MuKi ’99:n taival NEYBL:ssa käynnistyy

8.11.2012 Munkkiniemen Kisapoikien 1999 syntyneiden joukkue aloittaa Pohjois-Euroopan nuorisoliigan (NEYBL) ottelunsa Pietarissa 9.-.11. marraskuuta. Ikäluokalle NEYBL-ottelut ovat ensimmäiset, ja Baltian junioriturnauksia ahkerasti kiertänyt MuKi taistelee pääsystä NEYBL:n ylimmälle sarjatasolle kaudeksi 2013/14.

NEYBL:n nuorin ikäluokka (U14) aloittaa pelinsä marraskuussa neljällä paikkakunnalla. Sarjaan on ilmoittautunut 32 joukkuetta, joista 16 parasta jatkaa seuraavalla kaudella NEYBL:n I divisioonassa ja loput 16 kisaavat keskenään II divisioonassa. MuKi tähtää nyt alkavalla kaudella 16 parhaan joukkoon.

 

– Jo vuosia olen seurannut suomalaisten joukkueiden edesottamuksia NEYBL:ssa ja todennut näiden kansainvälisten otteluiden selkeästi edistäneen nuorten suomalaispelaajien kehitystä. MuKin tarkoituksena on kasvattaa pelaajia mahdollisimman korkealle tasolle. Katson varhaisessa vaiheessa pelattujen kovien kansainvälisten otteluiden lisäävän nuorten pelaajien motivaatiota sekä harjoitusintoa, kertoo joukkueen päävalmentaja Tomi Kaminen.

 

MuKin ’99-joukkue on harjoitusturnauksissaan kohdannut osan NEYBL:iin osallistuvista joukkueista ja ottaneet näistä peleistä monta voittoa.

 

– Peli Baltian maissa on ollut selvästi fyysisempää ja joukkueemme on saanut mahtavaa kokemusta aikaisemmista kansainvälisten turnausten peleistä. Nyt poikien tulee nostaa vielä tasoaan, ja oikeastaan ensimmäistä kertaa joukkueella on kilpailullisia tavoitteita. Tähän asti olemme keskittyneet pelaajien henkilökohtaisen taitotason kehittämiseen, mutta nyt katsotaan, mistä pojat on oikeasti tehty, päättää Kaminen.

 

Ottelut pelataan Pietarin Olimpik Sports Hallissa. MuKi pyrkii lähettämään otteluista infoa lähes reaaliajassa nettisivuillaan (mukibasket.fi) ja seuran Facebookissa. Otteluiden tuloksia, tilastoja ja mahdollista live-scorea voi käydä seuraamassa myös liigan omilla sivuilla: www.eybl.lv

 

MuKi NEYBL:ssa kaudella 2012/13

 

#

Etunimi

Sukunimi

Pituus

Syntynyt

4

Jan

Gorski

192

5.9.1999

6

Pyry

Marttinen

163

5.1.1999

7

Tuomo

Antikainen

180

23.1.1999

8

Miro

Lukangu

172

13.4.1999

11

Enzo

Kaminen

188

29.3.1999

12

Jarno

Oksanen

180

6.2.1999

20

Miikka

Heinonen

185

15.3.1999

21

Jesper

Grimbergen

180

14.6.1999

23

Tuomas

Oksa

168

28.7.2000

24

Aakko

Petersen

153

20.1.1999

30

Jonathan

Siukosaari

157

22.6.1999

32

Tuukka

Jaakkola

187

29.5.1999

40

Markus

Rajala

170

27.8.1999

44

Roman

Klemiato

157

23.9.1999

51

Pyry

Kanerva

173

16.1.1999

53

Eelis

Copeland

161

2.2.1999

 

  • Päävalmentaja Tomi Kaminen
  • Valmentaja Henrik Aro
  • Valmentaja Devin Ginty
  • Fyysinen valmentaja Antti Heinonen
  • Joukkueenjohtaja Timo Rajala

 

MuKi:n avausturnaus NEYBL:ssa 9.-11.11.

 

Pe 9.11.

 

Klo 12:00 MuKi – BC Tallinn Kalev (EST)

Klo 21:00 BS Admiralteiskaja (RUS) – MuKi

 

La 10.11.

 

Klo 10:30 MuKi – BC Trudoviye (RUS)
Klo 16:30 SDJSOR Novgorod (RUS) – MuKi

 

Su 11.11.

 

Klo 09:00 MuKi – BJSC DSN Riga (LAT)

 

 
13.1.2021 12:15 Koronavirus

Koripalloliitto lähestyi Olympiakomitean ja muiden allekirjoittaneiden lajiliittojen kanssa ministeriä avoimella kirjeellä

Lasten ja nuorten liikunta ja urheilu on mahdollistettava koronaviruksesta huolimatta. Koripalloliitto lähestyi tiistaina muiden allekirjoittaneiden lajiliittojen ja Suomen Olympiakomitean kanssa tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikkoa avoimella kirjeellä.

3.9.2020 15:23 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallon uudet pelisäännöt ovat julkaistu

Suomen Koripalloliitto on hyväksynyt pelisääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan Suomen Koripalloliiton alaisissa sarjoissa 1.9.2020. Uusien pelisääntöjen muutokset ovat maltillisia.

19.8.2020 08:27 Lasten ja nuorten liikunta

Haku Pukinmäen SUSI Campukseen on käynnissä

Pukinmäenkaaren peruskoulun urheiluluokkien yhteydessä toimii SUSI Campus. Tuleva harjoituskausi käynnistyy 1.9.

16.5.2020 10:37 Kesäleirit

Topias Palmi -korisleiri 14.-18.6.2020 Varalan Urheiluopistolla

Topias Palmi liittyy niiden suomalaisten maajoukkuepelaajien joukkoon, jotka järjestävät kotimaassa oman nimikkoleirin koripallojunioreille. 2005-2010 syntyneille suunnattu leiri pidetään 14.-18.6.2020 Varalan Urheiluopistolla.

26.8.2019 11:27 Seurauutinen

Seurauutisia #19: Sporttitetissä nuori ja liikunta-ala kohtaavat

Sporttitetti tarjoaa liikunta-alasta kiinnostuville nuorille mahdollisuuden tutustua työelämään liikuntaorganisaatiossa. Seurat voivat ilmoittautua mukaan Sporttitettiin ja ottaa nuoret uudella tapaa mukaan toimintaan.

18.6.2019 09:00 Seurauutinen

Seurauutisia #15: Urheilun eettiset asiat keskustelussa

Urheilun eettisten asioiden neuvottelukunta otti kantaa lasten ja nuorten valmennuskulttuuriin ja haastaa kaikki liikunta- ja urheilusektorilla toimimaan aktiivisesti valmennuksen ongelmien tunnistamiseksi, ehkäisemiseksi ja niihin puuttumiseksi. Epäasiallisesta käytöksestä urheilun parissa voi ilmoittaa Et ole yksin -palvelun lisäksi jatkossa myös SUEKin ILMO-palveluun.

3.6.2019 13:15 Koripalloliitto tiedottaa

Tunnetut urheilijat antoivat kasvonsa Et ole yksin -kampanjalle

Tunnetut urheilijat seitsemästä lajista ovat mukana epäasiallisen käytöksen ja häirinnän vastaisessa kampanjassa. Väestöliiton ja suomalaisen urheilun yhteishankkeessa tarjotaan jatkossa urheiluseuroille konkreettisia työkaluja epäasiallisen käytöksen vähentämiseksi.

10.4.2019 11:37 Seurauutinen

Seurauutisia #9: Nollatoleranssi häirinnälle ja syrjinnälle

Koripalloliitto on laatinut toimintaohjeet häirintään ja syrjintään puuttumiseen. Nollatoleranssi häirinnälle ja syrjinnälle -dokumentti on kaikkien liiton jäsenseurojen käytettävissä.

25.1.2019 12:58 Seurauutinen

Seurauutisia #2: Koripalloliitto hakee pilottiseuroja Et ole yksin -hankkeeseen

Et ole yksin on Väestöliiton ja urheilun yhteishanke, jonka tarkoituksena on ennaltaehkäistä ja vähentää kiusaamista, seksuaalista häirintää ja kaikenlaista väkivallan kokemuksia urheilussa. Eri lajien pilottiseurat toimivat suunnannäyttäjinä ja saavat käyttöönsä ohjeita sekä koulutuksia. Ilmoita seuranne mukaan 1.2. mennessä.

2.11.2018 09:56 Koripalloliitto tiedottaa

Ilmoittautuminen Koripalloliiton alueellisiin kevätsarjoihin on alkanut

Ilmoittautuminen alueiden niihin sarjoihin, joihin otetaan uusia joukkueita kevätkaudeksi, on alkanut. Syksyllä sarjaa pelannut joukkue ei ilmoittaudu uudelleen sarjaan, vain uudet joukkueet siis ilmoittautuvat sarjanhallinnan kautta.

23.8.2018 13:22 Koulutus

Assist Center tuo yhteistyötä ja avunantoa koripalloseurojen ja -oppilaitosten valmennusosaamisen kehittämiseen, keskuksen toiminta käynnistyy 2019

Suomen Koripalloliitto ja Lohjan Kisakallion Urheiluopisto ovat perustamassa suomalaisen koripallon osaamiskeskusta kansainvälisen koripalloliitto FIBA:n ja Suomen olympiakomitean avustuksella. Assist Centeriksi nimetyn keskuksen toiminta käynnistyy vuoden 2019 alussa ja keskuksen johtajaksi on nimetty kasvatustieteen maisteri, koripallovalmentaja Jyri Lohikoski.

Seurauutisia #10: Seuratoiminnan kehittämistukea kuudelle koripalloseuralle

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkkejä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Et ole yksin -palvelu vähentämään ja ehkäisemään epäasiallista käytöstä ja häirintää

Koripalloliitto on mukana Et ole yksin -palvelussa, joka tarjoaa puhelimessa ja chatissa tukea, apua ja neuvontaa urheilua harrastaville nuorille, aikuisille, vanhemmille ja huoltajille. Väestöliiton ja urheilujärjestöjen yhteishankkeella pyritään takaamaan, että jokainen voi harrastaa urheilua turvassa.

Tapiolan Hongan U15-joukkue EGBL-mestaruuteen

Tapiolan Hongan U15-tyttöjoukkue kaatoi sunnuntaina EGBL-sarjan finaalissa italialaisen High School Basketlabin lukemin 65–47.

Seurauutisia #9: Lauri Markkasen Koriskoulun kevätturnaus sai odotetun vieraan

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Koripalloliiton ja K-ryhmän yhteistyö jatkuu vahvana – liikunnan riemua tarjottu jo yli 42 000 lapselle

Suomen Koripalloliitto ja K-ryhmän päivittäistavaratoimiala ovat solmineet monivuotisen jatkon yhteistyölleen. Lasten liikuttamiseen keskittyneen yhteistyön helmiä ovat olleet Pikkusudet -tapahtumat sekä Pirkka Street Basket -kiertue, joiden avulla on tarjottu liikunnan riemua jo yli 42 000 lapselle.

Seurauutisia #8: Liikunnan riemua ja koriksen alkeita Pikkusudet-riehoissa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa jatkossa basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkeistä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #7: Kutsu Tähtiseura-laatuohjelmaan

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Basket.fi:n kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja esimerkkejä hyviksi havaituista toimintamalleista.

Seurauutisia #6: Kevään Pirkka Street Basket -kiertueella mukana 19 seuraa

Koripalloliiton Seurapalveluyksikkö tarjoaa Koripalloliiton verkkosivujen kautta uutisia, tietoiskuja sekä jäsenseurojensa lähettämiä tarinoita onnistumisista ja hyviksi havaituista toimintamalleista.

Galaxin Pallon uusi kausi starttaa – koriksella kaksi omaa jaksoa

Lauantaina 3.3. alkavalla Galaxin Pallon tuotantokaudella jokainen laji isännöi kahta omaa jaksoa. Koriksen lisäksi mukana ovat lentopallo, jalkapallo ja salibandy.

Näytä lisää vastaavia