18.7.2019 08:57 Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

Lena Reshetkolta löytyy palkintokaapista kuuden mestaruuden lisäksi kuusi SM-hopeaa ja yksi pronssi. Kuva: Ville Vuorinen
Reshetko on pelannut urallaan naisten Korisliigassa pudotuspelit mukaan lukien 407 ottelua, joissa on syntynyt 15,0 pistettä ja 8,2 levypalloa ottelua kohden. Jokaisella kaudellaan Reshetkon pistekeskiarvo on ollut yli kymmenen pistettä.
- On suuri kunnia saada Elenan tasoinen pelaaja PeKaan. Elena on jo vuosia ollut sarjan parhaita ja tunnetuimpia pelaajia. Hän tulee olemaan ammattimaisella asenteellaan ja voitontahdollaan myös erittäin hyvä esimerkki nuorille pelaajillemme, joita tulevalla kaudella tulee olemaan enemmän kuin viimekausina. Elenan meillä alkaa olla taas mestaruudesta taisteleva joukkue kasassa, kommentoi päävalmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.
Kausi 2018-2019 oli Reshetkolle kaikkiaan 19. Catzissä. Näistä 14 on kulunut naisten Korisliigassa, jossa hän on ollut voittamassa kaikkia Catzin saavuttamia mitaleita eli kuutta kultaa, kuutta hopeaa ja yhtä pronssia.
Suomen kansalaisuuden kesällä 2018 saanut Reshetko on valittu kahdesti vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi (2011-2012, 2015-2016) ja kahdesti myös finaalien tärkeimmäksi pelaajaksi (2009-2010, 2012-2013).
Peli-Karhuilla on sopimukset ensi kaudesta Minna Stenin, Ellen Järvisen, Tiasha Grayn, Zykera Ricen, Elina Oravakankaan, Lena Reshetkon ja Noora Järvikankaan kanssa. Päävalmentaja jatkaa seuran kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen luotsannut Roope Mäkelä.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina yhdellä ottelulla. Kahden kovavireisen joukkueen kohtaamisessa ViVe voitti kotonaan Pyrinnön 91-73.
Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kolmella ottelulla. Otteluissa nähtiin vain vieraiden juhlia, kun ToPo, PeKa ja EBT nappasivat voittoja.
Naisten Korisliigan illan ainoassa ottelussa Kouvottaret ja ToPo taistelivat pisteistä Helsingissä. Lopulta jännittävä ottelu päättyi vieraiden voittoon 84-83.
Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.