Namika Lahti Korisliigan harvalukuiseen tuhannen pelin kerhoon

15.10.2009 Namika Lahden voittaessa keskiviikkona Korisliigan ottelussa Forssan Koripojat oli peli lahtelaisten tuhannes SM-tasolla. Aiemmin tuhannen mestaruussarjaottelun rajapyykin on saavuttanut vain seitsemän seuraa.

Seuran oma kasvatti Roope Suonio heitti 11 pistettä Namika Lahden voitokkaassa juhlaottelussa.

Lahtelaista koriskulttuuria värittävät perinteiden lisäksi myös innokkaat fanit. Kuvat: Francois Perthuis & Tomi Kaminen.

Tuhannen pääsarjaottelun kerhossa on Lahden lisäksi vain KTP Kotkasta, helsinkiläiset ToPo, Pantterit ja HNMKY sekä Tampereen Pyrintö, Uudenkaupungin Korihait ja Turun NMKY.

Ensimmäisen kerran Lahden NMKY nousi ylimmälle sarjatasolle 1958, jolloin se sijoittui sarjassa yhdeksänneksi. Kyseisellä kaudella lahtelaiset voittivat 22 ottelustaan kahdeksan ja tekivät yhteensä 1328 pistettä, joista Pekka Luhtanen nosteli parhaana 351.

Vuonna 1967 Lahti putosi pääsarjasta, mutta nousi takaisin 1990 ja on siitä lähtien pysynyt yhtäjaksoisesti ylimmällä sarjatasolla. Namika Lahti on voittanut tuhannesta pääsarjaottelustaan 546.

Seuran kaikkien aikojen korintekijä on edesmennyt Timo Lampén, joka heitti aikanaan yhdeksän kauden aikana SM-sarjassa 4063 pistettä aivan huikealla ottelukohtaisella pistekeskiarvolla 29,7. Timo Lampénin pelipaita, numero 6, on jäädytettynä Namikan kotihallissa Lahden Urheilutalolla.

Suomen mestaruuden Lahti on voittanut kahdesti (vuosina 2000 ja 2009) ja ottanut lisäksi neljästi hopeaa sekä kerran pronssin.

Timo Heinonen 300. kertaa runkosarjaottelussa

Keskiviikon kierroksella ToPon Timo Heinonen pelasi 300. runkosarjaottelunsa Korisliigassa, kun ToPo kävi hakemassa vierasvoiton Salosta.

Heinosen ensimmäinen ottelu miesten SM-tasolla oli tammikuussa 2000 PuHu-LaNMKY. Hän on heittänyt runkosarjassa yhteensä 2377 pistettä (keskiarvo 7,9) ja ottanut 1004 levypalloa (3,3). Lisäksi hänellä on tilillään 45 pudotuspeliottelua (pistekeskiarvo 7,8).

28-vuotias ja 198-senttinen Heinonen, joka on Pussihukkien kasvatti, on pelannut lisäksi kahdeksan miesten maaottelua ja hänet on valittu Korisliigan parhaaksi puolustajaksi 2006 sekä kehittyneimmäksi pelaajaksi 2008.

Asiat

 
21.1.2026 20:31 Korisliiga

Kobrat vierasvoittoon Efton Reidin järjettömän tehoillan avulla – Kataja yllätti sarjakärjen Joensuussa

Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.

21.1.2026 14:50 Fanit

Susitähdet antoivat äänensä GOAT: kaikkien aikojen paras -elokuvaan – 6. pelaajille arvotaan lippuja kutsuvierasnäytökseen!

Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista! 

21.1.2026 08:48 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 3

Divareissa nähtiin vilkas otteluviikko. Miesten I divisioona A:ssa oululainen ennätysyleisö saapui todistamaan Shawn Hopkinsin debyyttiä. Naisten I divisioonassa nähtiin yllätyksiä kärkitaisteluissa ja miesten I divisioona B:ssä oli jälleen hyökkäyspelin juhlaa, kun useissa otteluissa rikottiin sadan pisteen rajapyykki.

20.1.2026 20:49 Korisliiga

Seagulls pyrkii takaisin kärkikahinoihin – Honka ylettyi taas kiinni jaettuun paalupaikkaan

Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.

20.1.2026 14:03 eKoripallo

Suomi tavoittelee paikkaa FIBA:n e-koripallon MM-kisoihin – Euroopan esikarsintaturnaus starttaa tänään

Suomi osallistuu 20.–22. tammikuuta pelattavaan eFIBA EM-esikarsintaturnaukseen. Kyseessä on FIBA:n virallinen NBA 2K -sarja, jossa pelataan maajoukkuepaidoissa digitaalisella kentällä.

19.1.2026 23:07 Suomalaiset ulkomailla

Andre Gustavson odotti oikeaa askelta eteenpäin – ”Paljon kiinni myös tuurista”

Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

16.1.2026 20:30 Korisliiga

KTP voittoon Kobrista Pöllän johdolla – kotkalaiset pysyvät edelleen kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa

Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.

Näytä lisää vastaavia