Naisten I divisioona pyörähtää käyntiin sunnuntaina

5.10.2019 15:44 Naisten I divisioonan kausi 2019-20 käynnistyy huomenna sunnuntaina neljän ottelun voimin. Muutoksen tuulia sarjaan tuovat Tapiolan Hongan ja Espoo Basket Teamin uudet haastajajoukkueet sekä Ringside-yhteistyön päättymisen myötä paluun tekevä Puhuttaret.

Catz Kakkosen Reetta-Sofia Tulkki nähdään alkavalla kaudella myös seuran edustusjoukkueen vahvuudessa. Kuva: Ville Vuorinen.

Naisten I divisioona pelataan tuttuun tapaan kymmenen joukkueen kaksinkertaisena sarjana.

Ensimmäisellä kierroksella toisensa kohtaavat Tapiolan Honka II ja Tampereen Pyrintö, BC Nokia ja Puhuttaret, Helmi Capitals ja Helsingin NMKY sekä EBT II ja Kataja Basket. Turun Riento ja Catz Kakkone aloittavat urakkansa vasta viikkoa myöhemmin eli sunnuntaina 13.10. 

Helmi Capitals jälleen suosikkina kauteen

Santeri Savolaisen valmentama Helmi Capitals kuuluu ehdottomasti naisten I divisioonan ennakkosuosikkeihin. Jo kolmena peräkkäisenä vuonna finaalipaikan ansainneen Capitalsin riveistä löytyy kova nippu sekä uusia että vanhoja kasvoja. Joukkueen pistekärki Yasmine Blomfelt jatkaa vastustajien piinaamista Capitalsin paidassa yhdessä Mona Winterin ja Asta Sillanpään kanssa.

Kentille paluun tekevä Wartti-kasvatti Janniina Koivunen tuo joukkueen sentteriosastolle kaivattu kokemusta. Capitalsin 16-vuotiaat lupaukset Klaara Mekkonen ja Taika Uusimäki kokeilevat siipiään kauden aikana myös Korisliigakentillä HBA:n paidassa. 

Espoo Basket Team II mukaan villillä kortilla

Naisten I divisioonan uusin tulokas on Espoo Basket Team II, joka nousi sarjaan villillä kortilla ja toimii nyt seuralle ja pelaajille erittäin tervetulleena portaana juniorisarjojen ja Naisten Korisliigan välillä. Haastajajoukkue toimiikin tiiviissä yhteistyössä EBT:n edustusjoukkueen ja U19-tyttöjoukkueen kanssa ja kaikkien näiden valmennuksesta vastaa Niko Hellman.

Espoolaisryhmän kiinnostavimpia nimiä ovat kokenut Catz-kasvatti Lotta Hämäläinen, Turun Riennosta Espooseen siirtynyt Amanda Niinikoski sekä loukkaantumisista toipunut Korihait-kasvatti Venla Salaterä. Joukkueen kokeneinta osastoa edustaa Ringsiden riveistä Espoo Basket Teamin vahvuuteen hypännyt laituri Essi Lyytikäinen. 

Ringsidesta takaisin Puhuttariksi

Kahden vuoden Ringside-seurayhteistyön päätyttyä Puhu Junioreiden naisedustus palaa naisten I divisioonaan nimellä Puhuttaret. Joukkue toimii yhteistyössä U19-joukkueen kanssa ja päävalmentajan pestissä käskyttää PuHuun paluun tekevä Mikko Kurki.

Viime kauden Ringside-joukkueessa vastustajia härnännyt takamies Miisa Pylkkänen sekä kovilla 13,4 pisteen ja 7,2 levypallon keskiarvoilla tehoillut konkaripelaaja Laura Vatanen jatkavat uraansa Puhuttarien riveissä. Joukkue vahvistaa laituriosastoaan, kun kokoonpanoon liittyy 22-vuotias HyPo-kasvatti Veera Puustinen. 

Kasvattiseuransa Hyvinkään Pontevan riveissä Naisten Korisliiga-kokemusta kerännyt Veera Puustinen siirtyy Puhuttarien leiriin. Kuva: Ville Vuorinen. 

BC Nokia tähtää kärkikamppailuun 

Viime kaudella niukasti pudotuspelien ulkopuolelle jäänyt BC Nokia saa joukkoonsa uutta taituruutta Lappeenrannasta, kun pelaajakaartiin liittyy Catz kakkosen riveissä keskimäärin 15 pistettä ottelua kohden tehtaillut laituri Johanna Timperi. Nokialle on hankittu myös lisää pituutta ja kokemusta, kun joukkueessa debytoi 181-senttinen Riento-kasvatti Sanni Salonen, jolla on kokemusta myös Yhdysvaltojen yliopistokentiltä.

Nokian ykköstykki ja koko divarin pistekuningatar Tuulia Timo hallitsee alkavallakin kaudella joukkueen takakenttää yhdessä Mona Luodon kanssa. Joukkueen päävalmentajan saappaisiin astuu Denis Kucevic. 

Tapiolan Honka II jakaa vastuuta nuorille

Mestarijoukkue Tapiolan Honka nousi viime kauden päätteeksi Naisten Korisliigaan, mutta varmisti samalla haastajajoukkueelleen paikan naisten I divisioonasta. Tapiolan Honka II:n päävalmentajana toimii Susanna Strömberg ja pelaajisto koostuu pääosin 01-04-ikäluokan junioreista.

Hongan edustusjoukkueen pelaajista divisioonakokoonpanossa nähdään sentteri Telma Hakala, takamies Kaisa Katajavuori sekä laiturit Lotta-Kaisa Paltemaa ja Taru Kurunsaari. Vastuuta tulevat saamaan myös joukkueen nuorimmaiset, nuorten maajoukkueissa ja SM-sarjoissa loistavia näyttöjä antaneet 15-vuotiaat tulevaisuuden lupaukset Juliana Haddad ja Lotta Reijonen.  

18-vuotias Lotta-Kaisa Paltemaa on yksi Hongan divisioonajoukkueen kokeneimpia pelaajia. Kuva: Ville Vuorinen. 

Helsingin NMKY:llä kiinnostava kattaus 

Viime kauden runkosarjakutosen Helsingin NMKY:n monipuolisesta kokoonpanosta löytyy sekä kokemusta että nuorta potentiaalia. Viime kauden luottolaituri ja levypallokuningatar Linda Hemmann jatkaa helsinkiläisjoukkueen riveissä ja kokoonpanossa nähdään myös viime kaudella 17,3 pisteen keskiarvolla koreja paukuttanut nuori lupaus Kati Ollilainen, joka aloittaa tällä kaudella myös Korisliiga-uransa HBA:n paidassa.

Joukkueen uusia vahvistuksia ovat Porvoon Tarmon takamieskasvatti Mikaela Nieminen ja Kouvoissa korisuransa aloittanut sentteri Hanna Aho. Joukkueen kokeneempaa kaartia edustavat Johanna Soppela, Eveliina Ojala, Sara Kervinen ja Sini Veisto. Henrik Pulkkinen jatkaa joukkueen päävalmentajana. 

Turun Riento pitää kiinni onnistujistaan

Viime kevään välieräjoukkue Turun Riento on solminut jatkosopimukset luottopelaajiensa kanssa. Tärkeinä paloina joukkueessa jatkavat kesällä 18-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan EM-kultajoukkueessa urakoinut Venla Määttänen sekä naisten I divisioonan vuoden pelaajaksikin valittu Aada Pekkalainen, joka kantoi joukkuettaan viime kaudella komeasti 15,4 pisteen ja 10,5 levypallon keskiarvoilla.

Uusina kasvoina Riennon riveissä nähdään Honka-kasvatti Aino Rauhansalo ja kasvattajaseuransa EBT:n paidassa Naisten Korisliigaakin pelannut sentteri Cristel Vialen. Nina Kalmi jatkaa turkulaisjoukkueen päävalmentajana.

Tampereen Pyrinnöllä taitoa ja pituutta

Tampereen Pyrinnön naisten nuori edustusjoukkue koostuu pääosin seuran omista kasvateista. Joukkueen avainhahmoihin kuuluvat nuorten maajoukkueissakin esiintyneet varma viimeistelijä Teresa Seppälä sekä 193-senttinen sentterilupaus Liisa Taponen.

Pyrinnön pitkä sentteriosasto vahvistuu entisestään, kun joukkueen vahvuuteen liittyvät 190-senttinen Pyrintö-kasvatti Sanni Lepola ja Peli-Karhujen paidassa Naisten Korisliiga-kokemusta useampana vuonna kerännyt 186-senttinen Matilda Mässeli. Juri Heinämäki jatkaa tuttuun tapaan tamperelaisryhmän peräsimessä. 

Pyrinnön Teresa Seppälällä on tilillään 22 nuorten maaottelua. Kuva: Vesa Koivunen. 

Catz Kakkoselle uusia eväitä

Divarin häntäpäähän sijoittunut Catz Kakkone lähtee alkavaan kauteen uuden valmentajan alaisuudessa. Teemu Turusen käskyttämässä joukkueessa jatkavat oman seuran sentterikasvatti Sara Behm sekä Raholan Pyrkivästä ponnistanut laituri Kaisa Talvitie.

Divarijoukkueen takakenttää saapuu vahvistamaan viime kaudella 24 ottelun verran Naisten Korisliiga-kokemusta Peli-Karhujen riveissä haalinut Pyrintö-kasvatti Reetta-Sofia Tulkki. Kapteenin nauhaa lappeenrantalaisjoukkueessa kantaa kokenut sentteri Annika Lönnroth. 

Kataja Basketilla tiivis kokoonpano

Joensuulaisjoukkue Kataja Basket starttaa uuteen kauteen tutulla rungolla. Viime kauden avainpelaajiin lukeutuneet sentteri Sandra Keskevaari sekä takamiehet Claudia Kärnä ja Ada Käyhkö jatkavat Katajan pistenikkareina.

Santtu Sinkkosen luotsaamaa kokoonpanoa täydentävät Catz Kakkosen riveistä Kataja-paitaan siirtynyt Aino Pohjonen ja EBT-kasvatti Liisa Virta. Joukkueen nuorinta kaartia edustavat 15-vuotiaat Aino Smolander ja Aada Eronen. 

Lisätietoja: Naisten I divisioonan otteluohjelma

 
31.12.2019 13:51 Susijengi

2019 oli suomalaisen tyttökoripallon supervuosi

WU18-tyttöjen B-divisioonan EM-kulta, WU20-naisten B-divisioonan EM-hopea ja WU16- tyttöjen EM-kisojen 10. sija nostivat tyttöjuniorit Suomi-koriksen puheenaiheiksi vuodella 2019. Vuoden muita kohokohtia olivat mm. Lauri Markkasen näytöt Chicago Bullsissa, Antti Zittingin nimitys FIBA:n hallitukseen sekä Karhu Basketin ja Peli-Karhujen tuplamestaruudet.

18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:26 Naisten Korisliiga

HBA:n Sara Bejedi palkittiin arvokkaimpana pelaajana, Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 18-vuotiaan huippulupauksen, Sara Bejedin, sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen pelaajia palkittiin kolmessa kategoriassa.

2.4.2019 22:59 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka juhlii naisten I divisioonan mestaruutta

Tapiolan Honka vei finaalisarjan voiton suvereenisti kolmessa ottelussa ja Helmi Capitals joutui viime kevään tapaan tyytymään himmeämpään mitaliin. Honka vei ratkaisevan finaaliottelun selkeästi numeroin 83-52 (40-35).

29.3.2019 21:09 Naisten I divisioona

Hongalle toinen voitto naisten Divarin finaaleissa

Tapiolan Honka haki naisten I divisioonan toisessa loppuottelussa 66-81 (37-41) -vierasvoiton Helmi Capitalsista ja siirtyi finaalisarjassa 2-0-johtoon.

26.3.2019 21:07 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka avausvoittoon naisten Divarin finaaleissa

Naisten I divisioonan finaalisarjan avausottelu päättyi tiukan taistelun päätteeksi Tapiolan Hongan voittoon, kun Helmi Capitals kaatui Espoossa lukemin 71-62 (29-24).

24.3.2019 19:26 Naisten I divisioona

Helmi Capitals kolmatta kertaa peräkkäin naisten Divarin finaaliin

Kestomenestyjä Helmi Capitals eteni naisten I divisioonan finaaleihin nujertamalla Ringsiden otteluvoitoin 2-3. Ringside kaatui ratkaisevassa ottelussa numeroin 71-87 (26-44).

20.3.2019 21:48 Naisten I divisioona

Tapiolan Honka naisten I divisioonan finaaleihin

Honka varmisti paikkansa naisten Divarin finaalissa onnistuessaan kaatamaan Turun Riennon kolmannen kerran välierissä. Voitto irtosi jatkoajalla lukemin 78-67. Toisessa otteluparissa Ringside kavensi voitot 1-2:een.

17.3.2019 20:32 Naisten I divisioona

Honka ja Capitals voiton päässä naisten I divisioonan finaalipaikasta

Tapiolan Honka ja Helmi Capitals nappasivat toiset voittonsa naisten Divarin välieräpareissa ja tarttuivat samalla tiukemmin kiinni sarjan finaalipaikkaan.

14.3.2019 21:08 Naisten I divisioona

Naisten I divisioonan pudotuspelit käyntiin – Honka ja Capitals voittoihin

Sunnuntaina päättyneen runkosarjan myötä paikkansa naisten I divisioonan välierissä varmistivat sarjakärki Tapiolan Honka, toiseksi sijoittunut Ringside, viime kauden finalisti Helmi Capitals sekä yhden pisteen erolla viivan yläpuolelle kivunnut Turun Riento.

9.1.2019 12:34 Pääjuttu

Sudenpentujen Emerita Mashaire: ”Vahvat ajot kohti koria on mun juttu”

Viime viikolla perinteikkäässä Baltic Sea Basketball Cupissa nähtiin jälleen kerran Suomen tulevaisuuden koripallolupauksia. Yhtenä tähtenä tuikki Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen Emerita Mashaire, 17.

15.12.2018 13:54 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona puolivälissä - Honka porskuttaa kärjessä

Naisten valtakunnallisen I divisioonan puoliväli häämöttää ja syyskauden viimeiset ottelut pelataan huomenna sunnuntaina 16.12. Sarjan kärkipaikkaa pitää Tapiolan Honka ja tiiviisti kintereillä seuraavat vantaalaisjoukkue Ringside sekä Helsingin NMKY.

22.11.2018 10:53 Korisliiga

Elisa Viihde Sportin kanavat auki koko viikonlopun – Tarjolla 15 ottelua kotimaista koripalloa

Viikonloppuna on katsottavissa myös Petteri Koposen ottelu Saksan Bundesliigassa.

13.10.2018 12:25 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona palaa kesätauolta

Kaikki kymmenen joukkuetta pääsevät heti tositoimiin, kun naisten I divisioona käynnistyy huomenna sunnuntaina 14.10. Uusina joukkueina divarissa nähdään Lappeenrannan Catz Kakkone sekä Äänekosken Huima.

4.10.2018 14:59 Pääjuttu

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

23.8.2018 09:38 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2018-19 on julkaistu. Naisten Korisliiga ja miesten I divisioona A käynnistyvät torstaina 4.10., I divisioona B starttaa 7.10. ja naisten I divisioona 14.10.

18.6.2018 22:48 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2018-19 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2018-19. Korisliigaan myönnettiin 11 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä.

Näytä lisää vastaavia