26.5.2006 Korisliigassa pelaava Namika Lahti on tehnyt pelaajasopimukset amerikkalaisten Tim Bograkosin ja Sidney Holmesin kanssa. Try-outsien jälkeen kesän harjoitusrinkiin on nimetty 17 pelaajaa, joista kahdeksan kanssa on nyt sopimus.
25-vuotias ja 188-senttinen Tim Bograkos on Michigan Staten kasvatti, joka sopii Namikan pelityyliin loistavana joukkuepelaajana ja puolustuspään spesialistina. Toinen uusi sopimus on tehty Try-outseissakin esiintyneen Sidney Holmesin kanssa, joka on 24-vuotias ja 196 senttiä pitkä laitahyökkääjä.
Bograkosin tapaan, myös Holmes on urallaan kunnostautunut varsinkin puolustuspäässä ja lisäksi hän on varsin kova levypallopelaaja. Aiemmin Namika on tehnyt sopimuksen Lee Scruggsin kanssa, joten nyt seuralla on sopimus kolmen ulkomaalaispelaajan kanssa.
Namikalla on nyt pelaajasopimukset ensikaudeksi kahdeksan pelaajan kanssa ja lisäksi yhdeksän pelaajaa on nimetty joukkueen kesäharjoitusrinkiin.
Lee Scruggs, Aki Ulander, Tim Bograkos, Sidney Holmes, Teemu Laine, Vesa Mäkäläinen, Ville Mäkäläinen, Ilkka Vuori, Väinö Kuusela, Timo Teivaanmäki, Timo Saukkola, Henri Hirvikoski, Tuomas Oja, Kaspar Andersson, Santeri Savolainen, Jimi Koskinen, Erno Johansson
Lisäksi kesällä joukkueen mukana harjoittelevat: Sami Pekkola, Janne Rekola, Reijo Ojanen
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.