27.2.2008 Korisliigassa viidentenä oleva Namika Lahti on tehnyt kapteeninsa ja kasvattinsa Teemu Laineen kanssa jatkosopimuksen. Laineen sopimus on mallia 1+1 eli sisältää kauden 2008-09 ja option kaudesta 2009-10.
- Pelaaminen maistuu edelleen erittäin hyvälle. Ensi kaudeksi saimme seuran kanssa räätälöityä omaan elämäntilanteeseeni oivallisesti sopiva sopimus. Talonrakennus ja perhe-elämä otettiin hyvin huomioon, Laine sanoo.
31-vuotias Laine on viihtynyt kotikaupungissaan erinomaisesti, sillä kuluva kausi on miehelle yhdestoista Namikan riveissä.
- Minulla ei ole tarvetta, eikä halua lähteä Lahdesta pois. Työnantaja on hoitanut asiat aina moitteettomasti. Mielestäni seurassa on taas kehityksen pyörä pyörähtämässä eteenpäin ja haluan olla siinä kehityksessä mukana, Laine kommentoi.
Kuluvalla kaudella Laine on pelannut 10,4 pisteen keskiarvolla ja kirjauttanut 2,1 syöttöä ottelua kohden.
Maaliskuun 10. päivänä 31-vuotispäiviään viettävä Teemu Laine on ”viimeinen mohikaani” Namika Lahden joukkueista, jotka voittivat Suomen mestaruuden sekä Suomen cupin vuonna 2000.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.
Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.