Möttölä jälleen ratkaisijana Taun voitossa

17.10.2002 Espanjalaisjoukkue Tau Ceramica Vitoria otti keskiviikko-iltana kolmannen voittonsa alkaneen kauden sarjaotteluissa. Kuten kahdessa aiemmassakin ottelussa, Taun ratkaiseva hahmo oli suomalainen Hanno Möttölä. 209-senttinen Möttölä sinetöi Taun 76-72-vierasvoiton Slovenian mestarijoukkue Olimpia Ljubljanasta pussittamalla joukkueensa 13 viimeisestä pisteestä seitsemän, joiden joukossa tyylipuhtaat vapaaheitot 14 sekuntia ennen loppusummeria.

Voitto oli Taulle toinen Euroliigassa, kun kaksi kierrosta on takana. Ensimmäisessä ottelussa Tau kukisti israelilaisen Tel Aviv Maccabin Hanno Möttölän takoessa Euroliiga-viikon MVP-titteliin oikeuttaneet 31 pistettä. Espanjan liigassa Tau Vitorialla on koossa kolmen kierroksen jälkeen yksi voitto, jonka Möttölä pelasti joukkueelleen upottamalla ottelun viimeisellä sekunnilla kolmosen kahdeksasta metristä.

Keskiviikkona Ljubljanassa Tau oli altavastaajana reilut 39 minuuttia. Vasta 42 sekuntia ennen päätöstä Tau siirtyi ensimmäisen kerran johtoon (71-70), kun Möttölä onnistui kahden pisteen heitossaan. Hetkeä aiemmin Tau nousi pisteen päähän (70-69) Möttölän ja argentiinalaisen Andres Noccionin kolmosilla.

Ottelun saldoikseen Möttölä kasasi 13 pistettä ja kaksi levypalloa 26 minuutissa. Pelitilanneheittonsa hän pussitti hyvällä osumatarkkuudella 4/8 ja vapaaheittonsa 4/5. Tau Vitorian tehomies oli Noccioni 19 pisteellään ja peräti 15 levypallollaan.

Myös muualla eurokentillä on nähty suomalaisväriä. Nimittäin Teemu Rannikko ja Jukka Matinen olivat tositoimissa, kun Euroliigan kakkostason kilpailu ULEB Cup pyörähti käyntiin. Rannikon italialaisseura Euro Roseto joutui espanjalaisen Pamesa Valencian rökittämäksi lukemin 62-98. Rannikko oli joukkueensa aloitusviisikossa, viihtyi kentällä 28 minuuttia ja heitti yhdeksän pistettä. Matisen edustama saksalainen Frankfurt Skyliners puolestaan hävisi jugoslavialaiselle BC Zeleznikille vieraissa 60-82. Poskiontelon tulehduksesta toipuva Matinen käväisi kentällä 13 minuutin ajan, mutta tehomerkinnöiksi tuli ainoastaan kolme levypalloa.

Larkiolle ja Lehtoselle 34 minuuttia mieheen

Saksan Bundesliigassa pelattiin keskiviikko-iltana suomalaisittain mielenkiintoinen mittelö, kun Braunschweig ja Ludwigsburg kohtasivat toisensa. Braunschweig voitti ottelun 99-78 ja jatkaa viiden kierroksen jälkeen puhtaalla pelillä, vaikka joutui pelaamaan ilman loukkaantuneita Mikko Noopilaa ja amerikkalaisvahvistus Demond Malletia. Braunschweigin Markku Larkio pelasi 34 minuuttia, heitti kolme pistettä ja noukki seitsemän levypalloa. Ludwigsburgin Jyri Lehtonen vietti parketilla saman minuuttimäärän heittäen 12 pistettä ja antaen seitsemän koriinjohtanutta syöttöä.

 
20.1.2026 11:41 NCAA

Elsa Lemmilälle yliopistouran kärkilukemia – Albina Sylalle 23 pisteen ja 11 levypallon tupla-tupla

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elsa Lemmilä tilastoi Ohio Staten voitossa 5 syöttöä ja 6 torjuntaa, jotka ovat molemmat hänen yliopistouransa kärkilukemat. Albina Syla taas hurjasteli 23 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan. Pistemäärä on Sylan yliopistouran korkein.

20.1.2026 11:00 NCAA

Miro Little ja Viljami Vartiainen kahdesti kaksinumeroisille pistelukemille – Eemeli Yalaho rynni 21 pistettä

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat säkittäneet Miro Little ja Viljami Vartiainen sekä 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho.

20.1.2026 00:08 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier hurjasteli Galatasaraylle jatkopaikan Euroliigassa

Galatasaray varmisti jatkopaikan Euroliigassa ja on tiukasti kiinni lohkovoitossa. Awak Kuier loisti jälleen sekä Euroliigassa että Turkin liigassa. Sara Bejedi oli jälleen vaikeasti pideltävä ja Veera Pirttinen heitti Manchesterin voittoon Englannissa.

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

13.1.2026 10:42 NCAA

Elsa Lemmilä keräsi levypalloja – Albina Syla 12 pistettä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 19 levypalloa kahteen peliin kerännyt Elsa Lemmilä ja 12 pistettä Rhode Islandille nakuttanut Albina Syla.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

12.1.2026 15:13 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsen siivitti Karditsan jatkoon Mestarien liigassa

Alexander Madsenin kreikkalaisseura Karditsa eteni Mestarien liigan Play-in –vaiheesta jatkoon. Edon Maxhuni heitti isot pisteet Ranskassa ja Ilari Seppälä taituroi tupla-tuplan Unkarissa.

12.1.2026 15:08 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille finaalitappio cupissa

Awak Kuier pääsi taistelemaan Turkin cupin voitosta, mutta jäi vielä ilman pokaalia. Lilli Onnela merkkautti kovan tupla-tuplan Italiassa ja Veera Pirttinen oli tehokkaana Englannissa.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

Näytä lisää vastaavia