25.11.2020 10:18 Peli-Karhut matkaa keskiviikkona Espoo Basket Teamin vieraaksi. Tappiottomina kautensa aloittaneiden joukkueiden kohtaamista voi seurata Ruudussa kello 18.20 alkaen.
EBT:n Hannah Little johdattaa joukkueensa Peli-Karhujen kimppuun naisten Korisliigan kärkiottelussa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Molemmat joukkueet ovat edenneet tällä kaudella voitosta voittoon. Joukkueilla on kasassa seitsemän voittoa, mutta vain toinen jatkaa tappioitta keskiviikon jälkeen.
Ottelussa nähdään pelaajia suuri kattaus sarjan parhaimmistoa. EBT:n riveistä löytyy mm. lokakuun kuukauden pelaajaksi valittu Hannah Little, Morgan Batey ja Lotta Vesiluoma. Kolmikko on ollut isossa roolissa alkukaudesta. Erityisesti Little on ollut vaikea pelaaja vastustajille. Alkukaudella hän on tilastoinut keskimäärin 19,6 pistettä, 15,3 levypalloa ja 5,7 syöttöä.
Kotkalaisten joukkue on sarjan kokeneimpia. Alkukaudella sen kantaviin voimiin ovat lukeutuneet mm. Zykera Rice, Linda-Lotta Lehtoranta ja kokenut Elena Melto.
Rice oli jo viime kaudella yksi sarjan parhaita ulkomaalaisia. Sama meno on jatkunut myös tällä kaudella. Hän on tehnyt keskimäärin 21,9 pistettä ja napannut 11,7 levypalloa. Maajoukkuetakapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta johtaa suvereenisti liigan syöttötilastoa 10,1 syötön keskiarvolla.
- Voidaan olla iloisia ja ylpeitä siitä, miten hyvin olemme pelanneet ja siitä että meidän paikkamme on tällä hetkellä tämän sarjan kiistattomassa kärkiottelussa. PeKa omaa ylivoimaisesti parhaan pelaajamateriaalin meidän sarjassamme. He ovat 3-5-pelipaikoilla sarjan kookkain, fyysisin, kokenein ja eniten korintekovoimaa omaava joukkue, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kommentoi tulevaa huippuottelua.
Ottelu pelataan Aluehallintoviraston määräysten mukaisesti ilman yleisöä.
EBT-PeKa alkaen klo 18.20 Ruudussa!
Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.
Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.
Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.