Namika Lahti heitti KTP:n nurin

8.10.2007 Namika Lahti otti Korisliigan maanantaisessa TV-pelissä sarjakauden ensimmäisen voittonsa, kun KTP kaatui Lahdessa lukemin 86-67 (52-35). Lahtelaiset karkasivat ensimmäisen neljänneksen lopulla hyvällä heittopelillään, joka kasvatti jo toisen neljänneksen puolivälissä kotijohdon yli 20 pisteeseen.

Aneemisesti pelanneet kotkalaiset eivät saaneet kunnon kiriä aikaan ja Namika pääsi venyttämään johtonsa suurimmillaan 31 pisteeseen.

- Onnistuimme ennen kaikkea puolustuksessa. Pelasimme ajoittain tosi hyvin, mutta lopussa suoristimme selän vähän liian aikaisin, totesi päävalmentajana ensimmäisen liigavoittonsa ottanut Namika Lahden uusi valmentaja Sami Toiviainen.

Voittajien tehokkaimpana erottui kovalla prosentilla 25 pistettä heittänyt Ed Williams. Vasta perjantaina Lahteen saapunut Davont Jackson pussitti 16 pistettä ja Vesa Mäkäläinen 13.

- Meille tuli liikaa menetyksiä, eräillä pelaajilla oli surkea asenne ja sisäpelimme oli olematonta, tiivisti kauden toisen kotkalaistappion valmentaja Ray Ailus.

Viimeksi viisi vuotta sitten Lahdessa voittanut KTP ja etenkin sen yhdysvaltalaiskolmikko esiintyi todella silmiinpistävän vaisusti. Vierasavut saivat pelin puoliväliin mennessä aikaan yhteensä vain kuusi pistettä ja koko pelissä 25. Pelinrakentaja Jermaine Spivey istui pitkään penkillä, mutta pääsi viime minuuttien kolmosillaan keräämään 12 pistettä. Toni Ilmonen vastaavasti heitti kaikki 14 pistettään kahdella ensimmäisellä jaksolla. 

(STT) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

Näytä lisää vastaavia