Laitinen vietti syyskautensa opintojen parissa ja pelasi II divisioonaa Kelohongan riveissä.

– Laitinen on kova sisäpelaaja, joka tuo meille puuttuneen sisäuhan molemmissa päissä kenttää, Salminen kommentoi.

Hongan amerikkalaispelaajista Eric Brennan ei jatka joukkueessa. Mies jäi joululoman jälkeen kotimaahansa henkilökohtaisista syistä johtuen.

Lisätietoja: Tapiolan Honka