15.8.2003 Koripalloilija Hanno Möttölä, 26, jatkaa uraansa Italian liigan hopeajoukkueessa Skipper Bolognassa. Möttölä on tehnyt seuran kanssa yhden vuoden sopimuksen. Skipper Bologna pelaa Italian liigan ohella kovatasoista Euroliigaa.
Skipper Bologna putosi viime keväänä niukasti korierolla Euroliigan neljän parhaan lopputurnauksesta.
- Skipper on Euroopan parhaimmistoa ja on entisestään vahvistunut kesän aikana. Olen onnellinen, että vielä tässä vaiheessa kesää minulla oli mahdollisuus liittyä näin tasokkaaseen joukkueeseen, Möttölä sanoo.
Joukkue hankki heinäkuussa Euroliigan viime kauden parhaan korintekijän ja New York Knicksin varaaman Milos Vujanicin. Laituri Carlos Delfino varattiin kesäkuussa NBA:han 25:ntenä (Detroit Pistons). Skipper Bolognaa edustavat tulevalla kaudella myös Italian maajoukkueen takamiehet Gianluca Basile ja Gianmarco Pozzecco.
Möttölä tavoitteli kesällä paikkaa NBA-liigasta, jossa hän pelasi kaksi kautta vuosina 2000-2002. Hän vietti kolme kuukautta Yhdysvalloissa, jossa harjoitteli Miami Heatin kanssa ja pelasi kesäliigan Miamin sekä San Antonio Spursin kanssa.
- Pelit alkoivat loppua kohden sujumaan, mutta talven loukkaantumisesta johtunut pitkä pelaamattomuus näkyi otteissani. Tärkeintä on, että annoin NBA:han paluulle kaikkeni. Ainakaan se ei jää harmittamaan.
Möttölä pelasi viime syksyn Espanjassa Tau Vitoriassa. Hän jätti seuran joulukuussa ja hoivasi kevään ajan kuntoon nilkkaansa.
- Nyt keskityn täysillä eurooppalaiseen koripalloiluun ja jatkan siitä, mihin viime syksynä jäin. En pohdi NBA:ta sen enempää. Jos se joskus tulee ajankohtaiseksi, niin katsotaan sitten.
- Tulevan kauden tavoitteena on menestyä Skipperin kanssa Italian ja Euroopan kentillä. Ja seuraavana syksynä haluan olla muiden mukana johtamassa Suomen maajoukkuetta EM-kilpailuihin.
Viime kaudella Möttölä näki, että eurooppalainen koripalloilu perustuu vauhtiin ja joukkuepeliin. Hän uskoo sopeutuneensa tyyliin Taussa.
- Eurooppalainen koripalloilu vaatii myös isoilta pelaajilta liikkuvuutta. Minulla on loukkaantumisen jälkeen kova työ saada liikkuvuuteni takaisin ja saavuttaa taas potentiaalini.
Taussa Möttölä sai erityisen paljon vastuuta Euroliigassa, jossa hän teki keskiarvokseen 15,1 pistettä. Möttölä valittiin Euroliigan ensimmäisen viikon pelaajaksi, kun hän nakutti Tel Avivia vastaan 31 pistettä.
- Viime syksynä olin parhaimmillani tärkeissä otteluissa. Skipperin riveissä tiukkoja otteluita on tiedossa paljon lisää.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.