17.12.2004 Suomalaispelurit Hanno Möttölä ja Teemu Rannikko saivat paljon vastuuta, kun heidän edustamansa Scavolini Pesaro kohtasi Euroliigan italialaiskoitoksessa myöhään torstai-iltana Montepaschi Sienan. Pesaron kivikkoinen matkanteko ei kuitenkaan tasaantunut, vaan se hävisi Italian hallitseville mestareille vieraissa 70-93. Möttölä oli joukkueensa paras 21 pisteellään.
- Siena oli yksinkertaisesti liian vahva tänään. Olemme ehtineet olla uuden valmentajan kanssa vasta viikon ja tuloksia on liian aikaista odottaa. Teimme joitain hyviä asioita tänään kentällä, mutta meillä oli vastassa yksi Euroopan parhaista joukkueista, kertoi Hanno Möttölä ottelun jälkeen Euroliigan nettisivuilla.
Scavolini Pesaro antoi taannoin potkut päävalmentaja Phil Melillolle ja tilalle palkattiin Marco Crespi.
Crespi marssitti parketille sekä Möttölän että Rannikon aloitusviisikossaan. Möttölä pelasi joukkueesta eniten, 33 minuuttia. 209-senttinen suomalainen joutui ajoittain kantamaan harteillaan joukkuetta. Etenkin viimeisellä jaksolla Möttölä näytti laajan repertuaarin yksi vastaan yksi –liikkeistään pitääkseen tappiomarginaalin mahdollisimman pienenä. Voiton mahdollisuudet Pesarolta karkasi käytännössä jo avausneljänneksellä, jonka se hävisi 13-29.
Möttölä pussitti kaikkiaan 21 pistettä, joka on miehen tämän kauden korkein noteeraus Euroliigassa. Kakkoset menivät sisään sihdillä 7/12. Pisteidensä ohella Möttölä napsi viisi levypalloa, riisti kahdesti ja antoi kaksi koriinjohtanutta syöttöä.
Rannikko oli kentällä Pesaron selkeä ykköspelintekijä. Hän ahersi kentällä 29 minuuttia, joiden aikana syntyi tilastoriville merkinnät neljästä pisteestä, kolmesta riistosta, kahdesta syötöstä ja levypallosta.
Tappio oli Pesarolle neljäs viidestä viimeisestä Euroliiga-pelistä. Sen voittosuhde on nyt 3-4.
- Ensi viikolla meillä on ottelu (Slovenian mestari) Olimpija Ljubljanaa vastaan, joka saattaa olla meille kauden tärkein peli, Möttölä selvitti.
Ljubljana on Pesaron kanssa tasapisteissä huipputasaisessa B-lohkossa, jossa tahtipuikkoa on heiluttanut Euroliigan hallitseva mestari Tel Aviv Maccabi (voittosuhde 6-1). Israelilaisten perässä tulevat Siena (4-3) ja FC Barcelona sekä tasapisteissä oleva nelikko, jonka muodostavat Pesaron ja Ljubljanan ohella Zalgiris Kaunas ja AEK Ateena.
Viikonvaihteessa Pesaro kohtaa Italian liigassa vieraskentällä sarjajumbo Reggio Calabrian.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.