Namika Lahti Korisliigan harvalukuiseen tuhannen pelin kerhoon

15.10.2009 Namika Lahden voittaessa keskiviikkona Korisliigan ottelussa Forssan Koripojat oli peli lahtelaisten tuhannes SM-tasolla. Aiemmin tuhannen mestaruussarjaottelun rajapyykin on saavuttanut vain seitsemän seuraa.

Seuran oma kasvatti Roope Suonio heitti 11 pistettä Namika Lahden voitokkaassa juhlaottelussa.

Lahtelaista koriskulttuuria värittävät perinteiden lisäksi myös innokkaat fanit. Kuvat: Francois Perthuis & Tomi Kaminen.

Tuhannen pääsarjaottelun kerhossa on Lahden lisäksi vain KTP Kotkasta, helsinkiläiset ToPo, Pantterit ja HNMKY sekä Tampereen Pyrintö, Uudenkaupungin Korihait ja Turun NMKY.

Ensimmäisen kerran Lahden NMKY nousi ylimmälle sarjatasolle 1958, jolloin se sijoittui sarjassa yhdeksänneksi. Kyseisellä kaudella lahtelaiset voittivat 22 ottelustaan kahdeksan ja tekivät yhteensä 1328 pistettä, joista Pekka Luhtanen nosteli parhaana 351.

Vuonna 1967 Lahti putosi pääsarjasta, mutta nousi takaisin 1990 ja on siitä lähtien pysynyt yhtäjaksoisesti ylimmällä sarjatasolla. Namika Lahti on voittanut tuhannesta pääsarjaottelustaan 546.

Seuran kaikkien aikojen korintekijä on edesmennyt Timo Lampén, joka heitti aikanaan yhdeksän kauden aikana SM-sarjassa 4063 pistettä aivan huikealla ottelukohtaisella pistekeskiarvolla 29,7. Timo Lampénin pelipaita, numero 6, on jäädytettynä Namikan kotihallissa Lahden Urheilutalolla.

Suomen mestaruuden Lahti on voittanut kahdesti (vuosina 2000 ja 2009) ja ottanut lisäksi neljästi hopeaa sekä kerran pronssin.

Timo Heinonen 300. kertaa runkosarjaottelussa

Keskiviikon kierroksella ToPon Timo Heinonen pelasi 300. runkosarjaottelunsa Korisliigassa, kun ToPo kävi hakemassa vierasvoiton Salosta.

Heinosen ensimmäinen ottelu miesten SM-tasolla oli tammikuussa 2000 PuHu-LaNMKY. Hän on heittänyt runkosarjassa yhteensä 2377 pistettä (keskiarvo 7,9) ja ottanut 1004 levypalloa (3,3). Lisäksi hänellä on tilillään 45 pudotuspeliottelua (pistekeskiarvo 7,8).

28-vuotias ja 198-senttinen Heinonen, joka on Pussihukkien kasvatti, on pelannut lisäksi kahdeksan miesten maaottelua ja hänet on valittu Korisliigan parhaaksi puolustajaksi 2006 sekä kehittyneimmäksi pelaajaksi 2008.

Asiat

 
9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

9.1.2026 19:52 Naisten Korisliiga

Sara Puckett ja Jeanae Terry säkenöivät Vedon voitossa

Naisten Korisliigan päivän ainoassa ottelussa Vimpelin Veto haki vierasvoiton Helsingistä. HBA-Märsky jäi Vedon jalkoihin lukemin 93–89.

9.1.2026 11:38 Eteläinen alue

Korisbuumi kiihtyy – kevään sarjoihin ennätysmäärä uusia joukkueita

Suomalainen koripallo elää vahvaa nousukautta. Koripalloliiton alueiden sarjoihin on kevätkaudelle ilmoittautunut peräti 142 uutta joukkuetta viidellä eri alueella. Kasvu näkyy erityisen selvästi lasten ja nuorten sarjoissa.

9.1.2026 10:35 NBA

Jazz kampesi voittoon Mavericksia vastaan – Markkanen 33 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz sai katkaistua viiteen venyneen tappioputkensa, kun utahilaiset kaatoivat Dallas Mavericksin 116-114. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 33 pistettä, 7 levypalloa ja 4 syöttöä.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

Näytä lisää vastaavia