Naisten SM-pronssit matkasivat Espooseen

23.3.2003 Espoo Basket Team voitti historiansa toiset SM-mitalit sunnuntaina. EBT lähti toiseen SM-pronssiotteluun Pussihukkia vastaan 17 pisteen johtoasemasta, jonka se hankki ensimmäisestä osaottelusta. Johto piti ja lopulta EBT voitti myös toisen osaottelun, mutta täyden iltapuhteen espoolaiset joutuivat PuHu:n kanssa tekemään.

SM-pronssiotteluiden yhteistulos merkitään historiankirjoihin lukemin 179-152 EBT:n hyväksi.

Sunnuntaisen ottelun ensimmäisellä puoliajalla Pussihukat osoitti erinomaista taisteluhenkeä. Joukkue oli selvästikin päättänyt vielä taistella mitaleista. Kun heittopelikin kulki ja EBT:n tehopelaaja Jurgita Kausaite sai kolmannen virheensä toisen neljänneksen alussa, oli toivettakin ilmassa. Puoliaikaan mennessä PuHu oli saanut kavennettua kokonaistilannetta yhdeksän pistettä. Se johti peliä 20 minuutin jälkeen 43-34. Espoolaisjoukkuetta piti pinnalla Eva Mäkelä henkilökohtaisilla suorituksillaan.

Kolmannella jaksolla osat vaihtuivat. EBT sai pelinsä pyörimään ja onnistumisia alkoi sadella. Kotiyleisönsä edessä pelannut EBT tälläsi jakson alkuun viisi kolmen pisteen heittoa, joista kolme oli konkari Katja Mäntylän käsialaa. Espoolaiset pääsivät johtoasemaan, eikä antanut enää mahdollisuuksia ’hukkalaumalle’. Lopulta EBT voitti ottelun 86-76.

Mäntylä oli EBT:n iloinen yllättäjä. Hän teki ottelussa kaikkiaan 17 pistettä, noukki seitsemän levypalloa, antoi neljä koriinjohtanutta syöttöä ja riisti kolmesti. Kausaite kokosi lopulta 19 ja Heidi Adler 18 pistettä. Pussihukkien ykkönen oli vahvasti korinalustoilla työskennellyt Niina Laaksonen (21/12).

EBT:n edellinen SM-mitali, pronssinen sekin, on peräisin vuodelta 2001. Kulunut kausi oli espoolaisille hyvä. Se selviytyi Suomen Cupissa loppuotteluun, josta käteen jäi hopeiset mitalit.

Asiat

 
1.3.2026 21:55 Susijengi

Susijengi peittosi sinnikkään Belgian, varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa

Ärhäkkä Belgia ei suostunut täpötäydessä Espoo Metro Areenassa tiskirätin rooliin, vaan kärkkyi vielä viimeisessä hyökkäyksessään mahdollisuutta tasoittaa peli. Toisen puoliajan alussa otteen pelitapahtumista ottanut Susijengi haki kuitenkin 6822 katsojan edessä 78–75 (34–37) -kotivoiton ja varmisti paikkansa MM-jatkokarsinnoissa.

1.3.2026 10:16 Susijengi

Mikael Jantunen: ”Hoidetaan homma kotiin sunnuntaina, niin voidaan hymyillä”

Susijengin tukipilariksi kasvanut Mikael Jantunen, 25, kertoo, ettei hänen uskonsa omiinsa hiipunut missään vaiheessa perjantain Belgia-vierasvoittoa, vaikka välillä näyttikin vaikealta. Jantunen ei kuitenkaan suostu tuulettelemaan voittoa ennen kuin Belgia on kaadettu tänään sunnuntai-iltana toistamiseen.

28.2.2026 20:51 Naisten Korisliiga

ViVe kolmanteen peräkkäiseen voittoon

Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.

28.2.2026 19:33 Susijengi

Susijengin ja Belgian kokoonpanot selvillä sunnuntain otteluun

Susijengi ja Belgia ovat nimenneet kahdentoista miehen ryhmityksensä sunnuntai-iltana loppuunmyydyssä Espoo Metro Areenassa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Ottelu alkaa klo 18.30 ja esitetään suorana YLE TV2:lla, YLE Areenassa ja Ruutu+ -palvelussa.

28.2.2026 10:58 Susijengi

Joukkue, joka ei koskaan luovuta: Susijengillä takanaan joukko ikimuistoisia kirivoittoja 2020-luvulla

Jo Susijengin ensimmäinen sukupolvi keräsi mainetta joukkueena, joka ei suostu koskaan luovuttamaan. 2020-luvulla pelatuissa arvokisakarsintaotteluissa Susijengin maine vaikean takamatkan taltuttajana on kertynyt entisestään – viimeisimpänä esimerkkinä perjantai-illan vierasvoitto Belgiassa.

28.2.2026 00:35 Susijengi

Hirmumyrsky Nkamhoua riehui, Susijengille kirivoittoklassikko Belgiasta

Susijengin kirivoittoklassikoiden sarjaan merkittiin perjantaina voitto lisää, kun uomiinsa loksahtanut palloskriinipuolustus avasi tien 61–51-tappioasemasta 66–71 (37–32) -voittoon Belgiaa vastaan. Susijengin MM-karsintavoiton kuningas oli 23 pistettä ja 12 levypalloa rouhinut ja viime hetken ratkaisukorit nautiskellut Olli Nkamhoua.

27.2.2026 22:23 Naisten Korisliiga

HBA peittosi kotonaan Peli-Karhut Luukkasen johdolla – Honka jatkoi Kouvottarien ahdinkoa

Naisten Korisliiga jatkui perjantaina kahdella ottelulla. Illan voittajia olivat HBA-Märsky ja Honka.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

27.2.2026 11:36 Susijengi

Andre Gustavson: ”Belgiassa pelataan taitopainotteista korista”

Ensimmäiset aikuisten arvokisansa Susijengin paidassa viime kesänä pelannut Andre Gustavson, 26, on käynnistänyt kansainvälisen ammattilaisuransa Belgian suurseura Filou Oostendessa. Kolmen kuukauden otannan perusteella Gustavson osaa kertoa, että illan MM-karsintavastustajan, Belgian, pelaajat ovat parhaimmillaan täsmällisessä taitokoripallossa.

26.2.2026 19:37 Susijengi

Susijengi ja Belgia nimesivät miehistönsä perjantai-illan MM-karsintaotteluun

Susijengi ja Belgia ovat vahvistaneet kokoonpanonsa perjantai-illalla Charleroissa pelattavaan MM-karsintaotteluun. Klo 21.30 Suomen aikaa alkava ottelu esitetään suorana YLE TV2:lla ja Ruutu+ -palvelussa.

Näytä lisää vastaavia