8.12.2013 21:15 Naisten Korisliigan kärkikolmikko Catz Lappeenranta, Peli-Karhut ja Torpan Pojat ottivat kukin sarjapisteet nimiinsä. ToPo heitti Keravan Energia Teamia vastaan heikosti, mutta korvasi heittoprosentit levypallopelaamisella ja vei voiton 68-49 (23-21)

Niina Laaksonen teki komean tuplatuplan 29 pistettä ja 23 levypalloa.

Dionne Pounds säkitti kolme kolmosta Catzille...

... ja Reetta Piipari viisi PeKalle. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kai Kilappa.
Töölön Kisahallissa nähtiin tältä kaudelta tuttu ToPo vasta toisella puoliajalla, kun kotijoukkue marssi pukuhuoneesta kentälle ryhdistäytyneenä. Kolmannella neljänneksellä ToPo piti keravalaiset vain viidessä pisteessä.
- Meillä oli vähän nihkeätä pelaamista hyökkäyspäässä. Esimerkiksi Niina Laaksonen olisi voinut tehdä neljäkymmentä pistettä, jos olisi heittänyt yhtä hyvin kuin tavallisesti, ToPon päävalmentaja Kari-Pekka Klinga kommentoi.
Niina Laaksosen tehot olivat mielettömät: 29 pistettä ja jopa 23 levypalloa. Ashlee Roberson (14/13/5 torjuntaa) esitteli monipuolisuuttaan ja Vilma Kesänen (5/3/8 syöttöä) pelinrakentelutaitojaan.
Ilman Rosetta Adzasua pelanneelta Keravalta kaksinumeroisille pisteluvuille pääsi vain Mollie Williams (10/9).
Nyt yli vuoden Naisten Korisliigassa voittamattomana pelannut Catz kaatoi vierasottelussa Tapiolan Hongan 42-66 (18-23). Lappeenrantalaiset lähtivät toisella neljänneksellä karkumatkalle Dionne Poundsin (23/7) johdolla.
Naisten Korisliigan marraskuun pelaaja Jordan Murphree (16/7/4 syöttöä/4 riistoa) oli parhaimmillaan toisella puoliajalla ja Alexandria Anderson napsi 11 levypalloa.
Hongan tehot jäivät Henna Koposen (10/5) ja Jenni Rantasen (8/4) harteille.
Naarassusien takamies Reetta Piiparin pelinjohtaminen ja viisi kolmosta johdattivat Peli-Karhut voittoon Forssan Alusta 55-74 (17-37). Kokeneiden kymenlaaksolaisten heittopeli oli myrkkyä forssalaisille.
Piiparin (18/4) lisäksi Krystal Vaughn (14/7), Andrea Barbour (10/3/5 riistoa) ja Taru Tuukkanen (10/6/6 syöttöä) pelasivat hienon pelin.
Kotijoukkueelta Sanna Helenius (14/1) pelasi terävimmin. Häntä tähdittävät vahvistukset Chevon Keith (13/8) ja Sandra Garcia (8/11).
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.