Namika Lahti julkisti ensimmäiset jatkosopimukset

13.5.2014 Korisliigan pudotuspeleihin viiden vuoden tauon jälkeen tänä keväänä edennyt Namika Lahti on julkaissut ensimmäiset jatkosopimuksensa. Päävalmentaja Ilkka Palviaisen lisäksi lahtelaisjoukkue on sopinut kaudesta 2014/15 Ilkka Vuoren ja Vesa Heinosen kanssa.

Ilkka Vuori jatkaa Namika Lahdessa ensi kaudella. Kuva: Namika Lahti.

 Joensuulaislähtöinen Ilkka Palviainen jatkaa Namikan peräsimessä vuoden mittaisella jatkosopimuksella. Palviainen on ollut osa Namikan valmennusjohtoa jo pitkään ja oli mukana voittamassa vuoden 2009 Suomen mestaruutta apuvalmentajana.

 

Hyvää vauhtia jalkavammastaan kuntoutuva Ilkka Vuori, 28, ja toissa syksynä Lahteen palannut Vesa Heinonen, 22, jatkavat Namikassa vuoden kestävillä sopimuksilla.

 

181-senttinen Vuori loukkaantui kauden alla viimeisessä harjoitusottelussa ja oli sen myötä sivussa koko kauden, keskittyen opiskeluihinsa ja kuntoutumiseen. Leikkauksen jälkeen Vuoren toipuminen on edennyt erinomaisesti ja Namikan kevään ’09 mestaruuden takuumies on jälleen vahva osa joukkueen runkoa.


Vuori aloitti pääsarjauransa kaudella 2003/04 ja kauden 2006/07 päätteeksi hänet palkittiin Korisliigan vuoden puolustuspelaajana.

 

Vuoren tavoin Namikan oman juniorituotannon tuotteisiin lukeutuva Vesa Heinonen pelasi päättyneellä kaudella 47 ottelua. Heinonen kirjautti tehoikseen kauden aikana 4,4 pistettä, 2,3 levypalloa sekä 1,5 syöttöä ottelua kohden. Kauden 2012/13 päätteeksi Heinonen palkittiin Korisliigan kehittyneimpänä pelaajana.

 

Lisätietoja: Namika Lahden tiedote
 
29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

11.4.2025 20:17 Korisliiga

Seagulls vei sarjan katkolle – Vilpas kaatui isolla piste-erolla

Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.

9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

Näytä lisää vastaavia