18.7.2019 08:57 Viimeiset 14 kautta naisten Korisliigassa Lappeenrannan Catzia edustanut Lena Reshetko on solminut vuoden mittaisen sopimuksen hallitsevan Suomen mestarin PeKan kanssa.

Lena Reshetkolta löytyy palkintokaapista kuuden mestaruuden lisäksi kuusi SM-hopeaa ja yksi pronssi. Kuva: Ville Vuorinen
Reshetko on pelannut urallaan naisten Korisliigassa pudotuspelit mukaan lukien 407 ottelua, joissa on syntynyt 15,0 pistettä ja 8,2 levypalloa ottelua kohden. Jokaisella kaudellaan Reshetkon pistekeskiarvo on ollut yli kymmenen pistettä.
- On suuri kunnia saada Elenan tasoinen pelaaja PeKaan. Elena on jo vuosia ollut sarjan parhaita ja tunnetuimpia pelaajia. Hän tulee olemaan ammattimaisella asenteellaan ja voitontahdollaan myös erittäin hyvä esimerkki nuorille pelaajillemme, joita tulevalla kaudella tulee olemaan enemmän kuin viimekausina. Elenan meillä alkaa olla taas mestaruudesta taisteleva joukkue kasassa, kommentoi päävalmentaja Roope Mäkelä seuran tiedotteessa.
Kausi 2018-2019 oli Reshetkolle kaikkiaan 19. Catzissä. Näistä 14 on kulunut naisten Korisliigassa, jossa hän on ollut voittamassa kaikkia Catzin saavuttamia mitaleita eli kuutta kultaa, kuutta hopeaa ja yhtä pronssia.
Suomen kansalaisuuden kesällä 2018 saanut Reshetko on valittu kahdesti vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi (2011-2012, 2015-2016) ja kahdesti myös finaalien tärkeimmäksi pelaajaksi (2009-2010, 2012-2013).
Peli-Karhuilla on sopimukset ensi kaudesta Minna Stenin, Ellen Järvisen, Tiasha Grayn, Zykera Ricen, Elina Oravakankaan, Lena Reshetkon ja Noora Järvikankaan kanssa. Päävalmentaja jatkaa seuran kahteen peräkkäiseen Suomen mestaruuteen luotsannut Roope Mäkelä.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.