5.8.2013 Korisliigaa Lahden Suurhallissa kaudella 2013/14 pelaava Namika Lahti lahtelaistuu entisestään, kun Arttu Mannelin, Petri Velling, Vesa Pääkkönen ja Niklas Hamnström vahvistavat Ilkka Palviaista joukkueen penkin päässä. Viime kauden pelaajista Jimi Koskinen jatkaa jo Tommi Huolila siirtyy Namikaan Vilppaasta.

Arttu Mannelin on valmentanut viimeiset seitsemän vuotta Namikan junioreita ja luotsasi B-pojat kevään 2012 Suomen mestaruuteen. Mannelinin tavoin Petri Velling on pitkän linjan namikalainen, joka on valmentanut viime vuodet ammatikseen seuran junioriorganisaatiossa. Sekä Velling että Mannelin ovat juuri aloittaneet virallisen ammattivalmentajatutkinnon suorittamisen Vierumäellä.
Joukkueenjohtajana uudessa taustaryhmässä aloittaa Namikan junioritoiminnan eri tehtävistä tuttu Vesa Pääkkönen. Edustusjoukkueen fysioterapeuttina debytoi puolestaan Namika-taustainen Niklas Hamnström.
Pelaajapuolella Namikan uusin nimi on 20-vuotiaiden miesten EM-kisoissa edukseen esiintynyt 198-senttinen, 20-vuotias laituri Tommi Huolila. Huolila siirtyy Lahteen kasvattajaseurastaan Salon Vilppaasta, jonka liigajoukkueessa hän on pelannut viimeiset kolme kautta.
Viime kauden joukkueesta jatkosopimuksen Namikan kanssa on tehnyt 195-senttinen, 25-vuotias Jimi Koskinen. Koskiselle alkava kausi on jo seitsemäs lilavalkoisissa.
Namika Lahdella on voimassa sopimukset alkavasta kaudesta Ilkka Vuoren, Eldar Skamon, Valtteri Mäkäläisen, Vesa Heinosen, Aleksi Alasen, Jimi Koskisen ja Tommi Huolilan kanssa.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.
Samu Adler säväytti kentällä huikein tilastoin, kun Salon Vilpas kaatoi Kataja Basketin kevään 2026 Korisliiga-finaalien seitsemännessä ottelussa.
Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.