Möttölä: ”Kaksijakoinen kausi”

23.5.2007 Suomalaiskoripalloilija Hanno Möttölä seurasi kentän laidalta, kun hänen liettualaisjoukkueensa Zalgiris Kaunas varmisti maan mestaruuden tiistai-iltana Vilnassa. Möttölä ei peittele pettymystään penkkikomennuksesta, mutta on tyytyväinen alkukauden peleihinsä ja kokemuksiinsa liettualaisesta koripallokulttuurista.

- Oli varsin kaksijakoinen kausi. Kauden ensimmäisen valmentajan alaisuudessa luottoa tuli ja pelit kulki. Valmentajanvaihdoksen jälkeen tilanne ei ollut sama. Pettymys penkille joutuminen oli, mutta tällaista tämä on, kertoi Kaunasista tavoitettu Möttölä.  

Kaunas vaihtoi valmentajaa viime joulukuussa, kun Möttölän Zalgiris-paitaan houkutellut Ainars Bagatskis jätti joukkueen. Tilalle tuli apuvalmentajan pallilta Rimantas Grigas. Valmentajanvaihdoksen aikoihin Möttölä pyöräytti nilkkansa ja oli pari viikkoa sivussa.

- Loukkaantuminen ei tullut hyvään aikaan. Loppukaudesta minuutteja tuli ajoittain mukavasti. Pelasin mm. neljässä ensimmäisessä finaalissa ihan hyvin peliaikaan nähden. Tietenkin olisi ollut kiva pelata myös ratkaiseva finaali. Se oli hieno peli ja tapahtuma, Möttölä lisäsi.  

Zalgiris varmisti mestaruutensa 81-77-vierasvoitolla Lietuvos Rytasista, jonka kotihalliin Vilnaan oli ahtautunut peräti 11 000 katsojaa. Kaunas voitti ottelusarjan 4-2.

Möttölä joutui sivuun Zalgirisin pelaavasta kokoonpanosta, kun NBA-kokemustakin omaava amerikkalaissentteri Loren Woods kuntoutui nilkkavammastaan pelikuntoon viidenteen finaaliin. Liettuan liigassa joukkueella saa olla ottelupöytäkirjassa viisi ulkomaalaista, kun Kaunasilla vahvistuksia oli kuusi. 

Zalgiris Kaunasin raskaan kauden saldoksi muodostui Liettuan mestaruus ja cupin voitto. Euroliigassa joukkue jäi alkusarjaan ja Baltian liigassa se kärsi finaalitappion Lietuvos Rytasille.

- Euroliigassa menestys jäi tavoitellusta, mutta sen ulkopuolella emme hävinneet muille kuin Lietuvos Rytasille, summasi Möttölä kautta.

- Mestaruus on iso juttu Kaunasissa. Illalla kun palasimme Vilnasta, oli Kaunasin kaduille kokoontunut ihmisiä juhlimaan mestaruutta. On ollut ilo seurata ja kokea liettualaista koriskulttuuria näin läheltä.

Hanno Möttölä pelasi kauden aikana Zalgiris-paidassa yhteensä 54 ottelua kolmessa eri sarjassa ja jälki oli tasaista. Euroliigassa 209-senttinen Möttölä pussitti keskimäärin 10,9 pistettä. Baltian liigassa keskiarvo oli 10,2 ja Liettuan liigassa 10,1. Sekä Baltian että Liettuan liigassa hänet valittiin kauden aikana pelattuihin tähdistöotteluihin.

Tulevana viikonloppuna Liettuan liiga palkitsee kauden päättäjäisgaalassa Zalgirisin mestarijoukkueen. Möttölä perheineen ottaa heti juhlallisuuksien jälkeen suunnan kohti koti-Suomea.

- Aluksi pitää antaa hieman kropalle ja pikkuvaivoille aikaa. Heti kun vain kroppa sallii, niin alan pitää kuntoa yllä oheisliikunnalla, tenniksellä ja lenkkeilyllä. Tässä iässä ei enää kuntoa saa päästää heikoksi. Maajoukkueen vahvuuteen olisi tarkoitus hypätä heti, kun leirit heinäkuussa alkavat, paljasti viime vuonna 30-vuotisjuhliaan viettänyt Möttölä.

Henrik Dettmannin valmentamaa maajoukkuetta odottaa elo-syyskuussa EM-karsintojen toinen puolikas, jolta Suomi hakee nousua A-divisioonaan. Suomi selvitti vajaa vuosi sitten karsintojen ensimmäisen puolikkaan tappioitta. Maajoukkueen uudessa kotiluolassa Vantaan Energia Areenalla vierailevat EM-karsintojen merkeissä Islanti 25.8. sekä Luxemburg 5.9. Vierasottelunsa Suomi pelaa Itävallassa 21.8. ja Georgiassa 1.9.

Kolme lohkovoittajaa sekä todennäköisesti myös Suomen lohkon kakkonen pelaavat kaksiosaiset pudotuspeliottelut 11.9. ja 15.9. Kyseisten otteluparien voittajat nousevat A-divisioonaan.

Lue myös artikkeli "Hanno Möttölä nyt myös Liettuan mestari".



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
4.11.2025 09:19 NBA

Jazzille viimeisten hetkien voitto Celticsistä – Markkanen 20 pistettä, 9 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.

3.11.2025 20:16 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ottanut askeleita eteenpäin Turkissa – ”Olen saanut jo paljon oppia”

Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.

3.11.2025 09:29 NCAA

Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA käynnistymässä tällä viikolla – suomalaisilla jälleen hieno edustus ykköstasolla

Yhdysvaltojen NCAA:n ykköstaso käynnistyy alkuviikolla. Suomalaispelaajia on kauden käynnistyessä joukkueiden listoilla 15 naisissa ja miehissä 13. Basket.fi tulee seuraamaan viikkotasolla suomalaispelaajien edesottamuksia NCAA:n ykköstasolla.

1.11.2025 08:03 NBA

Jazz taipui vieraskentällä Sunsille – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraissa Phoenix Sunsille 118-96. Lauri Markkanen jatkoi alkukauden pistetehtailuaan, kun suomalainen säkitti 33 pistettä.

30.10.2025 08:47 NBA

Trail Blazers kykeni pitämään Jazzin takanaan – Markkanen 32 pistettä

NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.

28.10.2025 08:54 NBA

Markkanen läväytti 51 pistettä, kun Jazz kellisti Sunsin jatkoajan jälkeen

NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.

27.10.2025 15:57 Suomalaiset ulkomailla

Sasu Salin uudessa tilanteessa Espanjassa – ”Meri-ilma ei tuoksu”

Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.

25.10.2025 08:34 NBA

Kings kaatoi kalkkiviivoilla Jazzin – Markkanen säkitti 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz hävisi vieraskentällä Sacramento Kingsille 105-104, kun Domantas Sabonis nosti hyökkäyslevypallon kautta loppulukemat kuusi sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen heitti Jazzille 33 pistettä.

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

21.10.2025 11:55 NBA

NBA-kausi 2025-26 alkamassa – Lauri Markkanen Jazzin tähtipelaajana, Tuomas Iisalo Grizzliesin päävalmentajana

NBA-kausi 2025-26 alkaa Pohjois-Amerikassa 22.10. Maailman parhaassa koripallosarjassa löytyy suomalaisedustusta kahdelta kantilta, kun Lauri Markkanen pelaa Utah Jazzissa ja Tuomas Iisalo on päävalmentajana Memphis Grizzliesissä.

Näytä lisää vastaavia