Möttölän Dynamo ULEB-cupin mestarina Euroliigaan

12.4.2006 Hanno Möttölän edustama Moskovan Dynamo on toteuttanut kauden päätavoitteensa. Venäläisseura nähdään ensi kaudella koripallon arvostetussa Euroliigassa, jonne se raivasi tiensä voittamalla ULEB-cupin mestaruuden Belgian Charleroissa pelatussa finaalissa.

83-vuotiaan historiansa ensimmäisen mestaruuden Euroopan kentiltä poiminut Dynamo kukisti vahvalla päätösneljänneksen kirillään kreikkalaisen vastustajansa Aris BSA Thessalonikin 6300 katsojan silmien edessä numeroin 73-60 (36-28).

Voittajien serbivalmentaja Dusan Ivkovic oli päättänyt pitää Möttölän täpötäyden Spiroudome-areenan vaihtopenkillä koko ottelun ajan.

Dynamon sankarin viitan sai harteilleen tammikuun alun loukkaantumisesta kreivin aikaan toipunut 191-senttinen takamies Bojan Popovic, joka heitti finaalissa 17 pistettä Ruben Douglasin tavoin. Popovic pisti ottelussa sisään kaikki 12 vapaaheittoaan.

- Pari viimeistä kuukautta ovat olleet minulle erittäin vaikeita. Sain kuitenkin kaikilta hyvää tukea ja tiesin, että minun oli tultava vielä takaisin. Tämä oli hyvä tapa toteuttaa se, sanoi Popovic voittosikari suupielessään.

Dynamolla oli ottelussa yhteensä 35 vapaaheittoa, joista 29 lävisti korirenkaan. Aris pääsi vastaavasti vapaaheittoviivalle vain 18 kertaa.

Mestareiden muut näkyvät hahmot olivat Mire Chatman 15 ja ja Lazaros Papadopoulos 12 pisteellä. Papodopoulos kahmi lisäksi 12 levypalloa samoin kuin Dynamon toinen kreikkalainen Euroopan mestari Antonios Fotsis. Dynamo vei levypallot selvästi 46-29 sortuen toisaalta 18 pallonmenetykseen.

- Tunne on mahtava. Olemme hakeneet tätä kauden alusta asti ja voin vakuuttaa, että matka tavoitteen toteutumiseen on ollut pitkä ja vaikea, mutta me suoriuduimme siitä, iloitsi Papadopoulos.

Kreikkalaisjoukkue rikkoi ottelun alussa surutta maanmiestään, mutta Papadopoulos tiesi, että se kääntyy jatkossa vielä Dynamon eduksi.

- Meillä riitti kärsivällisyys ottelun loppuun asti. Siksi me voitimme.

Arisin tehokkain oli Terrel Castle 17 pisteellä. Merkattuihin miehiin lukeutunut Corey Brewer sai tyytyä seitsemään pisteeseen.

- Charleroin korit olivat meille liian pienet. Pelasimme hyvin, mutta emme sittenkään tarpeeksi hyvin. Dynamo toimi järkevästi joukkueena ja ansaitsi voittonsa. Popovicista oli merkittävä apu voittajille. Hän teki ottelun kovimmat korit, korosti Brewer.

Möttölälle niukasti peliaikaa alkulohkon jälkeen

Moskovan Dynamo teki kauttaaltaan varsin vakuuttavaa jälkeä ULEB-cupissa, jossa se hävisi 17 ottelustaan ainoastaan kaksi. Nekin osuivat moskovalaisittain merkityksettömille alkulohkon viimeisille kierroksille, kun Dynamo oli ehtinyt varmistaa jo hyvissä ajoin jatkopaikkansa.

Dynamo voitti kaikki ottelunsa kaksiosaisissa pudotuspelisarjoissa. Dynamo pudotti neljännesvälierissä jatkosta Charleroin ja puolivälierissä puolestaan Belgradin Punaisen Tähden. Välierissä saman kohtalon koki Hapoel Jerusalem.

Möttölä, 29, pelasi kaikki kymmenen alkulohkon ottelua, joissa hän teki keskimäärin 20,5 peliminuutin aikana 8,2 pistettä ja otti 3,2 levypalloa.

Alkulohkon jälkeisissä otteluissa valmentaja Ivkovicin suomalaiselle tarjoama peliaika romahti. Möttölä nähtiin kentällä enää yhteensä 24,15 minuuttia.

 
19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

13.1.2026 09:49 NCAA

Miro Little palasi parketille 20 pisteen voimin NCAA:ssa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat loukkaantumisen jälkeen pelikentille palannut Miro Little, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja 19 pistettä heittänyt Olavi Suutela.

13.1.2026 09:07 NBA

Jazz ohitti Cavsin toisella puoliajalla – Markkanen 28 pistettä, 12 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti vieraissa Cleveland Cavaliersin 112-123. Lauri Markkanen keräsi 28 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

22.12.2025 21:35 Suomalaiset ulkomailla

Mustapha Amzil saanut hyvän startin ammattilaisuralleen – ”Olen pelannut tasaisesti”

Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.

18.12.2025 12:26 Pääjuttu

Lassi Nikkarinen siirtyy Hradec Kraloveen

Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.

16.12.2025 09:01 NBA

Jazz jatkoaikavoittoon Mavericksista – Markkanen 33 pistettä, 16 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.

13.12.2025 07:24 NBA

Lauri Markkanen 26 pistettä, kun Jazz vei voiton Tuomas Iisalon Grizzliesistä

NBA:ssa nähtiin suomalaiskohtaaminen, kun Lauri Markkasen edustama Utah Jazz voitti Tuomas Iisalon päävalmentaman Memphis Grizzliesin 126-130. Markkanen heitti 26 pistettä ja noukki 9 levypalloa.

Näytä lisää vastaavia