Naisten I divisioona käynnistyy sunnuntaina

15.10.2017 Naisten I divisioona palaa koripallo-ohjelmistoon tänään sunnuntaina 15.10. Sarjassa nähdään nousijajoukkueena alkavalla kaudella lahtelainen SB-Girls. Vantaan Puhuttaret vaihtoi nimensä seurayhteistyön myötä Ringsideksi.

Naisten I divisoona palaa kesän jäljiltä sunnuntaina kun sarja avataan täydellä kierroksella. Lahdessa nousijajoukkue SB-Girls saa vieraakseen nimeään vaihtaneen Ringsiden, Turun Riento haastaa Tampereen Pyrinnön ja BC Nokia Kataja Basketin. Viime kauden mestari Helmi Capitals ottaa mittaa viime kauden finaaliparistaan Torpan Pojista ja Helsingin NMKY avaa kautensa Tapiolan Honkaa vastaan.

 

Viime kauden mestari Helmi Capitals kuuluu jälleen sarjan ennakkosuosikkeihin. Päävalmentaja Santeri Savolaisella on kasassa taitava nippu pelaajia, joista osa nähdään kauden aikana myös HBA:n naisten Korisliiga-joukkueen paidassa. Yksi tulevaisuuden lupauksista on Kotkan Peli-Karhuista helsinkiläisten riveihin saapunut lahjakas laituri Latifa Amzil.

 

Torpan Pojat tarjosi viime kaudella Helmi Capitalsille todellisen taisteluvastuksen I divisioonan finaalien ratkettua vasta ratkaisevassa viidennessä ottelussa. Joukkueessa riittää nousuhalukkuutta uusien vahvistusten myötä. Uusina tulokkaina joukkueeseen on saatu muiden muassa Meriem Eerikinharju, Mirka Kilpijärvi, Noora Lakaniemi ja yhdysvaltalaisvahvistus Teri Stamps. Uusina tulokkaina tähtipaitoihin saapuvat myös Julia Salmio, ToPon kasvatti Linda Hemmann ja Maria Hiekkamäki. ToPolta löytyy riveistään myös viime kauden levypallokuningatar Moona Hämäläinen.

 

Viime kaudella runkosarjan kolmannelta sijalta pudotuspeleihin lähtenyt BC Nokia ampaisee kauteen pitkälti viime kauden rungon avulla. Viime kauden tilastokärjet Tuulia Timo ja Nea Mäkelä jatkavat joukkueessa. Uusia tulijoita ovat Pyrinnön riveistä siirtyneet Oona Viitala ja Ilona Äijänen sekä parketeille palaava Elisa Runsas.
 

Tapiolan Honka lähtee alkavaan kauteen lähes kokonaan omien kasvattien voimin. Viime kaudella Honka jäi pudotuspelien avauskierroksella mestaruutta juhlineen Helmi Capitalsin jalkoihin. Joukkueen riveistä löytyy alkavalla kaudella Korisliiga-kokemusta. Joukkueen Lotta Lavonen, Vera Lauhaluoma ja Reetta Sääski pelaavat kauden aikana myös Hongan naisten Korisliiga-joukkueen paidassa.
 

Joensuun Kataja Basket sai alkavalle kaudelle uutta virtaa valmennusosastolle kun Teppo Jokinen liittyi seuran päävalmentajaksi. Katajan runko meni kesällä uusiksi, kun vain kolme pelaajaa viime kauden kokoonpanosta jatkaa joukkueessa alkavalla kaudella. Viime kauden vakiopelaajista vain Tessa Virtanen jatkaa alkavalla kaudella. Tuoretta virtaa kentälle tuovat muun muassa Claudia Kärnä, Sandra Keskevaari sekä Isabella Kaukopaasi.

 

Puhuttaret vaihtui Ringsideksi


PuHu Juniorien ja Leppävaaran Pyrinnön yhteistyö laajenee alkavalla kaudella naisten I divisioonaan. Seuroilla on ollut A-tyttöjen yhteinen edustusjoukkue. Puhuttaret-nimellä I divisioonaa pelannut joukkue pelaa alkavalla kaudella nimellä Ringside. Joukkue koki kesän aikana suuria muutoksia. Pelaajiston lisäksi myös valmennusjohto vaihtui. Ringsidea käskyttävät alkavalla kaudella Jussi Syrjänen, Teemu Ketola ja Nigel Moore.

 

Viime kaudella naisten I divisioonan runkosarjassa seitsemänneksi sijoittunut Helsingin NMKY lähtee haastamaan isoja joukkueita uudistuneella ryhmityksellä. Pääsarjakokemusta NMKY:n riveihin tuovat laiturin tontilla pelaavat Kaisa Valtakari ja Johanna Soppela. Myös takapelaaja Elisa Räikkösellä on taustalla Korisliiga-kokemusta.


Tampereen Pyrintö lähtee uuteen pitkälti samalla rungolla kuin viime kaudella Joukkue täydentyi Peli-Karhujen kasvatti Roosa Lehtorannalla, laituri Hilkka Päivärinteellä sekä belgialaisvahvistus Laura Baggiolla.


Riennolla juhlatunnelmaa


Turun Riento juhlii alkavalla kaudella 75-vuotisjuhliaan. Joukkueen kapteeni Oona Pekkalaisen lisäksi Riennon ryhmitykseen kuuluvat viime kaudelta tutut Aada Pekkalainen, Essi Salminen, Sara Suominen ja Emmi Ukkonen sekä junioreista aikuisikäisiin siirtynyt Gabriella Rytkönen. Myös välivuoden kilpakoripallosta pitänyt Inari Syrjänen palaa takaisin edustusjoukkueen riveihin. Aikuisten runkopelaajien lisäksi joukkueeseen lukeutuu seitsemän junioripelaajaa. Juniorisopimuspelaajat pelaavat myös seuran juniorijoukkueissa valtakunnallisia sarjoja.

 

Naisten I divisioonan nousijajoukkue on lahtelainen SB-Girls. Joukkueen päävalmentajana toimii Anu Rajaniemi. Joukkueessa nähdään sekoitus A-tyttöikäisiä ja kokeneita pelaajia. Joukkueessa pelaavat muiden muassa viime kaudella Hyvinkään Pontevassa pelannut Veera Puustinen, sekä Kouvottarien kasvatti Noora Hartikainen.

 

Lisätietoja: Naisten I divisioona
 
19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

12.3.2020 14:35 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallosarjat pysähtyvät torstaina 12.3.2020

Suomen Koripalloliitto on päättänyt pysäyttää kaikki koripallosarjat torstaista 12.3.2020 lähtien koronaviruksen COVID-19 takia.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 15:44 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona pyörähtää käyntiin sunnuntaina

Naisten I divisioonan kausi 2019-20 käynnistyy huomenna sunnuntaina neljän ottelun voimin. Muutoksen tuulia sarjaan tuovat Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin uudet haastajajoukkueet sekä Ringside-yhteistyön päättymisen myötä paluun tekevä Puhuttaret.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:26 Naisten Korisliiga

HBA:n Sara Bejedi palkittiin arvokkaimpana pelaajana, Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 18-vuotiaan huippulupauksen, Sara Bejedin, sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen pelaajia palkittiin kolmessa kategoriassa.

2.4.2019 22:59 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka juhlii naisten I divisioonan mestaruutta

Tapiolan Honka vei finaalisarjan voiton suvereenisti kolmessa ottelussa ja Helmi Capitals joutui viime kevään tapaan tyytymään himmeämpään mitaliin. Honka vei ratkaisevan finaaliottelun selkeästi numeroin 83-52 (40-35).

29.3.2019 21:09 Naisten I divisioona

Hongalle toinen voitto naisten Divarin finaaleissa

Tapiolan Honka haki naisten I divisioonan toisessa loppuottelussa 66-81 (37-41) -vierasvoiton Helmi Capitalsista ja siirtyi finaalisarjassa 2-0-johtoon.

26.3.2019 21:07 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka avausvoittoon naisten Divarin finaaleissa

Naisten I divisioonan finaalisarjan avausottelu päättyi tiukan taistelun päätteeksi Tapiolan Hongan voittoon, kun Helmi Capitals kaatui Espoossa lukemin 71-62 (29-24).

24.3.2019 19:26 Naisten I divisioona

Helmi Capitals kolmatta kertaa peräkkäin naisten Divarin finaaliin

Kestomenestyjä Helmi Capitals eteni naisten I divisioonan finaaleihin nujertamalla Ringsiden otteluvoitoin 2-3. Ringside kaatui ratkaisevassa ottelussa numeroin 71-87 (26-44).

20.3.2019 21:48 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka naisten I divisioonan finaaleihin

Honka varmisti paikkansa naisten Divarin finaalissa onnistuessaan kaatamaan Turun Riennon kolmannen kerran välierissä. Voitto irtosi jatkoajalla lukemin 78-67. Toisessa otteluparissa Ringside kavensi voitot 1-2:een.

17.3.2019 20:32 Naisten I divisioona

Honka ja Capitals voiton päässä naisten I divisioonan finaalipaikasta

Tapiolan Honka ja Helmi Capitals nappasivat toiset voittonsa naisten Divarin välieräpareissa ja tarttuivat samalla tiukemmin kiinni sarjan finaalipaikkaan.

14.3.2019 21:08 Naisten I divisioona

Naisten I divisioonan pudotuspelit käyntiin – Honka ja Capitals voittoihin

Sunnuntaina päättyneen runkosarjan myötä paikkansa naisten I divisioonan välierissä varmistivat sarjakärki Tapiolan Honka, toiseksi sijoittunut Ringside, viime kauden finalisti Helmi Capitals sekä yhden pisteen erolla viivan yläpuolelle kivunnut Turun Riento.

9.1.2019 12:34 Pääjuttu

Sudenpentujen Emerita Mashaire: ”Vahvat ajot kohti koria on mun juttu”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa nähtiin jälleen kerran Suomen tulevaisuuden koripallolupauksia. Yhtenä tähtenä tuikki Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen Emerita Mashaire, 17.

15.12.2018 13:54 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona puolivälissä - Honka porskuttaa kärjessä

Naisten valtakunnallisen I divisioonan puoliväli häämöttää ja syyskauden viimeiset ottelut pelataan huomenna sunnuntaina 16.12. Sarjan kärkipaikkaa pitää Tapiolan Honka ja tiiviisti kintereillä seuraavat vantaalaisjoukkue Ringside sekä Helsingin NMKY.

22.11.2018 10:53 Korisliiga

Elisa Viihde Sportin kanavat auki koko viikonlopun – Tarjolla 15 ottelua kotimaista koripalloa

Viikonloppuna on katsottavissa myös Petteri Koposen ottelu Saksan Bundesliigassa.

Näytä lisää vastaavia