Naisten I divisioona puolivälissä - Honka porskuttaa kärjessä

15.12.2018 13:54 Naisten valtakunnallisen I divisioonan puoliväli häämöttää ja syyskauden viimeiset ottelut pelataan huomenna sunnuntaina 16.12. Sarjan kärkipaikkaa pitää Tapiolan Honka ja tiiviisti kintereillä seuraavat vantaalaisjoukkue Ringside sekä Helsingin NMKY.

Tapiolan Hongan 16-vuotias Alexandra Ailus on antanut naisten I divisioonassa kovia näyttöjä. Kuva: Vesa Koivunen.

Lokakuussa käynnistynyt naisten I divisioona on syksyn aikana tarjonnut monipuolisesti jännitystä, tiukkoja taisteluita, murskalukemia, yllättäviä käänteitä sekä historiallisiakin hetkiä.

Divisioona pelataan kaksinkertaisena sarjana, joten jouluun mennessä kaikki joukkueet ovat kohdanneet toisensa kertaalleen. Ennen huomenna pelattavia yhdeksännen kierroksen otteluita naisten I divisioonan sarjataulukko näyttää seuraavanlaiselta:

Nr

Joukkue

V/T

Pist

1.

Tapiolan Honka

7/1

14

2.

Ringside

6/3

12

3.

Helsingin NMKY

6/3

12

4.

Helmi Capitals

5/3

10

5.

BC Nokia

5/3

10

6.

Turun Riento

5/3

10

7.

Tampereen Pyrintö

4/4

8

8.

Catz Kakkone

2/6

4

9.

Kataja Basket

1/7

2

10.

Äänekosken Huima

0/8

0

 

Syksyn aikana vakuuttavin ottein esiintynyt Honka hallitsee sarjan kärkipaikkaa seitsemällä voitolla ja kamppailu seuraavista sijoista käy kuumana viiden voitontahtoisen joukkueen kesken. Huomiset ottelut saattavat ravistaa sarjataulukkoa vielä uuteen uskoon.

Tällä hetkellä kymmenessä pisteessä ovat Helmi Capitals, BC Nokia sekä Turun Riento, joilla jokaisella on mahdollisuus nousta jaetulle toiselle sijalle vielä ennen joulutaukoa. Capitals on osoittanut kovuuttaan yltämällä kahdessa ottelussaan yli sataan pisteeseen, BC Nokia kaatamalla muutoin voittamattoman sarjakärjen ja Riento nappaamalla tärkeitä vierasvoittoja. 

Kauden yllättävimpänä sukelluksena voidaan pitää vielä viime kaudella naisten Korisliiga-parketeilla edustanutta Äänekosken Huimaa, joka majailee tällä hetkellä sarjataulukon viimeisenä ilman ainuttakaan voittoa. Sen sijaan nousijajoukkue Catz Kakkosella on tilillään kaksi voittoa ja se on onnistunut tarjoamaan kovan vastuksen myös kärkipään joukkueille. 

Ensimmäistä kauttaan Helsingin NMKY:n päävalmentajana toimiva Henrik Pulkkinen arvioi divisioonaa tasokkaaksi ja vahvistaa, että kevään aikana mitä tahansa voi vielä tapahtua. 

- Divarin taso on ollut positiivinen, varsinkin näin ensikertalaiselle valmentajalle. Joukkueet vaihtelevat kokoonpanojaan jonkin verran, joten sarjan ennustettavuus on haastavaa. 

Honka tarjoaa näytönpaikkoja nuorille 

Viime kausi päättyi Tapiolan Hongan osalta runkosarjan seitsemänteen sijaan, mutta tänä vuonna joukkue on niittänyt lähestulkoon pelkkiä voittoja. Ainoa takaisku on tähän mennessä ollut yhden pisteen tappio BC Nokiaa vastaan. 

Hongan valmentaja Susanna Strömberg kertoo divisioonajoukkueen toimineen tällä kaudella tiiviissä yhteistyössä naisten Korisliigaa pelaavan edustusjoukkueen kanssa. 

- Puolet joukkueen rungosta on liigaringin pelaajia ja toinen puolisko U19 SMringistä. Yhteistyö toimii, ja täten näytönpaikkoja on mahdollista antaa kumpaankin suuntaan. Naisten I divisioona toimii erinomaisena ponnahdusalustana naisten liigaan pyrkiville ja tästä esimerkkinä ovat joukkueemme syksyn liigadebytantit Aino Airaksinen ja Alexandra Ailus. 

Hongan nuori takamieskaksikko onkin ottanut divisioonajoukkueessa isoa roolia: Airaksinen on tehoillut otteluissa keskimäärin 14,3 pistettä ja 4,7 levypalloa ja vasta 16-vuotias Ailus on merkkauttanut kuudessa ottelussa keskimäärin 12,7 pistettä ja 3,3 levypalloa. Lisäksi Ailus johtaa koko sarjan syöttötilastoa viiden syötön keskiarvolla. 

Tehokaksikon lisäksi Strömberg nostaa syksyn onnistujiksi joukkueen kapteenin Rosa Orvon sekä 185-senttiset ”pitkän pään pelurit” Jemina Airaksisen ja Annika Hyttisen. Keväällä joukkue pyrkii jatkamaan samaan malliin ja pitämään yllä syksyllä löydetyn tekemisen meiningin.

Hongan valmentaja Susanna Strömberg on ollut tyytyväinen Jemina Airaksisen (vas.) esityksiin naisten I divisioonassa. Kuva: Ville Vuorinen. 

Helsingin NMKY voitolla joulutauolle

Sarjataulukon toista ja kolmatta sijaa pitävät niinikään pääkaupunkiseutulaiset Ringside sekä Helsingin NMKY, jotka kohtasivat toisensa jo aiemmin tällä viikolla ja ovat näin ollen yhden ottelun muita joukkueita edellä.

Jännittävässä kamppailussa Helsingin NMKY onnistui varastamaan pisteet Ringsiden kotikentältä täpärästi luvuin 64-68 ja nousi voitolla tasapisteisiin vastustajansa kanssa. Helsinkiläisjoukkueen luotsi Pulkkinen ei kuitenkaan lähde laittamaan yksittäiselle voitolle sen suurempaa painoarvoa.

- Onnistuimme lopulta kääntämään pelin ja oli kiva lähteä voiton kanssa joulutauolle. Muuten ottelu oli kuitenkin yksi muiden runkosarjapelien joukossa.

Viime kaudella sarjajumboksi jääneen Helsingin NMKY:n kuluva kausi on sujunut uuden valmentajan mukaan vaihtelevasti. Pääpaino on ollut kuitenkin onnistumisissa, josta todisteena on myös positiivinen voittosuhde.  

- Alkukaudesta etsimme joukkueemme pelillistä identiteettiä ja se on pikkuhiljaa löytynytkin etenkin puolustuspäässä. Tosin siinäkin on vielä tekemistä, että saamme kaikki viisi pelaajaa tekemään samaa asiaa koko 40 minuuttia. Hyökkäyspäässä haluamme viedä eteenpäin etenkin pelaajien henkilökohtaista taitotasoa. Toiveena on, että kevätkaudella hyökkäämme palloa liikuttaen kovalla itseluottamuksella.

Rajapyykkejä ja tilastokärkiä

Syksyn aikana sarjassa ylitettiin historiallinen rajapyykki, kun Ringsiden Laura Vatanen viimeisteli 4.11. pelatussa vierasottelussa 20 pistettä ja ylitti samalla 2000 tehdyn pisteen rajan ensimmäisenä naisten I divisioonassa. Tähän mennessä 164 divariottelua pelannut Vatanen johtaa yhteispistetilastoa ylivoimaisesti.  

Ringside palkitsi 2000 pisteen rajan ylittäneen Laura Vatasen sunnuntaina 2.12. Samalla palkittiin 100. naisten I divisioonaottelunsa pelannut Veera Kesänen. Kuva: Jorma Kuparinen. 

Tämän kauden pistetilaston kärkipaikkaa pitää BC Nokian laituri Tuulia Timo, joka on upottanut kuudessa ottelussa keskimäärin 21.2 pistettä. Levypallotilaston kärjessä loistaa Turun Riennon laituri Aada Pekkalainen, joka on napannut keskimäärin 9.6 levypalloa ottelua kohden. 

Huomenna sunnuntaina 16.12. pelataan sarjan viimeiset ottelut ennen joulutaukoa: 

16.12.2018 14:00   Äänekosken Huima   Tapiolan Honka  
16.12.2018 15:00   Kataja Basket   BC Nokia  
16.12.2018 16:30   Helmi Capitals   Catz Kakkone  
16.12.2018 17:00   Tampereen Pyrintö   Turun Riento

Sarja jatkuu kevätkauden otteluilla loppiaisena 6.1.2019. Naisten I divisioonan pudotuspelit käynnistyvät keskiviikkona 13. maaliskuuta ja sarjan voittaja on selvillä viimeistään 7. huhtikuuta.

Naisten I divisoonan etusivu

 
16.6.2020 18:45 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2020-21 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2020-21. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

19.3.2020 18:32 Korisliiga

Koripallon kilpailukauden lopettamistoimista päätetty

Suomen Koripalloliiton sarjoissa pelataan yli 12.000 ottelua vuosittain ”Stadista Sallaan”. Sarjakaudet päättyivät viime viikolla ennenaikaisesti koronavirusepidemian takia. Suomen Koripalloliiton hallitus on etäkokouksessaan päättänyt sarjakauden päättämiseen liittyvistä toimenpiteistä.

13.3.2020 17:30 Korisliiga

Myös miesten ja naisten Korisliiga- ja divisioonakaudet päätökseen

Suomen Koripalloliitto on perjantaina 13.3.2020 päättänyt lopettaa myös miesten ja naisten Korisliigojen ja I divisioonien pelikaudet koronaviruksen (COVID-19) takia.

12.3.2020 14:35 Koripalloliitto tiedottaa

Koripallosarjat pysähtyvät torstaina 12.3.2020

Suomen Koripalloliitto on päättänyt pysäyttää kaikki koripallosarjat torstaista 12.3.2020 lähtien koronaviruksen COVID-19 takia.

31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

5.10.2019 15:44 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona pyörähtää käyntiin sunnuntaina

Naisten I divisioonan kausi 2019-20 käynnistyy huomenna sunnuntaina neljän ottelun voimin. Muutoksen tuulia sarjaan tuovat Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin uudet haastajajoukkueet sekä Ringside-yhteistyön päättymisen myötä paluun tekevä Puhuttaret.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:26 Naisten Korisliiga

HBA:n Sara Bejedi palkittiin arvokkaimpana pelaajana, Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 18-vuotiaan huippulupauksen, Sara Bejedin, sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen pelaajia palkittiin kolmessa kategoriassa.

2.4.2019 22:59 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka juhlii naisten I divisioonan mestaruutta

Tapiolan Honka vei finaalisarjan voiton suvereenisti kolmessa ottelussa ja Helmi Capitals joutui viime kevään tapaan tyytymään himmeämpään mitaliin. Honka vei ratkaisevan finaaliottelun selkeästi numeroin 83-52 (40-35).

29.3.2019 21:09 Naisten I divisioona

Hongalle toinen voitto naisten Divarin finaaleissa

Tapiolan Honka haki naisten I divisioonan toisessa loppuottelussa 66-81 (37-41) -vierasvoiton Helmi Capitalsista ja siirtyi finaalisarjassa 2-0-johtoon.

26.3.2019 21:07 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka avausvoittoon naisten Divarin finaaleissa

Naisten I divisioonan finaalisarjan avausottelu päättyi tiukan taistelun päätteeksi Tapiolan Hongan voittoon, kun Helmi Capitals kaatui Espoossa lukemin 71-62 (29-24).

24.3.2019 19:26 Naisten I divisioona

Helmi Capitals kolmatta kertaa peräkkäin naisten Divarin finaaliin

Kestomenestyjä Helmi Capitals eteni naisten I divisioonan finaaleihin nujertamalla Ringsiden otteluvoitoin 2-3. Ringside kaatui ratkaisevassa ottelussa numeroin 71-87 (26-44).

20.3.2019 21:48 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka naisten I divisioonan finaaleihin

Honka varmisti paikkansa naisten Divarin finaalissa onnistuessaan kaatamaan Turun Riennon kolmannen kerran välierissä. Voitto irtosi jatkoajalla lukemin 78-67. Toisessa otteluparissa Ringside kavensi voitot 1-2:een.

17.3.2019 20:32 Naisten I divisioona

Honka ja Capitals voiton päässä naisten I divisioonan finaalipaikasta

Tapiolan Honka ja Helmi Capitals nappasivat toiset voittonsa naisten Divarin välieräpareissa ja tarttuivat samalla tiukemmin kiinni sarjan finaalipaikkaan.

14.3.2019 21:08 Naisten I divisioona

Naisten I divisioonan pudotuspelit käyntiin – Honka ja Capitals voittoihin

Sunnuntaina päättyneen runkosarjan myötä paikkansa naisten I divisioonan välierissä varmistivat sarjakärki Tapiolan Honka, toiseksi sijoittunut Ringside, viime kauden finalisti Helmi Capitals sekä yhden pisteen erolla viivan yläpuolelle kivunnut Turun Riento.

9.1.2019 12:34 Pääjuttu

Sudenpentujen Emerita Mashaire: ”Vahvat ajot kohti koria on mun juttu”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa nähtiin jälleen kerran Suomen tulevaisuuden koripallolupauksia. Yhtenä tähtenä tuikki Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen Emerita Mashaire, 17.

22.11.2018 10:53 Korisliiga

Elisa Viihde Sportin kanavat auki koko viikonlopun – Tarjolla 15 ottelua kotimaista koripalloa

Viikonloppuna on katsottavissa myös Petteri Koposen ottelu Saksan Bundesliigassa.

Näytä lisää vastaavia