Möttölä Atlantaan 40. varauksena

29.6.2000 NBA:n varaustilaisuudessa torstai-yönä Hanno Möttölän nimi kuultiin hieman yllättäen vasta toisella kierroksella, kun Atlanta Hawks varasi suomalaislaiturin 40. vuorollaan. Vaikka Möttölän varaus venyikin Draftin jälkimmäiselle puoliskolle vastoin yleisiä uskomuksia, oli NBA Draftin suuri yllätys ei-yhdysvaltalaisten pelaajien laaja maihinnousu.

USA:n ulkopuolelta tulevia pelaajia varattiin ennätysmäärä 14, joista puolet yllätyksellisesti ensimmäisellä kierroksella. Muutama odotettukin joukossa oli, mutta NBA-joukkueet löivät kaikki ällikällä muutamilla ensimmäisen kierroksen loppupään vedoillaan. Ranskalaisen Jerome Moison sekä turkkilaisen Hidayet Turkoglun osakkeiden tiedettiin olevan kovassa huudossa. Moiso huudettiinkin Boston Celticsiin 11. vuorolla ja Turkoglu Sacramento Kingsiin 18.

Täysin "puun takaa" sen sijaan tulivat Chicago Bullsin 24. varaus, kroatialainen Dalibor Bagaric ja Indiana Pacersin 27. varaus, slovenialainen Primoz Brezec. Kummatkin pelureista ovat 215-senttisiä järkäleitä, mutta varsinkin Brezec on täysi tuntemattomuus Euroopankin kentillä. Kreikkalaisen 218-senttisen Iakovos Tsakalidisinkin uskottiin valuvan toisella kierrokselle vaikean sopimustilanteensa vuoksi. Phoenix Suns käytti kuitenkin 26. varauksensa häneen. Tsakalidisilla on voimassaoleva sopimus AEK Ateenan kanssa, josta kreikkalaisseura vaatii miljoonissa mitattavia dollarimääriä.

Martin odotettu ykkösvaraus

Viime viikkojen veikkailuiden mukaan Cincinnatin Kenyon Martin meni varaustilaisuuden ensimmäisenä New Jersey Netseille. Martin oli yksimielinen valinta yliopistokauden Vuoden pelaajaksi, kun hänen teki joukkueelleen pisteitä 18,9 ottelua kohden ja repi lisäksi 9,7 levypalloa. Myös torjuntakeskiarvo 3,45 vakuutti valitsijat. Ainoa huolenaihe Martinin ympärillä on ollut hänen pohjeluunsa, jonka hän mursi pudotuspeleissä. Martin ei kuitenkaan itse ollut draft-iltana lainkaan huolestunut terveydentilastaan. Hän oli vain helpottunut ykkösvarauksestaan.

- Kolme viimeistä kuukautta ovat olleet epätodellisia. Kun kuulin nimeni lausuttavan, oli se valtaisa helpotus, kertoi Martin, jonka pohjeluumurtuman ympärillä pyörinyt kohu on ollut vähätellenkin valtavaa.

Yhtä odotettu kuin oli Martinin valinta, niin sitä oli myös Louisiana Staten Stromile Swiftin varaus Vancouver Grizzliesin toimesta toisena. Kärkikolmikon täydensi Los Angeles Clippersin varaama Darius Miles, jolla ikää on vasta 18 vuotta.

NBA Draft -päivänä tapahtuneet kaupat

Sen lisäksi, että 58 pelaajaa tuli valituksi NBA:han, moni pelaaja koki ammattilaisuuden kylmiä totuuksia ennen kuin heidän uransa ammattilaisina on edes alkanut. Varatuista pelaajista ja heidän oikeuksistaan tuli joukkueiden kauppatavaraa. Seuraavassa draft-iltana tapahtuneet pelaajakaupat.

  • Chicago Bulls vaihtoi oikeutensa Chris Mihmiin (7. varaus) ja sai vaihtokaupassa Cleveland Cavaliersilta oikeudet Jamal Crawfordiin (8.) sekä rahaa.

  • Orlando Magic lähetti Corey Maggetten, Derek Strongin, oikeudet Keyon Doolingiin (10.) ja rahaa Los Angeles Clippersille saaden tulevaisuuden ensimmäisen kierroksen varauksen.

  • Houston Rockets vaihtoi Joel Pryzbillan (9.) oikeudet Milwaukee Bucksin 15. varaaman Jason Collierin oikeuksiin sekä tulevaisuuden ensimmäisen kierroksen varausvuoroon.

  • Dallas Mavericks kauppasi tulevaisuuden ensimmäisen kierroksen varauksensa sekä rahaa saadakseen oikeudet Orlandon numerolla 13. huutamaan Courtney Alexanderiin.

  • Dallas vaihtoi Sean Rooksin Clippersin Eric Murdockiin.

  • Dallas myi oikeutensa Dan Langhiin (31.) Rocketsille ja sai oikeudet Eduardo Nájeraan (38.) sekä tulevaisuuden toisen kierroksen varauksen.
  • Seattle SuperSonics vaihtoi oikeutensa Josip Sesariin (47.) Boston Celticsin kahteen tulevaisuuden toisen kierroksen varaukseen.
  • San Antonio Spurs antoi oikeutensa Corey Hightoweriin (54.) Los Angeles Lakersin kahta tulevaisuuden toisen kierroksen varausta vastaan.
  • New York Knicks kauppasi John Wallacen sekä oikeutensa Donnell Harvey'iin ja sai Dallasilta Erick Stricklandin ja oikeudet Pete Mikealiin.

NBA Draft 2000, 1. kierros

NBA-joukkue Varaus Varauksen yliopisto/koulu
1) New Jersey Nets Kenyon Martin Cincinnati
2) Vancouver Grizzlies Stromile Swift Louisiana State
3) Los Angeles Clippers Darius Miles East St. Louis (high school)
4) Chicago Bulls Marcus Fizer Iowa State
5) Orlando Magic (Golden Statelta) Mike Miller Florida
6) Atlanta Hawks DerMarr Johnson Cincinnati
7) Chicago Bulls (Washingtonilta) Chris Mihm Texas
8) Cleveland Cavaliers Jamal Crawford Michigan
9) Houston Rockets Joel Przybilla Minnesota
10) Orlando Magic (Denveriltä) Keyon Dooling Missouri
11) Boston Celtics Jerome Moiso (Ranska) UCLA
12) Dallas Mavericks Etan Thomas Syracuse
13) Orlando Magic Courtney Alexander Fresno State
14) Detroit Pistons Mateen Cleaves Michigan State
15) Milwaukee Bucks Jason Collier Georgia Tech
16) Sacramento Kings Hidayet Turkoglu Efes Pilsen (Turkki)
17) Seattle SuperSonics Desmond Mason Oklahoma State
18) Los Angeles Clippers (Torontolta) Quentin Richardson DePaul
19) Charlotte Hornets Jamaal Magloire (Kanada) Kentucky
20) Philadelphia 76ers Speedy Claxton Hofstra
21) Toronto Raptors (Minnesotalta) Morris Peterson Michigan State
22) New York Knicks Donnell Harvey Florida
23) Utah Jazz (Miamilta) DeShawn Stevenson Washington Union (high school)
24) Chicago Bulls (San Antoniolta) Dalibor Bagaric (Kroatia) Benston Zagreb (Kroatia)
25) Phoenix Suns Iakovos Tsakalidis (Kreikka) AEK Ateena (Kreikka)
26) Denver Nuggets (Utahilta) Mamadou N'diaye (Senegal) Auburn
27) Indiana Pacers Primoz Brezec (Slovenia) Olympija Ljubljana (Slovenia)
28) Portland TrailBlazers Erick Barkley St. John's
29) Los Angeles Lakers Mark Madsen Stanford

NBA Draft 2000, 2. kierros

NBA-joukkue Varaus Varauksen yliopisto/koulu
30) Los Angeles Clippers Marko Jaric (Italia) Fortitudo Bologna (Italia)
31) Dallas Mavericks Dan Langhi Vanderbilt
32) Chicago Bulls (Golden Statelta) A.J. Guyton Indiana
33) Chicago Bulls (Vancouverilta) Jake Voskuhl Connecticut
34) Chicago Bulls (Atlantalta) Khalid El-Amin Connecticut
35) Washington Bullets Mike Smith Louisiana-Monroe
36) New Jersey Nets Soumaila Samake (Mali) Cincinnati Stuff (IBL)
37) Miami Heat (Denveriltä) Eddie House II Arizona State
38) Houston Rockets Eduardo Nájera (Meksiko) Oklahoma
39) New York Knicks (Bostonilta) Lavor Postell St. John's
40) Atlanta Hawks (Denveriltä) Hanno Möttölä (Suomi) Utah
41) San Antonio Spurs (Dallasilta) Chris Carrawell Duke
42) Seattle SuperSonics (Orlandolta) Olumide Oyedeji (Nigeria) DJK Würzburg (Saksa)
43) Milwaukee Bucks Michael Redd Ohio State
44) Detroit Pistons Brian Cardinal Purdue
45) Sacramento Kings Jabari Smith LSU
46) Toronto Raptors DeeAndre Hulett Las Vegas Silver Bandits (IBL)
47) Seattle SuperSonics Josip Sesar (Kroatia) Cibona Zagreb (Kroatia)
48) Philadelphia 76ers Mark Karcher Temple
49) Milwaukee Bucks (Charlottelta) Jason Hart Syracuse
50) Utah Jazz (New Yorkilta) Kaniel Dickens Idaho
51) Minnesota TimberWolves Igor Rakocevic (Jugoslavia) Red Star Belgrade (Jugoslavia)
52) Miami Heat Ernest Brown Indian Hills CC
53) Denver Nuggets (Phoenixilta) Daniel McClintock Northern Arizona
54) San Antonio Spurs Corey Hightower Indian Hills CC
55) Golden State Warriors (Utahilta) Chris Porter Auburn
56) Indiana Pacers Jacquay Wells Colorado
57) Atlanta Hawks (Portlandilta) Scoonie Penn Ohio State
58) Dallas Mavericks (Lakersilta) Pete Mickeal Cincinnati

Huom! Mikäli varausvuoro ei ole alunperin kyseisen joukkueen, on suluissa joukkue, jolta vuoro on saatu.

 
3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

2.12.2025 13:25 NCAA

Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot edelleen vain yhdessä tappiossa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkoivat voittokulkuaan. Valtakunnallisessa rankingissa North Carolina on nyt 11. ja Ohio State 23.

2.12.2025 12:57 NCAA

Miro Little ja Okku Federiko säkittivät 20 pistettä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa 20 pistettä heittäneet Miro Little ja Okku Federiko sekä 17 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen.

2.12.2025 08:21 NBA

Jazzille makea revanssi Rocketsista – Markkanen 29 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

1.12.2025 09:32 NBA

Rockets liikaa Jazzille – Markkanen 18 pistettä, 8 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi läntisen konferenssin kärkijoukkueisiin lukeutuvalle Houston Rocketsille 101-129. Lauri Markkanen keräsi Jazzille 18 pistettä ja 8 levypalloa.

29.11.2025 07:36 NBA

Jazz katkaisi tappioputkensa Kingsiä vastaan – Markkanen 28 pistettä, 7 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.

26.11.2025 11:36 Susijengi

Elias Valtonen EM-kisamenestyksen jälkeen: ”Katseet on käännetty eteenpäin”

Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.

25.11.2025 11:09 NCAA

Okku Federiko monipuolisena Draken voitossa – Eemeli Yalaho keräsi tupla-tuplan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.

25.11.2025 10:29 NCAA

Albina Syla repi 11 levypalloa Rhode Islandille – Meri Kanerva urakoi kahdesti 39 minuuttia

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.

Näytä lisää vastaavia